• "NAUCZYCIELE i PRACOWNICY SZKOŁY na KADRZE PRZESZŁOŚCI".

    Wielkimi krokami zbliża się Dzień Nauczyciela. W związku z tym Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało konkurs pod hasłem: "NAUCZYCIELE i PRACOWNICY SZKOŁY na KADRZE PRZESZŁOŚCI". Nauczyciele i pracownicy obsługi przynieśli swoje zdjęcia z dzieciństwa, z których została zrobiona wystawa. Zadaniem uczniów jest odgadnąć , kto widnieje na danej fotografii. Ciekawi jesteśmy, który uczeń / uczennica rozpozna najwięcej osób. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w piątek, 11. października, w trakcie apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Już nie możemy się doczekać, kiedy poznamy zwycięzcę!!

  • SZKOŁA POD CHMURKĄ" w PUSZCZY KOZIENICKIEJ

    8 X  uczniowie klas I-III wybrali się do rezerwatu Królewskie Źródła, który jest częścią Puszczy Kozienickiej. Celem wyjazdu było poznanie walorów przyrodniczych tego pięknego miejsca i wspólna  zabawa. Przewodnikiem na szlaku była pani Ola Kołacz - pracownik Mazowieckiego Parku Krajobrazowego w Pionkach. Pani Ola w prosty, a jednocześnie ciekawy sposób opowiadała o historii Puszczy Kozienickiej, jej osobliwościach roślinnych i zwierzęcych. Uczniowie obserwowali las, badali ściółkę, zbierali ciekawe okazy, słuchały śpiewu ptaków, poznały ptasi zegar, próbowały wody źródlanej, podziwiały rozlewiska Zagożdżonki z tarasu widokowego, były nawet zagadki dźwiękowe - rozpoznawanie odgłosów zwierząt. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach plastycznych. Leśnym ołówkiem, czyli patykiem rysowali drzewo i wypełniali je materiałem przyrodniczym. Uzupełniali także karty pracy przygotowane przez przewodnika. Za piękne odpowiedzi byli nagradzani magnesami z wizerunkiem ptaków. Podczas wyprawy dzieci poznały przepiękne zakątki przyrody i ciekawostki związane z mieszkańcami puszczy, a także poznały nowe słowa. Cały czas po piętach deptała nam ortografia: modrzew, trzmielina, król, sójka itp. Po przyjemnym i długim spacerze był czas na pieczenie kiełbasek przy ognisku i wspólną zabawę na polanie. Piękna pogoda i dobre humory dopisywały wszystkim, aż żal było odjeżdżać.《Będziemy wspominać naszą wyprawę dzięki zakładkom i naklejkom przyrodniczym, które sprezentowała nam pani Ola.》

  • Z charytatywną akcją w tle!

    5. października 2024r. na terenie naszej szkoły miała miejsce znakomita impreza. Otóż Stowarzyszenie Wrzosowisko obchodziło swój jubileusz - 15-lecie istnienia. Przybyło do nas wielu zacnych gości, a wśród nich osobowość medialna ~ DAMIAN KORDAS ~ zwycięzca 4. edycji MasterChef oraz 10. edycji Tańca z Gwiazdami. Popisowe dania lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich , pięknie ozdobione stoiska degustacyjne , konkurs kulinarny na najlepsze pierogi, recital Aurelii i folkowa muzyka to tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowano. Warto jednak wspomnieć, że na tymże Jubileuszu nie zabrakło również naszej szkolnej młodzieży. Wolontariusze z klasy VII i VIII prowadzili zbiórkę pieniężną pod hasłem "Autobus do zdrowia", dedykowaną 5-letniemu Grzesiowi Mnichowi, który choruje na nowotwór.  Nasi uczniowie bardzo zaangażowali się w tę akcję, trwali dzielnie "na straży" i uzbierali niemałą sumę , za co serdecznie im dziękujemy. Dziękujemy również wszystkim Darczyńcom, na czele z Panem Burmistrzem Dariuszem Wołczyńskimi. Liczy się każdy grosz, żeby pomóc temu ciężko choremu chłopcu. Przypominamy, że cały kolejny tydzień ( 7-10 października), w naszej szkole (PSP WRZOS) będzie prowadzona zbiórka dla Grzesia. Jesteśmy po to, by pomagać!

  • PODRÓŻUJĄCA FILHARMONIA

    4. października 2024r. naszą szkołę odwiedził pan Marcin Jóźwik - multiinstrumentalista, który gra na fortepianie, gitarze, trąbce i skrzypcach. Wykonuje utwory własne, standardy muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. Stworzył projekt pod nazwą "Largo - podróżująca filharmonia". W jego muzyce jest mnóstwo odniesień do świata przyrody, żywiołów, wykonywanych zawodów. Do naszej szkoły pan Marcin przybył, aby zaprezentować utwory z cyklu "NA ŻEGLARSKĄ NUTĘ". Jego popisowe numery mieli okazję obejrzeć nasi najmłodsi uczniowie z grup przedszkolnych i klas I - III. Ponieważ jednym z żywiołów p. Marcina jest woda, toteż znalazł on swoje odniesienie w jego muzyce. Równolegle z działalnością muzyczną p. Marcin zajmował się przez szereg lat pracą instruktora pływania i ratownika wodnego. Te dwie dziedziny, muzykę oraz pływanie, udało mu się połączyć w pieśniach żeglarskich, czyli szantach, które bardzo lubi i które zaprezentował naszym uczniom. Tak więc był morski blues, żeglarski rock&roll, nawet był mini pokaz ratownictwa morskiego. Dzieciaczkom to wszystko bardzo się podobało i świetnie się bawiły. Bardzo dziękujemy p. Marcinowi za przybycie w nasze skromne progi. Pozdrawiamy i życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu pasji.

  • ŚWIATOWY DZIEŃ UŚMIECHU

    To radosne święto obchodzone jest w pierwszy piątek października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Bo jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora. Dzisiaj cała nasza szkoła była uśmiechnięta . Niektórym uśmiech nie schodził z twarzy przez cały dzień. A co ciekawego działo się w związku z tym świętem w naszej szkole? Uczniowie wycinali, malowali i ozdabiali uśmiechnięte buźki. Robili sobie uśmiechnięte fotki Na języku polskim układali rymowanki z uśmiechem. Malowali balony. Wzajemnie obdarowywali się uśmiechem i wymieniali "śmiejącymi" emotkami. A nasi Wolontariusze ogłosili i przeprowadzili konkurs na najczęściej i najładniej śmiejącego się ucznia na przerwach międzylekcyjnych. Został nim Olek Tarnowski - uczeń klasy pierwszej. Zwycięzcy wręczono słodki upominek. Trzeba przyznać, że dzisiaj w szkole było naprawdę wesoło! A może nie tylko w szkole??

  • DZIEŃ PATRONA SZKOŁY

    29. września br. minęło 6 lat od nadania imienia Orła Białego naszej szkole. Od tamtego czasu cała nasza szkolna społeczność bardzo uroczyście obchodzi kolejne rocznice upamiętniające to wydarzenie. W tym roku świętowaliśmy 1. października. W sali gimnastycznej odbył się apel, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie, Grono Pedagogiczne na czele z Dyrekcją, pracownicy szkoły oraz rodzice. Występ, przygotowany przez uczniów klasy VII, pod kierunkiem p. Marcina Kośli, składał się z dwóch części: oficjalnej i artystycznej. Część oficjalną stanowiło:  uroczyste wprowadzenie sztandaru ; odśpiewanie hymnu szkoły ; złożenie kwiatów pod pomnikiem Orła Białego .Część artystyczna natomiast to pięknie opowiedziana historia naszej Ojczyzny z Orłem w tle, przepleciona patriotycznym tańcem, nastrojowym śpiewem i wzruszającymi scenkami . Uczniowie klasy VII, z gościnnym udziałem młodszych kolegów z klasy V i VI, pięknie zaprezentowali się na scenie w odpowiednio przygotowanych strojach na tle tematycznej scenografii. Młodzież została nagrodzona owacjami na stojąco, a Pani Dyrektor w swoim przemówieniu złożyła serdeczne podziękowania za przygotowanie tak podniosłej uroczystości. "Nad nami Orzeł Biały"

  • DZIEŃ CHŁOPAKA w klasach I - III

    DZIEŃ CHŁOPAKA w klasach I - III wyglądał tak: Prezenty - niespodzianki ; Życzenia i słodkości ; Konkurencje, gry i zabawy ( tu kreatywnością wykazali się  Trzecioklasiści): chłopcy zaplatali dziewczynkom warkocze; dziewczynki wiązały chłopcom krawaty; chłopcy rozpoznawali marki aut i piłkarzy; uczniowie wspólnie rozdzielali kosmetyki na damskie i męskie; chłopcy (przy pomocy koleżanek) oddzielali białko od żółtek i ubijali pianę; dziewczynki "goliły" balony. A temu wszystkiemu towarzyszył śmiech, dobry humor i integracja koleżeńska. Fajny był ten dzień!

  • DZIEŃ CHŁOPAKA w grupach przedszkolnych

    Nasi najmłodsi uczniowie z grupy "Słoneczek" i "Krasnoludków" świętowali dziś Dzień Chłopaka. W związku z tym: było huczne " lat" dla kolegów w wykonaniu koleżanek; były upominki dla chłopców, ale również dla dziewczynek; był słodki poczęstunek - pyszne babeczki i ciasto; była wspólna zabawa "Słoneczek" i "Krasnoludków" przy wesołej muzyce; były pamiątkowe fotografie na tle pięknych, balonowych dekoracji. A co najważniejsze, nieoceniona dziś była pomoc rodziców przy organizacji tego miłego dnia. Dziękujemy!

  • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

    Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29. września. Został on ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 r. Data ta nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska. Nadrzędnym celem tej akcji jest promowanie czytelnictwa (w tym głośnego czytania) wśród dzieci i młodzieży. Zalet czytania na głos jest mnóstwo: wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, uczy samodzielnego myślenia. Dzięki temu dorosły buduje silną więź z dzieckiem. Dlatego też dzisiaj ( 30 IX ) w naszej szkole uczciliśmy ów dzień. A w jaki sposób? Wolontariuszki z klasy 6. i 7ej czytały przedszkolakom i pierwszoklasistom. Uczniowie klasy drugiej ćwiczyli głośne czytanie na zajęciach z edukacji polonistycznej. Trzecioklasiści czytali w plenerze, pod pomnikiem naszego patrona. Uczniowie klas starszych, na lekcjach języka polskiego, czytali fragmenty lektur, mitów, tekstów kulturowych. Bardzo dziękujemy wszystkim dzisiejszym czytelnikom, wolontariuszom i nauczycielom, którzy przyłączyli się do akcji głośnego czytania. Zachęcamy rodziców, aby codziennie 10–15 minut przeznaczyli na głośne, wspólne czytanie.

  • SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE

    30. września br. , w Jedlińsku, odbył się finał powiatu w sztafetowych biegach przełajowych. Organizatorem zawodów, w których wzięli oczywiście udział uczniowie naszej szkoły  , był Szkolny Związek Sportowy. Na uwagę zasługuje fakt, iż nasi zawodnicy z rocznika 2012/2013, zajęli miejsce, rywalizując z ośmioma szkołami, natomiast chłopcy z rocznika 2010/11 uplasowali się na miejscu piątym. Serdecznie gratulujemy!

  • Aktywny tydzień naszych Krasnoludków

    W ostatnim tygodniu nasi najmłodsi uczniowie mieli sporo pracy i bardzo ciekawe zajęcia. Ich różnorodność sprawiła, że z pewnością się nie nudzili, a ile mieli frajdy i radości! Zajęcia obejmowały m.in.:dziecięcą matematykę, czyli rytmy; kalendarz dnia i nocy wykonany na talerzach; kompozycje z figur geometrycznych na tacach; prace plastyczne "Jesienne muchomory"; spacer do lasu,  zbieranie liści i darów jesieni do kącika przyrodniczego. Kreatywne i pracowite te nasze Przedszkolaczki, tak jak ich wychowawczyni ~ pani Ewa Pasek

  • ŚCIEŻKA SENSORYCZNA, a Oni na niej.....

    Nasi Trzecioklasiści kochają zajęcia na dworze. Tym razem zbudowali niezwykły tor z materiałów przyrodniczych zebranych w lesie, ogródku i na polu. Ścieżka sensoryczna to fascynujący świat, który łączy zabawę ze stymulacją zmysłów. W dobie cyfryzacji, gier, komputerów i telefonów za mało doceniamy naturę. A szkoda! Ścieżka na powietrzu to fantastyczny pomysł! Zapewnia dobrą zabawę w otoczeniu przyrody, w której można odnaleźć bogactwo naturalnych elementów, faktur, kolorów. Ścieżka sensoryczna, to patent na atrakcyjną rozrywkę u dzieci, których zmysły są w fazie rozwoju. Przeznaczona jest do chodzenia boso, czyli gołą stopą. Ta z pozoru prosta w formie zabawa daje mnóstwo korzyści. Pobudza zmysł wzroku, dotyku, wspiera motorykę i koordynację. Spróbujcie sami!

  • JESIENNE OBRAZY naszych TRZECIOKLASISTÓW

    Zawitała jesień. Z drzew lecą pierwsze liście, kasztany, żołędzie i szyszki. Wystarczy zebrać wszystko, co podrzuca nam przyroda i stworzyć piękne jesienne obrazy.

  • PTTK w PSP im. Orła Białego we Wrzosie i nowy rok szkolny.....

    W roku szkolnym 2024/2025 członkowie Szkolnego Koła PTTK nadal realizują swoje podróżnicze wyzwania. Uczniowie będą zdobywać szczyty zaliczane do Korony Gór Świętokrzyskich. Jednocześnie zamierzają wybrać się w wyższe partie gór, poznać ich roślinność, podziwiać piękne krajobrazy i zdobywać szczyty zaliczane do Korony Gór Polskich. Dla wytrwałych podróżników przewidziane są nagrody rzeczowe przydatne na górskich szlakach. 1. września 2024 roku uczniowie wraz z opiekunem Szkolnego Koła PTTK, panem Marcinem Koślą, udali się w Góry Świętokrzyskie . Wyruszyli na 12-kilometrową trasę, gdzie etapem końcowym było Muzeum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie. To miejsce upamiętnia masowy mord ludności cywilnej dokonany przez niemieckich okupantów. Podczas tej wyprawy podróżnicy wspięli się na Kamień Michniowski o wysokości 435 m n.p.m. zaliczany do Korony Gór Świętokrzyskich. Po drodze zapoznali się z miejscami pamięci osób pomordowanych podczas II wojny światowej. Ta wyprawa do doskonała lekcja historii. Wszystkim wędrowcom gratulujemy wytrwałości i życzymy dalszych wyzwań podróżniczych.

  • Lekcja języka polskiego Narodowym Czytaniem 2024 inspirowana...

    27. września, uczniowie klasy VIII , uczestniczyli w niecodziennej lekcji języka polskiego. Motywem przewodnim zajęć była lektura szkoły średniej pt. "Kordian" Juliusza Słowackiego ~ dramatu romantycznego wydanego w 1834 roku i należącego do kanonu literatury polskiej. Słowacki polemizuje w nim z Mickiewiczowską ideą mesjanizmu narodu polskiego i powstańczej walki o niepodległość.Ponieważ utwór ten został lekturą NARODOWEGO CZYTANIA 2024, tak więc nie sposób nie wspomnieć o nim na lekcji polskiego, jak również na naszym szkolnym FB. Z tej to właśnie okazji nasi Ósmoklasiści wcielili się dziś w poszczególne postacie dramatu i odpowiednio ucharakteryzowani czytali wybrane fragmenty "Kordiana". Obejrzeli również prezentację i filmik, który przybliżył im treść lektury Słowackiego. Z podsumowujących lekcję rozmów z uczniami można wnioskować, że nie jest łatwo w lot zrozumieć sens i przekaz "Kordiana", ale nie ma się co dziwić, w końcu to lektura szkoły średniej, tak więc wszystko przed nimi.

  • SPRZĄTANIE ŚWIATA

    25. września 2024r. nasza szkoła dołączyła do 31. Akcji: Sprzątanie Świata Fundacji NASZA ZIEMIA. Uczniowie klasy 5., 6., 7. i 8ej, na czele z naszymi Wolontariuszami, wyszli w teren, aby oczyścić najbliższą okolicę. Sprzątali m.in. lasek usytuowany bezpośrednio obok szkoły, ale i dalsze okolice, trasę w kierunku Przytyka oraz Goszczewic. Niestety, śmieci w rowach, lesie, na poboczu dróg jest mnóstwo, tak więc i pracy było sporo. Mimo to nasi uczniowie - Wolontariusze dali radę, pracowali w pocie czoła i zapełnili ponad 40 worków różnego rodzaju odpadami. Opiekę nad poszczególnymi grupami sprzątających uczniów sprawowali: p. Karol Wlazło, p. Marcin Kośla, p. Ewa Bocheńska, p. Anna Włodarczyk i p. Monika Bis. Podziękowania dla pracowników Miasta i Gminy Przytyk za dostarczenie worków na odpady i ich odbiór. I na koniec APEL! My, Uczniowie i Wolontariusze PSP WRZOS, Dyrekcja, Nauczyciele i Pracownicy szkoły apelujemy do wszystkich: Nie zaśmiecajcie przyrody!  Nie niszczcie lasów, pół, dróg, rowów! Dbajcie o swoją bliższą i dalszą okolicę! Dbajcie o Matkę Ziemię! Segregujcie śmieci! Bądźcie ludźmi!

  • Klasa trzecia sprząta świat

  • SMACZNIE, ZDROWO, KANAPKOWO

    Dzisiaj, 25.09, klasa III , pod czujnym okiem wychowawczyni, p. Renaty Kot, przygotowywała zdrowe kanapki. Po cyklu lekcji o chlebie, jego produkcji, rodzajach oraz tradycjach i przysłowiach z nim związanych przyszła pora na wykorzystanie go w praktyce. Dzieci przyniosły potrzebne produkty. Po umyciu rąk i przygotowaniu stanowisk ochoczo zabrały się do pracy. Obierały, kroiły, smarowały, przyprawiały, dekorowały....Kanapka jest pożywną, smaczną i zdrową przekąską. Można w niej zawrzeć wiele witamin. Uczniowie, po skomponowaniu własnych kanapek, zjedli je z wielkim apetytem i uśmiechem na ustach. Kanapeczki cieszyły nie tylko podniebienie, ale i oczy. Były smaczne i kolorowe!

  • SAMORZĄD UCZNIOWSKI PSP im. Orła Białego we Wrzosie NA STARCIE!!!

    23. września 2024r., w naszej szkole, odbyły się wybory do SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO. Niniejszym ogłaszamy wyniki: Przewodniczący szkoły: PAWEŁ KRZEMIŃSKI kl. 8, Zastępca przewodniczącego: KATARZYNA SENATOR kl. 8, Skarbnik: BARTOSZ WALESKI kl. 7, Sekretarz: NIKOLA RADOMSKA kl. 5.Nowy skład Samorządu, wybrany na rok szkolny 2024/2025, został oficjalnie zaprezentowany przez p. dyr. Jolantę Kowalik oraz opiekuna SU - p. Marcina Koślę na Europejskim Dniu Języków ~ 24 września 2024r. Wygranym serdecznie GRATULUJEMY i życzymy owocnych rządów!

  • EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

    Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września, ale my świętowaliśmy ów dzień wcześniej. 24. września w naszej szkole odbył się finał projektu językowego, który realizowany był przez 3 tygodnie. Pomysłodawcą, głównym koordynatorem i organizatorem całości była pani Alina Mastalerek. Do współpracy dołączyli również p. Kinga Chłopecka, p. Grażyna Seta oraz p. Karol Wlazło. Motywem przewodnim imprezy był sport. Uczniowie klasy ósmej przygotowali Igrzyska Olimpijskie, ale.....Językowe. W trakcie finałowych rozgrywek uczniowie klas 5-8 zaprezentowali w atrakcyjny sposób angielskie słówka związane ze sportem. Tak więc były tańce, piosenki, fragmenty gier sportowych, prezentacje stroju i sprzętu sportowego. Nad całością czuwało specjalnie powołane jury na czele z Panią Dyrektor, które wyłoniło zwycięzców, a ci zostali udekorowani iście "olimpijskimi" medalami. Niektóre konkurencje odbyły się jeszcze przed finałem i polegały na wykonaniu plakatu lub gry planszowej prezentujących angielskie słownictwo. Poza konkursem swój układ taneczny zaprezentowali uczniowie klasy trzeciej i czwartej. Wszyscy zaangażowani w projekt uczniowie zostali również nagrodzeni słodkościami ufundowanymi przez szkołę. Nasza młodzież naprawdę świetnie poradziła sobie z projektowymi zadaniami i zabłysnęła znajomością języka angielskiego. Uczniowie mieli świetną okazję zaprezentować swoje talenty: sportowe, wokalne, taneczne, językowe. Fajna sprawa ta Olimpiada!Gratulujemy i dziękujemy Wam serdecznie!

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Orła Białego we Wrzosie
    26-650 Przytyk
    Wrzos 6
  • (48) 61-800-28

Galeria zdjęć