Były prezenty, były piosenki i tańce, były wierszyki, była radość. Dziękujemy Świętemu Mikołajowi za te piękne chwile i emocje.
Tak "Słoneczka" i "Krasnoludki" przywitały długo oczekiwanego gościa.
W oczekiwaniu na Mikołaja i święta uczniowie klasy trzeciej wspólnie wypiekali pierniczki. Podczas zajęć uważnie odczytywali przepis. Z ogromnym zaangażowaniem ugniatali, wałkowali oraz wykrawali różne kształty z ciasta.Po upieczeniu dekorowali lukrem i posypką cukrową, ale najchętniej.... zjadali własnoręcznie upieczone ciastka. Cudowny zapach roznosił się po całej szkole i wabił do sali trzecioklasistów
05.12.2024r) nasi chłopcy z klasy VIII zajęli I miejsce w Międzygminnym Turnieju Piłki Siatkowej Chłopców o Puchar Dyrektora ZSP w Sławnie. Uczniowie rywalizowali z trzema drużynami i wszystkie pokonali: PSP Przytyk 2:0, PSP Wolanów 2:1 oraz PSP Sławno 2:1. Jesteśmy dumni i bardzo się cieszymy z tego sukcesu! Dobra robota CHŁOPAKI i TRENERZE !!!
Praca, którą wykonuje się za darmo, z potrzeby serca, jest istotnie bezcenna. W celu wyrażenia uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie z inicjatywy ONZ obchodzony jest od 1986 roku Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To doskonała okazja, by uświadomić społeczeństwu wysiłek, jaki wkładają rozmaite organizacje pożytku publicznego w niesienie pomocy innym, zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i globalnym. W naszej szkole również mamy Wolontariuszy, którzy angażują się w przeróżne akcje. Aby uczcić DZIEŃ WOLONTARIUSZA , uczniowie - wolontariusze przygotowali gazetkę na temat wolontariatu, rysowali symbole kojarzące się z wolontariatem, potem stworzyli z nich klasową wystawkę. Ponadto młodzież stworzyła "ŁAŃCUCH DOBRYCH UCZYNKÓW" - z kolorowych karteczek opisujących dobre uczynki i działania wolontariackie. WOLONTARIAT MA SENS. Korzystając z okazji, bardzo dziękujemy naszym szkolnym Wolontariuszom za dotychczasowe zaangażowanie na rzecz innych, pomoc, wsparcie i udział w przeróżnych akcjach. Pamiętajcie, dobro powraca ze zdwojoną siłą !
04. grudnia w naszej szkole odbyły się wyjątkowe świąteczne warsztaty, które poprowadziły pani Ania Włodarczyk i pani Ewa Bocheńska. Rodzice wraz z dziećmi tworzyli piękne stroiki świąteczne, które już wkrótce będą dostępne na kiermaszu . Dochód z niego zostanie przekazany dla chorego Grzesia Mnicha – wspólnie możemy czynić dobro! TEN DZIEŃ BYŁ NAPRAWDĘ WYJĄTKOWY! W atmosferze przedświątecznego klimatu, przy pięknych melodiach, uczniowie i rodzice integrowali się, uczestniczyli w konkursach i spędzali czas w rodzinnej atmosferze. To chwile, które dają nam coś bezcennego – wspomnienia i radość bycia razem. Już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania! A tymczasem... sami zobaczcie, jak świetnie się bawiliśmy! Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przybyli na nasze warsztaty. Jesteście SUPERRRR!! Specjalne podziękowania dla Świętego Mikołaja , który również był z nami i obdarował nas prezentami.
3. grudnia 2024 roku, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Z tej okazji nasza Pani Pedagog przygotowała dla uczniów wyjątkowe zajęcia, które pomogły lepiej zrozumieć wyzwania, z jakimi na co dzień mierzą się osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w kilku interesujących stacjach: Nalewanie wody bez widzenia dzbanka ani szklanki. Budowanie wieży z klocków w grubych rękawicach. Odczytywanie słów z ruchu ust bez dźwięku. Pokonanie odcinka drogi z zasłoniętymi oczami. Malowanie obrazów beż użycia rąk! Dodatkowo, uczniowie klasy szóstej mieli możliwość uczestniczenia w lekcji języka migowego, podczas której każdy nauczył się migać swoje imię. To zadanie szczególnie przypadło im do gustu i wzbudziło duże zainteresowanie! Młodsze klasy wzięły udział w krótkiej sondzie na temat niepełnosprawności. Również nasi Trzecioklasiści próbowali się wczuć w tę trudną sytuację osób sprawnych inaczej. Malowali nogą, ustami, z zamkniętymi oczami. Ojjj, nie było łatwo. Trzeba było prosić o pomoc.....przy wyborze koloru..... upewnić się, że maluję na kartce, a nie ławce. Po prostu trzeba dostrzec, że ktoś obok może potrzebować pomocy....Ten dzień był dla wszystkich cenną lekcją empatii i refleksji. Nauczył nas, jak ważne jest zrozumienie i wspieranie osób z niepełnosprawnościami. RAZEM TWORZYMY LEPSZY ŚWIAT!
29. listopada uczniowie klas I-III pod opieką wychowawców: p. Agaty Kalbarczyk, p. Stanisławy Nowosielskiej i p. Renaty Kot wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Był to wyjazd z historią w tle, gdyż dzieci zwiedziły: Stare Miasto, Plac Zamkowy, Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza, Pomnik Ofiar Katyńskich, Pomnik Piłsudskiego i Mickiewicza. Jednak główną atrakcją wycieczki była największa w Europie wystawa klocków LEGO, którą dzieciaczki mogły podziwiać na Stadionie Narodowym. Mnóstwo emocji, nowe doznania, zabawa, edukacja i integracja - tak w skrócie można podsumować ten udany wyjazd. A fotki..... normalnie szał , tylko spójrzcie .
28. listopada w Starostwie Powiatowym w Radomiu odbyła się czwarta edycja konkursu „Co Wy wiecie o powiecie”. Wzięły w nim udział przedstawiciele kilkanastu instytucji z 12 gmin należących do powiatu radomskiego. Gminę Przytyk reprezentowali BARTOSZ WALESKI i NIKOLA KWIEK - uczniowie klasy VII oraz ich wychowawca p. Marcin Kośla. Drużyna ze Wrzosu dzielnie walczyła, jednak nie uplasowala się na podium. Zwycięska drużyna miała zaszczyt przekazać główną nagrodę o wartości 3500 zł na rzecz wybranej placówki. W tym roku obdarowani zostali WTZ Pozytywni z Młodocina Większego w gminie Wolanów. Warsztaty prowadzone są przez Stowarzyszenie Przyjaciół Młodocina Większego i Osób Niepełnosprawnych Pozytywni. Stowarzyszenie powstało w grudniu 2012 roku, a placówka terapeutyczna zaczęła swoją działalność dokładnie rok później, 23. grudnia 2013 roku. W zajęciach organizowanych przez WTZ Pozytywni bierze udział 25 uczestników i 10 klubowiczów z gmin: Wolanów, Kowala, Zakrzew, Orońsko. Niepełnosprawni podopieczni biorą czynny udział w procesie terapeutycznym i treningach samodzielności. W WTZ mocny akcent kładzie się na szeroko pojętą działalność artystyczną. Członkowie Stowarzyszenia oraz ich podopieczni zaprezentowali próbkę swoich umiejętności podczas tego konkursu. Patronat nad konkursem sprawuje Waldemar Trelka - starosta radomski.
Środa (27 XI) upłynęła nam pod znakiem wróżb i zabaw andrzejkowych. Już od samego rana klasy naszych najmłodszych uczniów zamieniły się w miejsce czarów i magii. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki z nazwami zawodów przyszłości, szukał swojej szczęśliwej liczby, lał wosk przez dziurkę od klucza czy układał buty w kierunku drzwi. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Według dawnych wierzeń, noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć przez ramię w przyszłość. Dzisiaj Andrzejki to przede wszystkim zabawa. Mało kto wierzy w moc wróżb, które współcześnie przybrały formę dodatku do tanecznych zabaw. A tych u nas również nie zabrakło. Była muzyka, były tańce, dedykacje, kolorowe tatuaże i smakowite klasowe poczęstunki. Jednym słowem było: WESOŁO! A o to zadbał nasz Samorząd Uczniowski na czele z jego opiekunem, p. Marcinem Koślą, za co serdecznie dziękujemy. Zabawy i wróżby andrzejkowe odbywają się niemal w całej Europie. Jedna z legend głosi, że zapoczątkowały je praktyki stosowane w starożytnej Grecji. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.
27. listopada w Oddziałach Przedszkolnych zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowane były ANDRZEJKI. Nasze "Słoneczka" i "Krasnoludki" wspólnie świetnie się bawiły już od samego rana. Tańce przeplatane były wróżbami, wśród których znalazły się następujące: "Mowa kwiatów", "Kim będę w przyszłości?", "Szczęśliwe liczby", rzuty kostką, bucikiem, wróżby z kartami i miseczkami. Poza tym dzieciaczki raczyły się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Wybrane mamy z grupy "Krasnoludków" upiekły pyszne babeczki, natomiast jedna z mam z grupy " Słoneczek" - p. Ania Jurczak - robiła dla przedszkolaków świetnie wyglądające i smakujące gofry. Zaangażowanym Mamom serdecznie z tego miejsca dziękujemy. Zabawa była przednia, szczególnie tańce w sali gimnastycznej. Dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach.
Nareszcie! Znamy wyniki konkursu pod hasłem "JESIEŃ pod MIKROSKOPEM "! W konkursie, który zakończył się 15. listopada, wzięli udział uczniowie klas 0-VIII. Wpłynęło do nas mnóstwo niezwykle pięknych zdjęć, ukazujących fragmenty jesiennej przyrody w mikroskopijnym zbliżeniu. Efekty prac oczarowały wszystkich! Na zdjęciach, które prezentujemy w poniższej fotorelacji, widoczne są jesienne cudeńka! A oto nasi WIELCY ZWYCIĘZCY: NAGRODA SPECJALNA za artyzm ujęć oraz przepiękne, naturalne ukazanie jesiennej przyrody ~ SEBASTIAN STOLARCZYK kl. VII Klasy 0-III: I miejsce ~ Marysia Wojciechowska kl. I, I miejsce (ex aequo)~Anetka Kacprzak kl. III, II miejsce ~ Kuba Pasek kl. I, III miejsce ~ Marcel Gagacki kl. III. Wyróżnienie ~ Staś Karaś kl. 0. Klasy IV-VIII: I miejsce~ Ksawery Narożnik kl. VI, II miejsce~ Arletka Puchniarz kl. IV, III miejsce ~ Hania Nolberska kl. IV. Wyróżnienie~ Kacper Szczepaniak kl. IV SERDECZNIE GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM oraz wszystkim uczestnikom konkursu. Wasze zdjęcia są rewelacyjne. Ogromne podziękowania oczywiście dla Rodziców za zaangażowanie i współpracę. Brawa!!!
26. listopada uczniowie klasy VII i VIII, pod opieką wychowawców: p. Marcina Kośli, p. Karola Wlazło oraz p. Ewy Bocheńskiej, wybrali się na edukacyjną wycieczkę do Radomia. W programie wyjazdu znalazły się: Amfiteatr. Miejski Ośrodek Kultury ( tu uczniowie obejrzeli naprawdę ciekawy, krótkometrażowy, amatorski film pt. " PULS SIÓSTR " - nakręcony w Radomiu oraz zwiedzili PRACOWNIĘ NOWYCH MEDIÓW). Resursa Obywatelska ( tu młodzież obejrzała spektakl pt. "Kamienie na szaniec" Kieleckiego Teatru Lektur. Uczniowie wrócili z wyjazdu bogaci w cenną wiedzę, nowe doświadczenia oraz niezapomniane wrażenia.
Dzień Pluszowego Misia nasze Przedszkolaki rozpoczęły od zabaw dowolnych, podczas których chłopcy budowali domki dla pluszaków, a dziewczynki wykonały plakat z okazji Święta Misia. "Słoneczka" wraz z "Krasnoludkami" poznały historię ustanowienia Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia poprzez wspólne obejrzenie filmu edukacyjnego "Karolek i Dzień Pluszowego Misia". Po projekcji dzieci bawiły się przy wesołej i rytmicznej piosence "Miś z laleczką". Dzieci z grupy "Słoneczka" wykonały bardzo ciekawe i pomysłowe prace plastyczne - zaprojektowały zimową kołderkę dla misia. Na deser Przedszkolaki delektowały się herbatnikami z miodem, który jest przysmakiem misiów dużych i małych. Na zakończenie dzieciaczki otrzymały pamiątkowe dyplomy za aktywny udział w zabawach i zagadkach związanych z Dniem Misia. A w "Krasnoludkach" DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA wyglądał tak: były zabawy z ulubionymi misiami, była degustacja miodku , były misiowe puzzle , było wyklejanie plasteliną misiów, były "misiowe" rebusy i zagadki.....no i był słodki miś lubiś na koniec dnia.
Od kilku dni po naszej szkole "krążyła" tajemnicza skrzynka, która wzbudziła zainteresowanie uczniów. Była to Skrzynka Przeprosin, do której każdy mógł wrzucić list z przeprosinami skierowany do koleżanki, kolegi lub innej osoby, z którą chciał naprawić relacje. Dziś odbyło się pierwsze rozdanie listów, co wywołało małe poruszenie i wiele uśmiechów. Inicjatywa spotkała się z entuzjazmem i udowodniła, jak ważne są gesty pojednania oraz budowania lepszych relacji w naszej społeczności szkolnej. Od teraz Skrzynka Przeprosin będzie znajdować się w gabinecie pedagoga i będzie dostępna dla każdego ucznia, który zdecyduje się napisać kilka miłych słów przeprosin. Liściki będą rozdawane w każdy piątek, co da szansę na zakończenie tygodnia w lepszym nastroju. Nie bójmy się przepraszać – to pierwszy krok do naprawienia relacji i budowania przyjaznej atmosfery w szkole
W minionym tygodniu nasza szkoła zaangażowała się w ważną akcję promującą życie bez agresji i przemocy. Każdego dnia uczniowie uczestniczyli w różnorodnych zajęciach dotyczących tego zagadnienia. Wspólnie oglądaliśmy filmy, wykonywaliśmy zadania, prowadziliśmy dyskusje i tworzyliśmy prace plastyczne. Ponadto wybrane klasy wzięły udział w wyjątkowym zadaniu – losowały hasła związane z tematem przemocy i na ich podstawie stworzyły kreatywne plakaty. Efekty ich pracy ( które prezentujemy w poniższej fotorelacji) były inspirujące i pokazały, jak ważne jest budowanie pozytywnych relacji i wzajemny szacunek. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie! Razem możemy więcej!
21. listopada obchodzimy Dzień Życzliwości i Pozdrowień . Wówczas wszyscy nawzajem zachęcamy się do bycia bardziej życzliwymi. To niezwykle miłe święto, a w szkołach panuje wtedy sympatyczna atmosfera. W naszej szkole taka atmosfera panuje codziennie, ale dzisiaj było wyjątkowo. Już od samego rana nasi Wolontariusze krzątali się po korytarzach, obdarowywali innych miłymi słowami, wymieniali przyjazne gesty, ale też robili balonową wystawkę na temat życzliwości. Uczniowie klas młodszych robili plakaty reklamujące ów dzień. Starsi na zajęciach tworzyli mapy myśli ze słowem "życzliwość". W związku z tym dniem w naszej szkole powstała nowa inicjatywa - Skrzynka Przeprosin. Ma ona na celu uświadomienie uczniom, jak ważna jest umiejętność przepraszania. Czasem wstydzimy się podejść, porozmawiać o zaistniałej sytuacji. I tu na ratunek przybywa... skrzyneczka, do której każdy może wrzucić liścik do osoby, którą chce przeprosić. Warto skorzystać, warto przepraszać, warto rozmawiać i wyjaśniać na bieżąco nieprzyjemne sytuacje, by każdy dzień niósł coraz więcej Życzliwości. Nasza "poczta przeprosinowa" będzie krążyć po szkole do końca tego tygodnia, a potem skrzynka zostanie umieszczona w pokoju Pani Pedagog. W naszej fotorelacji, oprócz fotek z dzisiaj, przesyłamy 179 inspiracji ~ "życzliwych wskazówek, porad na każdy dzień roku szkolnego. Przeczytajcie, skorzystajcie!
21 XI nasze KRASNOLUDKI podjęły wyzwanie pod hasłem „Robimy zdrowe kanapki” . Działania poprzedziła pogadanka na temat zdrowego odżywiania się. Dzieci dowiedziały się, jakie wartości odżywcze mają warzywa, jakie produkty należy jeść, żeby być zdrowym oraz dlaczego musimy się prawidłowo odżywiać. Maluszki poznały również korzyści wynikające ze spożywania drugiego śniadania, dowiedziały się, jak ważna jest zbilansowana dieta, bogata w produkty zbożowe. Nazywały kolory i kształty warzyw, z których można zrobić smaczne i zdrowe kanapki. Po starannym umyciu rączek, wszyscy zabrali się do pracy. Dzieci samodzielnie układały na pieczywie wybrane przez siebie produkty. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Okazało się, że dzieci jednak lubią warzywa, a najlepiej smakują im kanapki zrobione własnoręcznie, które wyglądały pięknie, kolorowo i zawierały mnóstwo witamin. Nawet największe niejadki zjadały wszystko z apetytem. Mniammmm!
20. listopada, odbyły się wyjątkowe warsztaty dla rodziców i dzieci, podczas których każdy miał okazję zaprojektować swoją własną, unikalną koszulkę! Zachwycająca kreatywność, pozytywna energia i wspólna praca sprawiły, że powstały naprawdę niesamowite projekty – od kolorowych wzorów po oryginalne napisy. Cieszymy się, że szkolne życie toczy się nie tylko w czasie lekcji, ale również po południu, kiedy możemy razem tworzyć i świetnie się bawić. To był wspaniały czas integracji i dobrej zabawy! Dziękujemy wszystkim za udział i już nie możemy doczekać się kolejnych wspólnych spotkań!