Środa (27 XI) upłynęła nam pod znakiem wróżb i zabaw andrzejkowych. Już od samego rana klasy naszych najmłodszych uczniów zamieniły się w miejsce czarów i magii. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki z nazwami zawodów przyszłości, szukał swojej szczęśliwej liczby, lał wosk przez dziurkę od klucza czy układał buty w kierunku drzwi. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Według dawnych wierzeń, noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć przez ramię w przyszłość. Dzisiaj Andrzejki to przede wszystkim zabawa. Mało kto wierzy w moc wróżb, które współcześnie przybrały formę dodatku do tanecznych zabaw. A tych u nas również nie zabrakło. Była muzyka, były tańce, dedykacje, kolorowe tatuaże i smakowite klasowe poczęstunki. Jednym słowem było: WESOŁO! A o to zadbał nasz Samorząd Uczniowski na czele z jego opiekunem, p. Marcinem Koślą, za co serdecznie dziękujemy. Zabawy i wróżby andrzejkowe odbywają się niemal w całej Europie. Jedna z legend głosi, że zapoczątkowały je praktyki stosowane w starożytnej Grecji. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.
27. listopada w Oddziałach Przedszkolnych zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowane były ANDRZEJKI. Nasze "Słoneczka" i "Krasnoludki" wspólnie świetnie się bawiły już od samego rana. Tańce przeplatane były wróżbami, wśród których znalazły się następujące: "Mowa kwiatów", "Kim będę w przyszłości?", "Szczęśliwe liczby", rzuty kostką, bucikiem, wróżby z kartami i miseczkami. Poza tym dzieciaczki raczyły się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Wybrane mamy z grupy "Krasnoludków" upiekły pyszne babeczki, natomiast jedna z mam z grupy " Słoneczek" - p. Ania Jurczak - robiła dla przedszkolaków świetnie wyglądające i smakujące gofry. Zaangażowanym Mamom serdecznie z tego miejsca dziękujemy. Zabawa była przednia, szczególnie tańce w sali gimnastycznej. Dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach.
Nareszcie! Znamy wyniki konkursu pod hasłem "JESIEŃ pod MIKROSKOPEM "! W konkursie, który zakończył się 15. listopada, wzięli udział uczniowie klas 0-VIII. Wpłynęło do nas mnóstwo niezwykle pięknych zdjęć, ukazujących fragmenty jesiennej przyrody w mikroskopijnym zbliżeniu. Efekty prac oczarowały wszystkich! Na zdjęciach, które prezentujemy w poniższej fotorelacji, widoczne są jesienne cudeńka! A oto nasi WIELCY ZWYCIĘZCY: NAGRODA SPECJALNA za artyzm ujęć oraz przepiękne, naturalne ukazanie jesiennej przyrody ~ SEBASTIAN STOLARCZYK kl. VII Klasy 0-III: I miejsce ~ Marysia Wojciechowska kl. I, I miejsce (ex aequo)~Anetka Kacprzak kl. III, II miejsce ~ Kuba Pasek kl. I, III miejsce ~ Marcel Gagacki kl. III. Wyróżnienie ~ Staś Karaś kl. 0. Klasy IV-VIII: I miejsce~ Ksawery Narożnik kl. VI, II miejsce~ Arletka Puchniarz kl. IV, III miejsce ~ Hania Nolberska kl. IV. Wyróżnienie~ Kacper Szczepaniak kl. IV SERDECZNIE GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM oraz wszystkim uczestnikom konkursu. Wasze zdjęcia są rewelacyjne. Ogromne podziękowania oczywiście dla Rodziców za zaangażowanie i współpracę. Brawa!!!
26. listopada uczniowie klasy VII i VIII, pod opieką wychowawców: p. Marcina Kośli, p. Karola Wlazło oraz p. Ewy Bocheńskiej, wybrali się na edukacyjną wycieczkę do Radomia. W programie wyjazdu znalazły się: Amfiteatr. Miejski Ośrodek Kultury ( tu uczniowie obejrzeli naprawdę ciekawy, krótkometrażowy, amatorski film pt. " PULS SIÓSTR " - nakręcony w Radomiu oraz zwiedzili PRACOWNIĘ NOWYCH MEDIÓW). Resursa Obywatelska ( tu młodzież obejrzała spektakl pt. "Kamienie na szaniec" Kieleckiego Teatru Lektur. Uczniowie wrócili z wyjazdu bogaci w cenną wiedzę, nowe doświadczenia oraz niezapomniane wrażenia.
Dzień Pluszowego Misia nasze Przedszkolaki rozpoczęły od zabaw dowolnych, podczas których chłopcy budowali domki dla pluszaków, a dziewczynki wykonały plakat z okazji Święta Misia. "Słoneczka" wraz z "Krasnoludkami" poznały historię ustanowienia Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia poprzez wspólne obejrzenie filmu edukacyjnego "Karolek i Dzień Pluszowego Misia". Po projekcji dzieci bawiły się przy wesołej i rytmicznej piosence "Miś z laleczką". Dzieci z grupy "Słoneczka" wykonały bardzo ciekawe i pomysłowe prace plastyczne - zaprojektowały zimową kołderkę dla misia. Na deser Przedszkolaki delektowały się herbatnikami z miodem, który jest przysmakiem misiów dużych i małych. Na zakończenie dzieciaczki otrzymały pamiątkowe dyplomy za aktywny udział w zabawach i zagadkach związanych z Dniem Misia. A w "Krasnoludkach" DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA wyglądał tak: były zabawy z ulubionymi misiami, była degustacja miodku , były misiowe puzzle , było wyklejanie plasteliną misiów, były "misiowe" rebusy i zagadki.....no i był słodki miś lubiś na koniec dnia.
Od kilku dni po naszej szkole "krążyła" tajemnicza skrzynka, która wzbudziła zainteresowanie uczniów. Była to Skrzynka Przeprosin, do której każdy mógł wrzucić list z przeprosinami skierowany do koleżanki, kolegi lub innej osoby, z którą chciał naprawić relacje. Dziś odbyło się pierwsze rozdanie listów, co wywołało małe poruszenie i wiele uśmiechów. Inicjatywa spotkała się z entuzjazmem i udowodniła, jak ważne są gesty pojednania oraz budowania lepszych relacji w naszej społeczności szkolnej. Od teraz Skrzynka Przeprosin będzie znajdować się w gabinecie pedagoga i będzie dostępna dla każdego ucznia, który zdecyduje się napisać kilka miłych słów przeprosin. Liściki będą rozdawane w każdy piątek, co da szansę na zakończenie tygodnia w lepszym nastroju. Nie bójmy się przepraszać – to pierwszy krok do naprawienia relacji i budowania przyjaznej atmosfery w szkole
W minionym tygodniu nasza szkoła zaangażowała się w ważną akcję promującą życie bez agresji i przemocy. Każdego dnia uczniowie uczestniczyli w różnorodnych zajęciach dotyczących tego zagadnienia. Wspólnie oglądaliśmy filmy, wykonywaliśmy zadania, prowadziliśmy dyskusje i tworzyliśmy prace plastyczne. Ponadto wybrane klasy wzięły udział w wyjątkowym zadaniu – losowały hasła związane z tematem przemocy i na ich podstawie stworzyły kreatywne plakaty. Efekty ich pracy ( które prezentujemy w poniższej fotorelacji) były inspirujące i pokazały, jak ważne jest budowanie pozytywnych relacji i wzajemny szacunek. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie! Razem możemy więcej!
21. listopada obchodzimy Dzień Życzliwości i Pozdrowień . Wówczas wszyscy nawzajem zachęcamy się do bycia bardziej życzliwymi. To niezwykle miłe święto, a w szkołach panuje wtedy sympatyczna atmosfera. W naszej szkole taka atmosfera panuje codziennie, ale dzisiaj było wyjątkowo. Już od samego rana nasi Wolontariusze krzątali się po korytarzach, obdarowywali innych miłymi słowami, wymieniali przyjazne gesty, ale też robili balonową wystawkę na temat życzliwości. Uczniowie klas młodszych robili plakaty reklamujące ów dzień. Starsi na zajęciach tworzyli mapy myśli ze słowem "życzliwość". W związku z tym dniem w naszej szkole powstała nowa inicjatywa - Skrzynka Przeprosin. Ma ona na celu uświadomienie uczniom, jak ważna jest umiejętność przepraszania. Czasem wstydzimy się podejść, porozmawiać o zaistniałej sytuacji. I tu na ratunek przybywa... skrzyneczka, do której każdy może wrzucić liścik do osoby, którą chce przeprosić. Warto skorzystać, warto przepraszać, warto rozmawiać i wyjaśniać na bieżąco nieprzyjemne sytuacje, by każdy dzień niósł coraz więcej Życzliwości. Nasza "poczta przeprosinowa" będzie krążyć po szkole do końca tego tygodnia, a potem skrzynka zostanie umieszczona w pokoju Pani Pedagog. W naszej fotorelacji, oprócz fotek z dzisiaj, przesyłamy 179 inspiracji ~ "życzliwych wskazówek, porad na każdy dzień roku szkolnego. Przeczytajcie, skorzystajcie!
21 XI nasze KRASNOLUDKI podjęły wyzwanie pod hasłem „Robimy zdrowe kanapki” . Działania poprzedziła pogadanka na temat zdrowego odżywiania się. Dzieci dowiedziały się, jakie wartości odżywcze mają warzywa, jakie produkty należy jeść, żeby być zdrowym oraz dlaczego musimy się prawidłowo odżywiać. Maluszki poznały również korzyści wynikające ze spożywania drugiego śniadania, dowiedziały się, jak ważna jest zbilansowana dieta, bogata w produkty zbożowe. Nazywały kolory i kształty warzyw, z których można zrobić smaczne i zdrowe kanapki. Po starannym umyciu rączek, wszyscy zabrali się do pracy. Dzieci samodzielnie układały na pieczywie wybrane przez siebie produkty. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Okazało się, że dzieci jednak lubią warzywa, a najlepiej smakują im kanapki zrobione własnoręcznie, które wyglądały pięknie, kolorowo i zawierały mnóstwo witamin. Nawet największe niejadki zjadały wszystko z apetytem. Mniammmm!
20. listopada, odbyły się wyjątkowe warsztaty dla rodziców i dzieci, podczas których każdy miał okazję zaprojektować swoją własną, unikalną koszulkę! Zachwycająca kreatywność, pozytywna energia i wspólna praca sprawiły, że powstały naprawdę niesamowite projekty – od kolorowych wzorów po oryginalne napisy. Cieszymy się, że szkolne życie toczy się nie tylko w czasie lekcji, ale również po południu, kiedy możemy razem tworzyć i świetnie się bawić. To był wspaniały czas integracji i dobrej zabawy! Dziękujemy wszystkim za udział i już nie możemy doczekać się kolejnych wspólnych spotkań!
W ostatnich dniach uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w ważnych zajęciach i pogadankach na temat cyberprzemocy i agresji w internecie. Nasza pani pedagog przeprowadziła specjalne warsztaty dla wybranych klas. Podczas zajęć uczniowie mogli lepiej zrozumieć, jakie konsekwencje niesie za sobą cyberprzemoc oraz jak radzić sobie w sytuacjach zagrożenia w sieci. W ramach kampanii " Dzieciństwo bez przemocy" uczniowie klasy 1. i 3. obejrzeli film z serii "Sieciaki.pl - poznaj bezpieczny internet". Celem oglądanych kreskówek jest edukacja na temat zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii. Opowieści odzwierciedlają współczesną kulturę dzieci i młodzieży, ich obecny styl życia. Zakończenie każdej kreskówki zawiera morał, dzięki któremu można dowiedzieć się, jak uniknąć zagrożeń. W innych, starszych klasach odbyły się pogadanki tematyczne, w trakcie których uczniowie omawiali problem agresji w Internecie i sposoby budowania pozytywnej atmosfery online. Naszym celem jest zwiększenie wśród uczniów świadomości, że Internet to przestrzeń, w której wszyscy powinni czuć się bezpiecznie. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i mamy nadzieję, że wspólne rozmowy pozwolą nam lepiej radzić sobie z wyzwaniami współczesnego świata cyfrowego!
19.11.2024r., nasi uczniowie z klasy siódmej i ósmej, pod opieką p. Marcina Kośli i p. Aliny Masralerek, wzięli udział w spotkaniu edukacyjnym pod hasłem " Młoda i Zdrowa". Odbyło się ono w budynku PSP im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku. Spotkanie skierowane było przede wszystkim do młodzieży z klas 7. i 8., jak również do rodziców. Prelekcję poprowadziły: pani Ida Karpińska - Prezes i założycielka Kwiatu Kobiecości oraz pani Agata Gontarek- położna. Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości jest inicjatywą pani Idy Karpińskiej i kobiet, które - tak jak ona - walczyły i wygrały walkę z rakiem szyjki macicy Tak więc tematyką spotkania była przede wszystkim profilaktyka raka szyjki macicy, zwrócenie uwagi młodych ludzi na cywilizacyjne zagrożenia, które umożliwiają zarażenie się wirusem HPV, jego konsekwencje i sposoby diagnozowania oraz możliwości ochrony. Warto od najmłodszych lat rozmawiać o zdrowiu i profilaktyce!
Tematyka z zakresu przeciwdziałania agresji i przemocy realizowana jest również na zajęciach w grupach przedszkolnych . Nasi najmłodsi uczniowie oceniali zachowania dzieci na ilustracjach, odgrywali scenki dramowe, a potem rozmawiali o swoich odczuciach z nimi związanych. Tego typu zajęcia profilaktyczne dla dzieci mają sens, gdyż od małego należy uświadamiać im, że agresja i przemoc to czyste zło, które trzeba zwalczać.
19. listopada obchodzimy MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZAPOBIEGANIA PRZEMOCY WOBEC DZIECI. W związku z tym uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły czynnie przyłączyli się do Ogólnopolskiej Kampanii 《 Dzieciństwo bez Przemocy 》, a tym samym do działań mających na celu ograniczenie zachowań agresywnych pod hasłem: STOP AGRESJI I PRZEMOCY! Aby wyrazić swój sprzeciw wobec agresji, ubraliśmy się dzisiaj na CZERWONO. Uczniowie oglądali filmy edukacyjne, przygotowywali znaki zakazu , na których pokazaliśmy zachowania niepożądane, jakich nie chcemy w naszej szkole, sąsiedztwie, rodzinach, losowali hasła potrzebne do przygotowania tematycznych plakatów. Mamy nadzieję, że podjęte przez nas działania skłonią wszystkich do refleksji i przyczynią się do ograniczenia niewłaściwych zachowań. Niech to czerwone światło przypomina każdemu, że krzywdzenie dzieci nie może być akceptowane
Międzynarodowy Dzień Tolerancji, obchodzony . listopada, to doskonała okazja dla szkół do promowania wartości szacunku, akceptacji i zrozumienia różnorodności. Uczniowie klas młodszych tworzyli graficzne przedstawienie słowa TOLERANCJA, rozmawiali o tym, czym ona jest i jakie ma znaczenie. Oglądali film animowany, który pogłębił ich wiedzę na dany temat i stał się refleksją nad postawami wobec innych osób. Wolontariusze natomiast, czyli starsi uczniowie, przygotowali tematyczną wystawkę o tolerancji.
19. listopada 2024r. w naszej szkole gościł pan Cezary Nowek - Prezes LGD Razem dla Radomki . Poprowadził dla uczniów klasy piątej interesujące warsztaty edukacyjne. Ich tematem była gospodarka odpadami w obiegu zamkniętym . Prowadzący wyjaśnił młodzieży, iż jest to taki model produkcji i konsumpcji, który polega na dzieleniu się, pożyczaniu, ponownym użyciu, naprawie, odnawianiu i recyklingu istniejących materiałów oraz produktów tak długo, jak to możliwe. W ten sposób wydłuża się ich cykl życia. Poruszona na spotkaniu tematyka jest jakże ważna dla środowiska i człowieka. Miejmy to na uwadze!
Nauka poprzez zabawę to świetna sprawa, a jeśli dodamy do tego degustację połączoną ze zdrowym stylem odżywiania, to już jest wyśmienicie! I właśnie takie wyśmienite zajęcia mieli nasi najmłodsi uczniowie. Przedszkolaki z grupy ☆Krasnoludków☆ uczestniczyły ostatnio w serii zabaw edukacyjno - sensorycznych z owocowo - warzywnym motywem. Dzieciaczki wąchały, dotykały, liczyły, porównywały, no i oczywiście degustowały owoce i warzywa. Dowiedziały się, dlaczego ich jedzenie jest tak ważne dla człowieka. Konsumowały również przetwory z owoców: dżemy i konfitury. Nawet największe niejadki skusiły się na te pyszności. Pani wychowawczyni ~Ewa Pasek~ bardzo dziękuje rodzicom za dostarczenie owoców i warzyw. Wasza pomoc, jak zawsze, nieoceniona
10.listopada 2024 roku członkowie Szkolnego Koła PTTK przebyli kolejny, tym razem trzynastokilometrowy, szlak bezdrożami Gór Świętokrzyskich. Swoją podróż rozpoczęli w Dąbrowie, a zakończyli w Tumlinie. Podczas tej wyprawy podróżnicy wspięli się na Wierzejską o wysokości 375 m n.p.m. oraz Sosnowicę o wysokości 413 m n.p.m. zaliczaną do Korony Gór Świętokrzyskich. Przyjazna jesienna aura oraz doskonałe samopoczucie podróżników uatrakcyjniały leśny spacer. Wędrowcy zobaczyli około dwustuletni pomnik przyrody, kamieniołom, w którym eksploatowano piaskowce tumlińskie. Historia ich wydobycia ma ponad 700 lat. Produkowano z niego elementy stosowane w architekturze romańskiej i gotyckiej Kielecczyzny. Wykorzystywano go do budowy m.in. renesansowego zamku biskupiego w Kielcach, zamku Tarłów w Podzamczu; w Kielcach wiele ulic posiadało charakterystyczne płyty i krawężniki z piaskowca tumlińskiego. Po tej wyprawie pozostaną miłe wspomnienia. Uczniowie czekają na kolejną wycieczkę, tym razem w wyższe partie gór. Do zobaczenia w listopadzie na wyprawie na Skrzyczne w Beskidzie Śląskim.
Taneczne przerwy powróciły na wrzoski parkiet!
W tym roku obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia odbyły się 15. listopada. To już 14. edycja tej międzynarodowej akcji. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia stworzył Andrzej Grabowski – twórca Kart Grabowskiego i wielki pasjonat nauczania matematyki przez zabawę. Jako organizator Mistrzostw Polski w Tabliczce Mnożenia poszedł o krok dalej, bo tabliczka mnożenia jest przecież taka sama na całym świecie i tak oto w 2011 roku odbyła się pierwsza edycja Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Głównym mottem imprezy jest hasło: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. W naszej szkole, z okazji obchodów tegoż dnia, sporo się działo, o co zadbała matematyczka, p. Monika Bis. Na lekcjach uczniowie klas III - VIII obejrzeli prezentację multimedialną o tabliczce mnożenia, rozwiązywali w ciągu minuty pięć przykładów z tabliczki mnożenia i dzielenia, które potem sprawdzane były przez ekspertów - przedstawicieli poszczególnych klas. Następnie wyłonieni zostali mistrzowie i odznaczeni specjalnie przygotowanymi medalami. Ponadto uczniowie rozwiązywali krzyżówki matematyczne z wykorzystaniem tabliczki mnożenia, a co najciekawsze, sprawdzali wiedzę matematyczną (znajomość tabliczki) wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły. A ci poradzili sobie znakomicie, każdy został Mistrzem Tabliczki Mnożenia, nawet humaniści!! Po tabliczkę mnożenia młodzież sięgnęła nawet na.... języku polskim. Otóż, uczniowie układali krótkie rymowanki z mnożeniem w tle. Jak im to wyszło? Efekty można zobaczyć na załączonych niżej fotkach .