28. września 2024 roku członkowie Szkolnego Koła PTTK we Wrzosie po raz pierwszy wybrali się na wycieczkę w Beskid Żywiecki. Uczniowie wraz z opiekunami przebyli około 12- kilometrową trasę, wyruszając z Przełęczy Krowiarki. W czasie wędrówki podróżnicy zwrócili uwagę na zmieniający się krajobraz. Na początku szlaku był gęsty las, a w trakcie wspinania można było zobaczyć karłowate sosny zwane kosodrzewiną. Podczas wyprawy trzeba było pokonać trudne i strome podejścia, wspinać się kamiennymi schodami, a przy tym przytrzymywać się łańcuchów i poręczy. Mimo dużego wysiłku, chłopcom udało się zdobyć 4 szczyty: Sokolicę – 1367 m n.p.m., Kępę – 1521 m n.p.m., Mały Garb – 1676 m n.p.m. oraz najcenniejszy szczyt zaliczany do Korony Gór Polski, Babią Górę zwaną inaczej Diablak – 1724 m n.p.m. Dodatkową atrakcją podczas wyprawy było towarzystwo biegaczy, którzy mijali ich na trasie, pokonując kilkudziesięciokilometrowe dystanse. Nasi uczniowie okazali im duże wsparcie poprzez dopingowanie, okrzyki i oklaski za podjęte wyzwanie. Na samym szczycie Babiej Góry czekał wędrowców wspaniały, zapierający dech w piersi widok. Mogli zobaczyć pasma górskie w Czechach i Polsce. Ten pejzaż zostanie na długo w ich pamięci. Przy wietrznej pogodzie, powrotną drogę pokonali bez większej trudności. Młodzi podróżnicy, mimo zmęczenia, byli zadowoleni z tej wyprawy i zamierzają zdobywać kolejne szczyty należące do Korony Gór Polski.
Zbliża się 25. października, wtedy obchodzony jest Dzień Kundelka , czyli nieformalne święto wszystkich psów wielorasowych. To również Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt, a październik jest miesiącem dobroci dla nich. Z tej racji ogłaszamy zbiórkę karmy dla zwierząt. W związku z tym prosimy wszystkich tych, którzy kochają zwierzęta i rozumieją ich potrzeby o włączenie się do naszej akcji. Wystarczy przynieść do szkoły karmę dla psa lub kota. Może to być sucha karma, w puszce lub w formie tzw. batona. Przyniesione produkty zostawiamy u wychowawcy. Po zakończonej akcji będą one zebrane przez naszych Wolontariuszy i przekazane do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Radomiu. Nasza akcja potrwa od 21. do 25. października 2024r.!! Wspomóż schronisko,a uratujesz biedne psisko!
17. października nasi Ósmoklasiści świetnie się bawili na wycieczce z okazji Dnia Chłopaka. A w programie: Seans pt. "Beetlejuice Beetlejuice" w Multikinie w Radomiu oraz zabawy w Parku Rozrywki "Kocham Skakać Radom" ! Było fajnie!
Motto: "Kształtowanie młodych umysłów wymaga wielkiego serca"
Uroczystą akademię z okazji Dnia Nauczyciela przygotowali w tym roku uczniowie klasy trzeciej i szóstej pod kierunkiem p. Renaty Kot oraz p. Aliny Mastalerek. Było to przedstawienie pełne humoru, a jednocześnie życiowych prawd o nauczycielach i uczniach. Młodzież zaprezentowała scenki ukazujące nauczycielskie obowiązki i dylematy oraz uczniowską radość z faktu, że będzie ich nauczać sztuczna inteligencja . Jakże szybko okazało się, iż nie jest ona w stanie zastąpić prawdziwego nauczyciela z krwi i kości, który jest empatyczny, wyrozumiały i potrafi okazać uczniom serce . Bo, nawiązując do motta występu, tak to w rzeczywistości jest. Cieszmy się zatem, że to CZŁOWIEK jest tym, który kształtuje młode umysły, odnosi się do ucznia z szacunkiem i patrzy na niego sercem. Doceniajmy to, gdyż może się okazać, że w trakcie roku szkolnego nauczyciele, z nadmiaru obowiązków, postanowią spakować walizki i uciec gdzieś daleko..... do ciepłych krajów. Już my widzieliśmy na przedstawieniu trwogę w oczach uczniów, którzy właśnie w taki sposób stracili swoich belfrów. Występ naszej młodzieży był mistrzowski! Świetna gra, ciekawe rekwizyty i choreografia, piękna sceneria, a do tego hawajskierytmy, układ taneczny sztucznej inteligencji oraz piosenki o nauczycielach i dla nauczycieli ~ to wszystko sprawiło, iż Dzień Edukacji Narodowej w PSP WRZOS był w tym roku wyjątkowy! Bardzo dziękujemy uczniom z kl. III i VI oraz ich wychowawczyniom za przygotowanie tejże akademii. Dziękujemy Pani Dyrektor za ciepłe słowa i docenienie trudu pracy w szkole. Nasze podziękowania płyną również w kierunku Uczniów i Rodziców. Dziękujemy za Waszą obecność, życzenia i piękne upominki. Pozdrawiamy wszystkich serdecznie.
16. października w naszej szkole odbyły się warsztaty pod hasłem "Jesienny stroik". Okazały się one wspaniałą okazją do integracji rodziców i dzieci. Wspólnie tworzyliśmy piękne, jesienne dekoracje, a przy tym mogliśmy lepiej się poznać i ciekawie spędzić czas. Dzieci wraz z rodzicami miały okazję do współpracy i wymiany pomysłów. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie celebrować kreatywność i serdeczną atmosferę naszej szkolnej społeczności. Dziękujemy przybyłym Mamom i ich dzieciom za obecność na naszych warsztatach! Było nam niezmiernie miło Was gościć. Pierwsza jesienna przygoda za nami, a czekają na nas następne!
11. października br. został rozstrzygnięty Konkurs Fotograficzny ogłoszony kilka dni temu przez Szkolne Koło Wolontariatu z okazji Dnia Nauczyciela. Uczniowie mieli odgadnąć, kto z nauczycieli i pracowników obsługi naszej szkoły jest na fotografii z przeszłości. Najlepsi w tej dziedzinie okazali się uczniowie klasy VII. Aż pięcioro z nich odgadło 18 z 22 osób widniejących na zdjęciach. Poniżej prezentujemy naszych Zwycięzców, którym uroczyście wręczono nagrodyw trakcie apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej: Julia Markowska, Lena Woźniak, Bartosz Waleski, Kacper Królikowski, Patryk Wójcik. Oczywiście serdecznie Wam GRATULUJEMY! Większość uczniów biorących udział w konkursie zgodnie przyznaje, że zadanie do najłatwiejszych nie należało, co potwierdza fakt, iż nikt nie odgadł wszystkich osób. Pomyłek było sporo, a śmiechu przy tym jeszcze więcej. Aby zaspokoić uczniowską ciekawość, po akademii, wszyscy nauczyciele i pracownicy obsługi podeszli do tablicy, zdjęli z niej swoją fotografię i zaprezentowali zgromadzonym. Na widowni, w tym momencie, dało się słyszeć komentarze tego typu:" No nie!.... Poważnie to Pani???", "Obstawiałem kogoś innego", "Ale zmyła!", " To nie może być Pani, w ogóle niepodobna!" "Wiedziałem, wiedziałem!", "Jak mogłam się tak pomylić!" itp. PS. Cóż, czas płynie, latka lecą, Nauczyciele nam wyrośli i niektórzy są nie do poznania!!! Hmmm......
AUTOBUS DO ZDROWIA "zaparkował" dziś przed domem Grzesia. Pieniążki, które zebrali nasi Wolontariusze w czasie całotygodniowej akcji pod hasłem "Autobus do zdrowia" oraz w trakcie sobotniej imprezy "15-lecie Stowarzyszenia Wrzosowisko" zostały doręczone do rąk własnych mamy Grzesia Mnicha. Grześ, Pani Angelika oraz cała rodzina ,składa ogromne podziękowania PSP im. Orła Białego we Wrzosie, Wolontariuszom oraz wszystkim, którzy włączyli się w akcję, okazali serce i "zatankowali" nasz autobus . PS. Grzesiu, pozdrawiamy Cię wszyscy baaaardzo serdecznie i trzymamy kciuki za Twój szybki powrót do zdrowia! Bo przecież nie może być inaczej !!!
10. października uczniowie klasy pierwszej, korzystając z pięknej pogody oraz darów jesieni: kasztanów, żołędzi, orzechów włoskich, liści i gałązek drzew, stworzyli ścieżkę sensoryczną, po której spacerowali bosymi stópkami. Taka ścieżka daje mnóstwo frajdy, ale ma też duże znaczenie w rozwoju dziecka - usprawnia motorykę dużą, rozwija wrażenia dotykowe, poprawia równowagę i koordynację ruchową. Spacer po utworzonej ścieżce sprawił pierwszakom dużo radości i satysfakcji
10. października świętujemy w Polsce Dzień Drzewa. Ta inicjatywa ma na celu zwiększenie świadomości ludzi na temat tego, jak istotną rolę pełnią drzewa dla funkcjonowania naszej planety i nas samych. Z tej racji w naszej szkole duuuużo się działo. Od rana zazieleniło się na szkolnych korytarzach, gdyż zarówno uczniowie, jak i nauczyciele symbolicznie ubrali się na zielono. W poszczególnych klasach odbywały się tematyczne lekcje z "drzewem w roli głównej". Ponieważ pogoda sprzyjała, prowadzono lekcje w plenerze, pod drzewami, których wokół szkoły mamy mnóstwo. Uczniowie z wychowawcami spacerowali po pobliskim lesie, obserwując przyrodę, przyglądając się drzewom i nazywając ich rodzaje. Młodzież z klasy piątej, na lekcji języka polskiego "pod chmurką", napisała (na specjalnej "drzewnej" papeterii) LIST DO DRZEWA.Wolontariusze z klasy VII i VIII wsadzili przed szkołą specjalnie zakupione na tę okazję drzewko ( wierzbę w wiklinowej plecionce). Przed wsadzeniem oficjalnie odczytano list, który spoczął pod korzeniami nowej wierzby. Uczniowie odwiedzili również drzewko wsadzone przez Wolontariuszy na placu szkolnym dwa lata temu. Trzeba przyznać, że pięknie rośnie. Leżakowanie pod drzewami, jesienne zabawy z liśćmi i drzewne wspinaczki to kolejne atrakcje, jakie miały dziś miejsce w naszej szkole. Trzeba przyznać, że był to ciekawy dzień, no i możemy śmiało stwierdzić, że w temacie drzew wcale (wbrew pozorom) nie jesteśmy zieloni . PS. A we wszystkich zabawach i działaniach towarzyszył nam dzisiaj......Dobromir, czyli drzewko ~ pluszak.
Tak DZIEŃ DRZEWA świętowali dziś nasi najmłodsi uczniowie: Dzień Drzewa w SŁONECZKACH : zabawy ruchowe "Drzewa i liście"; malowanie farbami na temat "Drzewa w czterech porach roku"; układanie jesiennego drzewa z szarf; rozpoznawanie drzew liściastych i iglastych. Dzień Drzewa w KRASNOLUDKACH: praca plastyczna "Drzewo z rączek"; zajęcia o drzewach; spacer pod drzewami. Dzień Drzewa w klasie I: lekcja przyrodnicza - rodzaje i budowa drzew; zajęcia w plenerze - ścieżka sensoryczna; podziwianie i nazywanie drzew. Dzień Drzewa w klasie II: spacer po lesie i obcowanie z przyrodą; emocje człowiek - drzewo; powitanie nowego drzewka przed szkołą. Dzień Drzewa w klasie III: budowa i rodzaje drzew; korzyści dla człowieka, czyli co nam dają drzewa;wyklejanki bibułą: kontur drzewa.
Wielkimi krokami zbliża się Dzień Nauczyciela. W związku z tym Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało konkurs pod hasłem: "NAUCZYCIELE i PRACOWNICY SZKOŁY na KADRZE PRZESZŁOŚCI". Nauczyciele i pracownicy obsługi przynieśli swoje zdjęcia z dzieciństwa, z których została zrobiona wystawa. Zadaniem uczniów jest odgadnąć , kto widnieje na danej fotografii. Ciekawi jesteśmy, który uczeń / uczennica rozpozna najwięcej osób. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w piątek, 11. października, w trakcie apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Już nie możemy się doczekać, kiedy poznamy zwycięzcę!!
8 X uczniowie klas I-III wybrali się do rezerwatu Królewskie Źródła, który jest częścią Puszczy Kozienickiej. Celem wyjazdu było poznanie walorów przyrodniczych tego pięknego miejsca i wspólna zabawa. Przewodnikiem na szlaku była pani Ola Kołacz - pracownik Mazowieckiego Parku Krajobrazowego w Pionkach. Pani Ola w prosty, a jednocześnie ciekawy sposób opowiadała o historii Puszczy Kozienickiej, jej osobliwościach roślinnych i zwierzęcych. Uczniowie obserwowali las, badali ściółkę, zbierali ciekawe okazy, słuchały śpiewu ptaków, poznały ptasi zegar, próbowały wody źródlanej, podziwiały rozlewiska Zagożdżonki z tarasu widokowego, były nawet zagadki dźwiękowe - rozpoznawanie odgłosów zwierząt. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach plastycznych. Leśnym ołówkiem, czyli patykiem rysowali drzewo i wypełniali je materiałem przyrodniczym. Uzupełniali także karty pracy przygotowane przez przewodnika. Za piękne odpowiedzi byli nagradzani magnesami z wizerunkiem ptaków. Podczas wyprawy dzieci poznały przepiękne zakątki przyrody i ciekawostki związane z mieszkańcami puszczy, a także poznały nowe słowa. Cały czas po piętach deptała nam ortografia: modrzew, trzmielina, król, sójka itp. Po przyjemnym i długim spacerze był czas na pieczenie kiełbasek przy ognisku i wspólną zabawę na polanie. Piękna pogoda i dobre humory dopisywały wszystkim, aż żal było odjeżdżać.《Będziemy wspominać naszą wyprawę dzięki zakładkom i naklejkom przyrodniczym, które sprezentowała nam pani Ola.》
5. października 2024r. na terenie naszej szkoły miała miejsce znakomita impreza. Otóż Stowarzyszenie Wrzosowisko obchodziło swój jubileusz - 15-lecie istnienia. Przybyło do nas wielu zacnych gości, a wśród nich osobowość medialna ~ DAMIAN KORDAS ~ zwycięzca 4. edycji MasterChef oraz 10. edycji Tańca z Gwiazdami. Popisowe dania lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich , pięknie ozdobione stoiska degustacyjne , konkurs kulinarny na najlepsze pierogi, recital Aurelii i folkowa muzyka to tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowano. Warto jednak wspomnieć, że na tymże Jubileuszu nie zabrakło również naszej szkolnej młodzieży. Wolontariusze z klasy VII i VIII prowadzili zbiórkę pieniężną pod hasłem "Autobus do zdrowia", dedykowaną 5-letniemu Grzesiowi Mnichowi, który choruje na nowotwór. Nasi uczniowie bardzo zaangażowali się w tę akcję, trwali dzielnie "na straży" i uzbierali niemałą sumę , za co serdecznie im dziękujemy. Dziękujemy również wszystkim Darczyńcom, na czele z Panem Burmistrzem Dariuszem Wołczyńskimi. Liczy się każdy grosz, żeby pomóc temu ciężko choremu chłopcu. Przypominamy, że cały kolejny tydzień ( 7-10 października), w naszej szkole (PSP WRZOS) będzie prowadzona zbiórka dla Grzesia. Jesteśmy po to, by pomagać!
4. października 2024r. naszą szkołę odwiedził pan Marcin Jóźwik - multiinstrumentalista, który gra na fortepianie, gitarze, trąbce i skrzypcach. Wykonuje utwory własne, standardy muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. Stworzył projekt pod nazwą "Largo - podróżująca filharmonia". W jego muzyce jest mnóstwo odniesień do świata przyrody, żywiołów, wykonywanych zawodów. Do naszej szkoły pan Marcin przybył, aby zaprezentować utwory z cyklu "NA ŻEGLARSKĄ NUTĘ". Jego popisowe numery mieli okazję obejrzeć nasi najmłodsi uczniowie z grup przedszkolnych i klas I - III. Ponieważ jednym z żywiołów p. Marcina jest woda, toteż znalazł on swoje odniesienie w jego muzyce. Równolegle z działalnością muzyczną p. Marcin zajmował się przez szereg lat pracą instruktora pływania i ratownika wodnego. Te dwie dziedziny, muzykę oraz pływanie, udało mu się połączyć w pieśniach żeglarskich, czyli szantach, które bardzo lubi i które zaprezentował naszym uczniom. Tak więc był morski blues, żeglarski rock&roll, nawet był mini pokaz ratownictwa morskiego. Dzieciaczkom to wszystko bardzo się podobało i świetnie się bawiły. Bardzo dziękujemy p. Marcinowi za przybycie w nasze skromne progi. Pozdrawiamy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu pasji.
To radosne święto obchodzone jest w pierwszy piątek października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Bo jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora. Dzisiaj cała nasza szkoła była uśmiechnięta . Niektórym uśmiech nie schodził z twarzy przez cały dzień. A co ciekawego działo się w związku z tym świętem w naszej szkole? Uczniowie wycinali, malowali i ozdabiali uśmiechnięte buźki. Robili sobie uśmiechnięte fotki Na języku polskim układali rymowanki z uśmiechem. Malowali balony. Wzajemnie obdarowywali się uśmiechem i wymieniali "śmiejącymi" emotkami. A nasi Wolontariusze ogłosili i przeprowadzili konkurs na najczęściej i najładniej śmiejącego się ucznia na przerwach międzylekcyjnych. Został nim Olek Tarnowski - uczeń klasy pierwszej. Zwycięzcy wręczono słodki upominek. Trzeba przyznać, że dzisiaj w szkole było naprawdę wesoło! A może nie tylko w szkole??
29. września br. minęło 6 lat od nadania imienia Orła Białego naszej szkole. Od tamtego czasu cała nasza szkolna społeczność bardzo uroczyście obchodzi kolejne rocznice upamiętniające to wydarzenie. W tym roku świętowaliśmy 1. października. W sali gimnastycznej odbył się apel, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie, Grono Pedagogiczne na czele z Dyrekcją, pracownicy szkoły oraz rodzice. Występ, przygotowany przez uczniów klasy VII, pod kierunkiem p. Marcina Kośli, składał się z dwóch części: oficjalnej i artystycznej. Część oficjalną stanowiło: uroczyste wprowadzenie sztandaru ; odśpiewanie hymnu szkoły ; złożenie kwiatów pod pomnikiem Orła Białego .Część artystyczna natomiast to pięknie opowiedziana historia naszej Ojczyzny z Orłem w tle, przepleciona patriotycznym tańcem, nastrojowym śpiewem i wzruszającymi scenkami . Uczniowie klasy VII, z gościnnym udziałem młodszych kolegów z klasy V i VI, pięknie zaprezentowali się na scenie w odpowiednio przygotowanych strojach na tle tematycznej scenografii. Młodzież została nagrodzona owacjami na stojąco, a Pani Dyrektor w swoim przemówieniu złożyła serdeczne podziękowania za przygotowanie tak podniosłej uroczystości. "Nad nami Orzeł Biały"
DZIEŃ CHŁOPAKA w klasach I - III wyglądał tak: Prezenty - niespodzianki ; Życzenia i słodkości ; Konkurencje, gry i zabawy ( tu kreatywnością wykazali się Trzecioklasiści): chłopcy zaplatali dziewczynkom warkocze; dziewczynki wiązały chłopcom krawaty; chłopcy rozpoznawali marki aut i piłkarzy; uczniowie wspólnie rozdzielali kosmetyki na damskie i męskie; chłopcy (przy pomocy koleżanek) oddzielali białko od żółtek i ubijali pianę; dziewczynki "goliły" balony. A temu wszystkiemu towarzyszył śmiech, dobry humor i integracja koleżeńska. Fajny był ten dzień!
Nasi najmłodsi uczniowie z grupy "Słoneczek" i "Krasnoludków" świętowali dziś Dzień Chłopaka. W związku z tym: było huczne " lat" dla kolegów w wykonaniu koleżanek; były upominki dla chłopców, ale również dla dziewczynek; był słodki poczęstunek - pyszne babeczki i ciasto; była wspólna zabawa "Słoneczek" i "Krasnoludków" przy wesołej muzyce; były pamiątkowe fotografie na tle pięknych, balonowych dekoracji. A co najważniejsze, nieoceniona dziś była pomoc rodziców przy organizacji tego miłego dnia. Dziękujemy!
Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29. września. Został on ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 r. Data ta nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska. Nadrzędnym celem tej akcji jest promowanie czytelnictwa (w tym głośnego czytania) wśród dzieci i młodzieży. Zalet czytania na głos jest mnóstwo: wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, uczy samodzielnego myślenia. Dzięki temu dorosły buduje silną więź z dzieckiem. Dlatego też dzisiaj ( 30 IX ) w naszej szkole uczciliśmy ów dzień. A w jaki sposób? Wolontariuszki z klasy 6. i 7ej czytały przedszkolakom i pierwszoklasistom. Uczniowie klasy drugiej ćwiczyli głośne czytanie na zajęciach z edukacji polonistycznej. Trzecioklasiści czytali w plenerze, pod pomnikiem naszego patrona. Uczniowie klas starszych, na lekcjach języka polskiego, czytali fragmenty lektur, mitów, tekstów kulturowych. Bardzo dziękujemy wszystkim dzisiejszym czytelnikom, wolontariuszom i nauczycielom, którzy przyłączyli się do akcji głośnego czytania. Zachęcamy rodziców, aby codziennie 10–15 minut przeznaczyli na głośne, wspólne czytanie.
30. września br. , w Jedlińsku, odbył się finał powiatu w sztafetowych biegach przełajowych. Organizatorem zawodów, w których wzięli oczywiście udział uczniowie naszej szkoły , był Szkolny Związek Sportowy. Na uwagę zasługuje fakt, iż nasi zawodnicy z rocznika 2012/2013, zajęli miejsce, rywalizując z ośmioma szkołami, natomiast chłopcy z rocznika 2010/11 uplasowali się na miejscu piątym. Serdecznie gratulujemy!