Dzień Pluszowego Misia nasze Przedszkolaki rozpoczęły od zabaw dowolnych, podczas których chłopcy budowali domki dla pluszaków, a dziewczynki wykonały plakat z okazji Święta Misia. "Słoneczka" wraz z "Krasnoludkami" poznały historię ustanowienia Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia poprzez wspólne obejrzenie filmu edukacyjnego "Karolek i Dzień Pluszowego Misia". Po projekcji dzieci bawiły się przy wesołej i rytmicznej piosence "Miś z laleczką". Dzieci z grupy "Słoneczka" wykonały bardzo ciekawe i pomysłowe prace plastyczne - zaprojektowały zimową kołderkę dla misia. Na deser Przedszkolaki delektowały się herbatnikami z miodem, który jest przysmakiem misiów dużych i małych. Na zakończenie dzieciaczki otrzymały pamiątkowe dyplomy za aktywny udział w zabawach i zagadkach związanych z Dniem Misia. A w "Krasnoludkach" DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA wyglądał tak: były zabawy z ulubionymi misiami, była degustacja miodku , były misiowe puzzle , było wyklejanie plasteliną misiów, były "misiowe" rebusy i zagadki.....no i był słodki miś lubiś na koniec dnia.
Od kilku dni po naszej szkole "krążyła" tajemnicza skrzynka, która wzbudziła zainteresowanie uczniów. Była to Skrzynka Przeprosin, do której każdy mógł wrzucić list z przeprosinami skierowany do koleżanki, kolegi lub innej osoby, z którą chciał naprawić relacje. Dziś odbyło się pierwsze rozdanie listów, co wywołało małe poruszenie i wiele uśmiechów. Inicjatywa spotkała się z entuzjazmem i udowodniła, jak ważne są gesty pojednania oraz budowania lepszych relacji w naszej społeczności szkolnej. Od teraz Skrzynka Przeprosin będzie znajdować się w gabinecie pedagoga i będzie dostępna dla każdego ucznia, który zdecyduje się napisać kilka miłych słów przeprosin. Liściki będą rozdawane w każdy piątek, co da szansę na zakończenie tygodnia w lepszym nastroju. Nie bójmy się przepraszać – to pierwszy krok do naprawienia relacji i budowania przyjaznej atmosfery w szkole
W minionym tygodniu nasza szkoła zaangażowała się w ważną akcję promującą życie bez agresji i przemocy. Każdego dnia uczniowie uczestniczyli w różnorodnych zajęciach dotyczących tego zagadnienia. Wspólnie oglądaliśmy filmy, wykonywaliśmy zadania, prowadziliśmy dyskusje i tworzyliśmy prace plastyczne. Ponadto wybrane klasy wzięły udział w wyjątkowym zadaniu – losowały hasła związane z tematem przemocy i na ich podstawie stworzyły kreatywne plakaty. Efekty ich pracy ( które prezentujemy w poniższej fotorelacji) były inspirujące i pokazały, jak ważne jest budowanie pozytywnych relacji i wzajemny szacunek. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie! Razem możemy więcej!
21. listopada obchodzimy Dzień Życzliwości i Pozdrowień . Wówczas wszyscy nawzajem zachęcamy się do bycia bardziej życzliwymi. To niezwykle miłe święto, a w szkołach panuje wtedy sympatyczna atmosfera. W naszej szkole taka atmosfera panuje codziennie, ale dzisiaj było wyjątkowo. Już od samego rana nasi Wolontariusze krzątali się po korytarzach, obdarowywali innych miłymi słowami, wymieniali przyjazne gesty, ale też robili balonową wystawkę na temat życzliwości. Uczniowie klas młodszych robili plakaty reklamujące ów dzień. Starsi na zajęciach tworzyli mapy myśli ze słowem "życzliwość". W związku z tym dniem w naszej szkole powstała nowa inicjatywa - Skrzynka Przeprosin. Ma ona na celu uświadomienie uczniom, jak ważna jest umiejętność przepraszania. Czasem wstydzimy się podejść, porozmawiać o zaistniałej sytuacji. I tu na ratunek przybywa... skrzyneczka, do której każdy może wrzucić liścik do osoby, którą chce przeprosić. Warto skorzystać, warto przepraszać, warto rozmawiać i wyjaśniać na bieżąco nieprzyjemne sytuacje, by każdy dzień niósł coraz więcej Życzliwości. Nasza "poczta przeprosinowa" będzie krążyć po szkole do końca tego tygodnia, a potem skrzynka zostanie umieszczona w pokoju Pani Pedagog. W naszej fotorelacji, oprócz fotek z dzisiaj, przesyłamy 179 inspiracji ~ "życzliwych wskazówek, porad na każdy dzień roku szkolnego. Przeczytajcie, skorzystajcie!
21 XI nasze KRASNOLUDKI podjęły wyzwanie pod hasłem „Robimy zdrowe kanapki” . Działania poprzedziła pogadanka na temat zdrowego odżywiania się. Dzieci dowiedziały się, jakie wartości odżywcze mają warzywa, jakie produkty należy jeść, żeby być zdrowym oraz dlaczego musimy się prawidłowo odżywiać. Maluszki poznały również korzyści wynikające ze spożywania drugiego śniadania, dowiedziały się, jak ważna jest zbilansowana dieta, bogata w produkty zbożowe. Nazywały kolory i kształty warzyw, z których można zrobić smaczne i zdrowe kanapki. Po starannym umyciu rączek, wszyscy zabrali się do pracy. Dzieci samodzielnie układały na pieczywie wybrane przez siebie produkty. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Okazało się, że dzieci jednak lubią warzywa, a najlepiej smakują im kanapki zrobione własnoręcznie, które wyglądały pięknie, kolorowo i zawierały mnóstwo witamin. Nawet największe niejadki zjadały wszystko z apetytem. Mniammmm!
20. listopada, odbyły się wyjątkowe warsztaty dla rodziców i dzieci, podczas których każdy miał okazję zaprojektować swoją własną, unikalną koszulkę! Zachwycająca kreatywność, pozytywna energia i wspólna praca sprawiły, że powstały naprawdę niesamowite projekty – od kolorowych wzorów po oryginalne napisy. Cieszymy się, że szkolne życie toczy się nie tylko w czasie lekcji, ale również po południu, kiedy możemy razem tworzyć i świetnie się bawić. To był wspaniały czas integracji i dobrej zabawy! Dziękujemy wszystkim za udział i już nie możemy doczekać się kolejnych wspólnych spotkań!
W ostatnich dniach uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w ważnych zajęciach i pogadankach na temat cyberprzemocy i agresji w internecie. Nasza pani pedagog przeprowadziła specjalne warsztaty dla wybranych klas. Podczas zajęć uczniowie mogli lepiej zrozumieć, jakie konsekwencje niesie za sobą cyberprzemoc oraz jak radzić sobie w sytuacjach zagrożenia w sieci. W ramach kampanii " Dzieciństwo bez przemocy" uczniowie klasy 1. i 3. obejrzeli film z serii "Sieciaki.pl - poznaj bezpieczny internet". Celem oglądanych kreskówek jest edukacja na temat zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii. Opowieści odzwierciedlają współczesną kulturę dzieci i młodzieży, ich obecny styl życia. Zakończenie każdej kreskówki zawiera morał, dzięki któremu można dowiedzieć się, jak uniknąć zagrożeń. W innych, starszych klasach odbyły się pogadanki tematyczne, w trakcie których uczniowie omawiali problem agresji w Internecie i sposoby budowania pozytywnej atmosfery online. Naszym celem jest zwiększenie wśród uczniów świadomości, że Internet to przestrzeń, w której wszyscy powinni czuć się bezpiecznie. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i mamy nadzieję, że wspólne rozmowy pozwolą nam lepiej radzić sobie z wyzwaniami współczesnego świata cyfrowego!
19.11.2024r., nasi uczniowie z klasy siódmej i ósmej, pod opieką p. Marcina Kośli i p. Aliny Masralerek, wzięli udział w spotkaniu edukacyjnym pod hasłem " Młoda i Zdrowa". Odbyło się ono w budynku PSP im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku. Spotkanie skierowane było przede wszystkim do młodzieży z klas 7. i 8., jak również do rodziców. Prelekcję poprowadziły: pani Ida Karpińska - Prezes i założycielka Kwiatu Kobiecości oraz pani Agata Gontarek- położna. Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości jest inicjatywą pani Idy Karpińskiej i kobiet, które - tak jak ona - walczyły i wygrały walkę z rakiem szyjki macicy Tak więc tematyką spotkania była przede wszystkim profilaktyka raka szyjki macicy, zwrócenie uwagi młodych ludzi na cywilizacyjne zagrożenia, które umożliwiają zarażenie się wirusem HPV, jego konsekwencje i sposoby diagnozowania oraz możliwości ochrony. Warto od najmłodszych lat rozmawiać o zdrowiu i profilaktyce!
Tematyka z zakresu przeciwdziałania agresji i przemocy realizowana jest również na zajęciach w grupach przedszkolnych . Nasi najmłodsi uczniowie oceniali zachowania dzieci na ilustracjach, odgrywali scenki dramowe, a potem rozmawiali o swoich odczuciach z nimi związanych. Tego typu zajęcia profilaktyczne dla dzieci mają sens, gdyż od małego należy uświadamiać im, że agresja i przemoc to czyste zło, które trzeba zwalczać.
19. listopada obchodzimy MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZAPOBIEGANIA PRZEMOCY WOBEC DZIECI. W związku z tym uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły czynnie przyłączyli się do Ogólnopolskiej Kampanii 《 Dzieciństwo bez Przemocy 》, a tym samym do działań mających na celu ograniczenie zachowań agresywnych pod hasłem: STOP AGRESJI I PRZEMOCY! Aby wyrazić swój sprzeciw wobec agresji, ubraliśmy się dzisiaj na CZERWONO. Uczniowie oglądali filmy edukacyjne, przygotowywali znaki zakazu , na których pokazaliśmy zachowania niepożądane, jakich nie chcemy w naszej szkole, sąsiedztwie, rodzinach, losowali hasła potrzebne do przygotowania tematycznych plakatów. Mamy nadzieję, że podjęte przez nas działania skłonią wszystkich do refleksji i przyczynią się do ograniczenia niewłaściwych zachowań. Niech to czerwone światło przypomina każdemu, że krzywdzenie dzieci nie może być akceptowane
Międzynarodowy Dzień Tolerancji, obchodzony . listopada, to doskonała okazja dla szkół do promowania wartości szacunku, akceptacji i zrozumienia różnorodności. Uczniowie klas młodszych tworzyli graficzne przedstawienie słowa TOLERANCJA, rozmawiali o tym, czym ona jest i jakie ma znaczenie. Oglądali film animowany, który pogłębił ich wiedzę na dany temat i stał się refleksją nad postawami wobec innych osób. Wolontariusze natomiast, czyli starsi uczniowie, przygotowali tematyczną wystawkę o tolerancji.
19. listopada 2024r. w naszej szkole gościł pan Cezary Nowek - Prezes LGD Razem dla Radomki . Poprowadził dla uczniów klasy piątej interesujące warsztaty edukacyjne. Ich tematem była gospodarka odpadami w obiegu zamkniętym . Prowadzący wyjaśnił młodzieży, iż jest to taki model produkcji i konsumpcji, który polega na dzieleniu się, pożyczaniu, ponownym użyciu, naprawie, odnawianiu i recyklingu istniejących materiałów oraz produktów tak długo, jak to możliwe. W ten sposób wydłuża się ich cykl życia. Poruszona na spotkaniu tematyka jest jakże ważna dla środowiska i człowieka. Miejmy to na uwadze!
Nauka poprzez zabawę to świetna sprawa, a jeśli dodamy do tego degustację połączoną ze zdrowym stylem odżywiania, to już jest wyśmienicie! I właśnie takie wyśmienite zajęcia mieli nasi najmłodsi uczniowie. Przedszkolaki z grupy ☆Krasnoludków☆ uczestniczyły ostatnio w serii zabaw edukacyjno - sensorycznych z owocowo - warzywnym motywem. Dzieciaczki wąchały, dotykały, liczyły, porównywały, no i oczywiście degustowały owoce i warzywa. Dowiedziały się, dlaczego ich jedzenie jest tak ważne dla człowieka. Konsumowały również przetwory z owoców: dżemy i konfitury. Nawet największe niejadki skusiły się na te pyszności. Pani wychowawczyni ~Ewa Pasek~ bardzo dziękuje rodzicom za dostarczenie owoców i warzyw. Wasza pomoc, jak zawsze, nieoceniona
10.listopada 2024 roku członkowie Szkolnego Koła PTTK przebyli kolejny, tym razem trzynastokilometrowy, szlak bezdrożami Gór Świętokrzyskich. Swoją podróż rozpoczęli w Dąbrowie, a zakończyli w Tumlinie. Podczas tej wyprawy podróżnicy wspięli się na Wierzejską o wysokości 375 m n.p.m. oraz Sosnowicę o wysokości 413 m n.p.m. zaliczaną do Korony Gór Świętokrzyskich. Przyjazna jesienna aura oraz doskonałe samopoczucie podróżników uatrakcyjniały leśny spacer. Wędrowcy zobaczyli około dwustuletni pomnik przyrody, kamieniołom, w którym eksploatowano piaskowce tumlińskie. Historia ich wydobycia ma ponad 700 lat. Produkowano z niego elementy stosowane w architekturze romańskiej i gotyckiej Kielecczyzny. Wykorzystywano go do budowy m.in. renesansowego zamku biskupiego w Kielcach, zamku Tarłów w Podzamczu; w Kielcach wiele ulic posiadało charakterystyczne płyty i krawężniki z piaskowca tumlińskiego. Po tej wyprawie pozostaną miłe wspomnienia. Uczniowie czekają na kolejną wycieczkę, tym razem w wyższe partie gór. Do zobaczenia w listopadzie na wyprawie na Skrzyczne w Beskidzie Śląskim.
Taneczne przerwy powróciły na wrzoski parkiet!
W tym roku obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia odbyły się 15. listopada. To już 14. edycja tej międzynarodowej akcji. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia stworzył Andrzej Grabowski – twórca Kart Grabowskiego i wielki pasjonat nauczania matematyki przez zabawę. Jako organizator Mistrzostw Polski w Tabliczce Mnożenia poszedł o krok dalej, bo tabliczka mnożenia jest przecież taka sama na całym świecie i tak oto w 2011 roku odbyła się pierwsza edycja Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Głównym mottem imprezy jest hasło: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. W naszej szkole, z okazji obchodów tegoż dnia, sporo się działo, o co zadbała matematyczka, p. Monika Bis. Na lekcjach uczniowie klas III - VIII obejrzeli prezentację multimedialną o tabliczce mnożenia, rozwiązywali w ciągu minuty pięć przykładów z tabliczki mnożenia i dzielenia, które potem sprawdzane były przez ekspertów - przedstawicieli poszczególnych klas. Następnie wyłonieni zostali mistrzowie i odznaczeni specjalnie przygotowanymi medalami. Ponadto uczniowie rozwiązywali krzyżówki matematyczne z wykorzystaniem tabliczki mnożenia, a co najciekawsze, sprawdzali wiedzę matematyczną (znajomość tabliczki) wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły. A ci poradzili sobie znakomicie, każdy został Mistrzem Tabliczki Mnożenia, nawet humaniści!! Po tabliczkę mnożenia młodzież sięgnęła nawet na.... języku polskim. Otóż, uczniowie układali krótkie rymowanki z mnożeniem w tle. Jak im to wyszło? Efekty można zobaczyć na załączonych niżej fotkach .
Tym razem Piątoklasiści w pudełku "zamknęli"《Chłopców z Placu Broni》. Udało im się to doskonale!!! Ich pomysłowość, sumienność i bogactwo pudełkowych wnętrz przeszły oczekiwania polonisty! Pudełka ( nawiasem mówiąc: pięknie ozdobione, opatrzone odpowiednimi barwami oraz informacjami o lekturze, rozrysowanymi planami Placu Broni i fotografiami bohaterów) zawierały mnóstwo rekwizytów, które nawiązywały do treści lektury i które młodzież gromadziła w trakcie jej czytania. Słowem: można było tam znaleźć wszystko, o czym Ferenc Molnar napisał w powieści. Uczniowie, w trakcie lekcji, prezentowali swoje pudełka, omawiali każdy przedmiot w nich się znajdujący, jednocześnie opowiadając o lekturze i przygodach bohaterów. Było bardzo ciekawie i kreatywnie. Niektóre prezentacje pokazowe obejrzeli też starsi koledzy naszych Piątoklasistów, uczniowie klasy VI, którzy zostali zaproszeni na część zajęć. Tym samym mieli okazję powtórzyć sobie tę lekturę. Warto dodać, iż wśród prezentowanych prac pojawiły się też mini makiety Placu Broni, a nawet Ogrodu Botanicznego. Niektóre z pudełek zostały szczególnie wyróżnione i docenione ,, bo wkład pracy w ich przygotowanie był ogromny (co zresztą widać na poniższych fotkach ). Dziękujemy uczniom za tak rzetelne podejście do projektu, jak również rodzicom ( i... pewnej BABCI) za pomoc w jego realizacji.
13. listopada 2024r. uczniowie klasy 7. i 8., nauczyciele, jak również rodzice uczestniczyli w cyklu szkoleń nt. zachowań ryzykownych oraz komunikacji bez agresji. Prowadzący szkolenia dr M. Łakomski - doktor nauk humanistycznych,wykładowca i specjalista ds. uzależnień poruszył jakże ważny, ale i poważny problem uzależnień, depresji, kryzysów egzystencjonalnych i współcześnie występujacych problemów z substancjami psychoaktywnymi. Uczyliśmy się, jak wykorzystać daną wiedzę, by w sposób efektywny zaprojektować i podjąć odpowiednie działania profilaktyczne, edukacyjne i terapeutyczne. Mamy nadzieję, że każdy wyniósł z dzisiejszego dnia cenną wiedzę, a Rodzicom dziękujemy za tak liczne przybycie!
Cieszymy się z III miejsca naszych ucznióww Finale Powiatu Chłopców i Dziewcząt ( grupa młodsza) w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Unihokeja. Zawodnicy walczyli 13. listopada 2024r) w Jedlińsku. Gratulujemy!
12. listopada 2024r. odbyła się uroczysta akademia z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wzięła w niej udział cała szkolna społeczność, jak również zaproszeni, specjalnie na tę okoliczność, honorowi goście. Po części oficjalnej ( wprowadzenie sztandaru szkoły, odśpiewanie hymnu narodowego) pani dyrektor ~ Jolanta Kowalik ~ serdecznie powitała: ks. Wojciecha Dobczyńskiego - proboszcza parafii Wrzos; ks. kan. Jana Kieczyńskiego; p. Marlenę Romanowską - kierownika Referatu Oświaty w Przytyku ; p. Agnieszkę Bębenek - przedstawiciela SPZOZ w Przytyku, pielęgniarkę szkolną; p. Magdalenę Kosiec - przewodniczącą Rady Rodziców PSP Wrzos oraz wszystkich rodziców, którzy przybyli na tę uroczystość. Program artystyczny pt. "Pacjentka" przygotowali uczniowie klasy VIII pod kierunkiem wychowawcy p. Karola Wlazło, p. Ewy Bocheńskiej oraz p. Moniki Bis. Był to niezmiernie przejmujący występ z motywem medycznym w tle i z Polską jako Pacjentką w roli głównej. Ósmoklasiści przedstawili nie tylko lata odzyskiwania przez Polskę niepodległości, ale całą historię naszej Ojczyzny, czyli zapis jej chorób i uzdrowień na przestrzeni dziejów ( tu: wydruk badania EKG). W przedstawieniu nie było zatem patriotycznych, żołnierskich i wojennych pieśni, nie było też recytacji wierszy ( no może poza jednym utworem Władysława Broniewskiego "Żołnierz polski"). Były natomiast wyznania Pacjentki, wspominanie przez nią wzniosłych, pięknych momentów, ale i tych dramatycznych. Był więc motyw harcerza i żołnierza, lekarza, pielęgniarki i sanitariusza, był motyw głowy państwa oraz ojców niepodległości ( Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski). Był też motyw współczesnego polityka i ucznia. Pojawiły się również "echa" Europy ( wstąpienie do Unii) oraz elementy religijne ( nawiązanie do pontyfikatu dwóch papieży: św. Jana Pawła II i obecnego papieża Franciszka). Nie obyło się bez symboli narodowych: biało - czerwone flagi, kwiaty, herb - biały orzeł. Pacjentka w swoich wspomnieniach (w rozmowie z lekarzem) nawiązała ponadto do odbudowy kraju po wojnie ( motyw budowniczych) oraz do okresu komunizmu ( tu: strajkujący robotnicy). A wszystko to przeplecione było wieloma dobrze znanymi utworami muzycznymi z motywem Ojczyzny. Finalnie receptę dla Polski wypisał .... nie lekarz, a jej młodzi obywatele. Były to ich deklaracje, obietnice i mądre przesłania skierowane do publiczności, no i to symboliczne uzdrowienie Polski - Pacjentki ( zdjęcie bandaża, plastrów i włożenie korony z orlich piór i flagi do ręki.....Piękne kostiumy młodych aktorów, przeróżne rekwizyty i bogata scenografia z licznymi dekoracjami spotęgowały patriotyczną symbolikę i dodały uroku chwili. Całość zakończył jakże wspaniały TANIEC z FLAGAMI w wykonaniu uczennic klasy VIII z gościnnym udziałem jednej siódmoklasistki. Po występie głos zabrała pani Dyrektor oraz ks. Wojciech Dobczyński, którzy podziękowali występującym za tak wzruszające, chwytające za serce przedstawienie z przekazem. Jesteśmy dumni z naszej najstarszej młodzieży i serdecznie gratulujemy występu!! A wszystkim Gościom ogromnie dziękujemy za przybycie. Było nam niezmiernie miło wspólnie świętować tak ważny dzień !!!