• MATEMATYKA w RESTAURACJI , czyli projekt klasy drugiej.

    Uczniowie klasy 2 realizują projekt "Natalka i Antek w świecie Wielkiej Matematyki" - moduł "Matematyka w restauracji". W trakcie lekcji dzieci, poprzez praktyczne działania związane z wizytą (planowaną lub realną) w restauracji, uczą się dostrzegać związki matematyki z życiem codziennym. Zauważają, że w funkcjonowaniu restauracji obecna jest właśnie m.in. matematyka. Dodatkowo uczą się zasad funkcjonowania społecznego oraz kultury zachowania. Ponadto do ich zadań należy zaplanowanie wizyty w pobliskiej restauracji, tj. zebranie informacji na temat miejsca, do którego można się wybrać, zaplanowanie czasu, liczby potrzebnych stolików oraz budżetu. Dzisiaj natomiast Drugoklasiści zorganizowali w swojej sali klasową kawiarenkę. Mieli okazję wcielić się w rolę prawdziwych restauratorów, kelnerów oraz cukierników. Celem tego przedsięwzięcia było rozwijanie umiejętności współpracy, przedsiębiorczości oraz nauka zasad savoir-vivre'u w miejscach publicznych. Dzieci, wspólnie z nauczycielem, ustaliły menu, podzieliły się zadaniami oraz stworzyły listę potrzebnych produktów. Ponadto udekorowały klasę w stylu kawiarenki. Z pomocą wychowawczyni uczniowie przygotowali menu – kolorowe galaretki, słodkości, koktajle itp. Jednym słowem, klasa zamieniła się w przytulną kawiarenkę, w której dzieciaczki pełniły różne role – jedni obsługiwali gości, inni zajmowali się kasą, a jeszcze inni dbali o estetyczne podanie zamówień. Tym samym dzieci miały okazję rozwijać umiejętności społeczne, nauczyć się podstawowej obsługi klienta i zarządzania pracą zespołową. Dodatkowo była to świetna okazja do integracji oraz zabawy w atmosferze wzajemnej współpracy.

  • "W magicznej szafie"

    Projektowa lekcja języka polskiego w kl. IV - "W magicznej szafie"

  • Kreatywne warsztaty

    Kreatywne warsztaty już za nami, powstały pierwsze niebieskie cudeńka , ale....wielka prośba do wszystkich, którzy chcą wspomóc nasz kiermasz charytatywny, (odbędzie się on 25. kwietnia, w trakcie "Niebieskich Igrzysk") - jeśli macie czas i dobre chęci, prosimy o wykonanie niebieskich różności: maskotek, gniotków, pacynek itp., i przyniesienie do szkoły do . kwietnia 2025r.  Liczymy na ciekawe pomysły, kreatywność i Wasze dobre serca . Pieniążki z kiermaszu zostaną przekazane Placówce Opiekuńczo - Wychowawczej "Dom Dziecka Łaziska".

  • Wyjazdowo i smacznie...

    "Słoneczka" i "Krasnoludki" uczestniczyły 28 marca w wycieczce do Radomia. Obejrzały w Multikino Radom film pt. "Basia. Jestem w sam raz". Razem z Basią dzieciaczki odwiedziły centrum handlowe, plac zabaw i muzeum. Film poprzedzony został filmikiem edukacyjnym "Straż pożarna" w ramach akcji "Bezpieczny przedszkolak". Kolejnym etapem wiosennej wyprawy był poczęstunek w restauracji Maciejka Pizzeria & Trattoria Pizza smakowała wszystkim: "dużym" i "małym", a szczególnie ta z serem i szynką oraz Margherita. "Słoneczka" i "Krasnoludki" miło spędziły ten ciepły, słoneczny piątek i podobnie jak u Basi - "wszystko było w sam raz".

  • Kolejne ZWYCIĘSTWO na naszym koncie!…

    26 marca Wolanowie odbył się 𝗧𝘂𝗿𝗻𝗶𝗲𝗷 𝗦𝗶𝗮𝘁𝗸𝗮𝗿𝘀𝗸𝗶 𝗔𝗸𝗮𝗱𝗲𝗺𝗶𝗶 𝗣𝗼𝗸𝗼𝗹𝗲ń 𝗪𝗞𝗦 𝗖𝘇𝗮𝗿𝗻𝗶 𝗥𝗮𝗱𝗼𝗺. Nasi uczniowie wrócili z niego z SUKCESAMI!  Oto wyniki: Chłopcy: I miejsce - 1.grupa ,VII miejsce - 2.grupa. Dziewczyny:V miejsce W turnieju walczyły ekipy z Wolanowa, Przytyka, Wierzbicy i Sławna. Naszym reprezentantom serdecznie gratulujemy!

  • TRENING UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH

    26.marca grupa dziewczynek z klasy VI rozmawiała o przyjaźni, o tym, jak ważna jest w życiu. Uczennice wyraziły swoje zdanie na temat zalet i wad swoich przyjaciółek, a na koniec każda z uczestniczek zajęć mogła wykonać dla swojej "psiapsi" bransoletkę:) Nawiązujemy relacje. Budujemy zaufanie. Poznajemy współuczestników, rówieśników.  Poznajemy samych siebie. Czy znamy swoje mocne strony? Czy znamy swój potencjał? Czy potrafimy mówić o swoich talentach? Czy potrafimy korzystać z własnego potencjału? W jakich sytuacjach jest on nam wsparciem? Budując samoświadomość, budujemy własną wartość...

  • "Muzyczna Podróż Orient - Expressem"

    25. marca 2025r. w  naszej szkole gościło Trio muzyków ( Pavel Samokhin, Armen Karapetyan, Piotr Muszyński). Panowie zabrali całą naszą szkolną społeczność w "muzyczną podróż Orient - Expressem". W programie znalazły się m.in.przeboje muzyki ormiańskiej i ukraińskiej w wykonaniu wokalno - instrumentalnym (MANUSZAK, TYŻ MENE PIDMANUŁA, GARAHISAR, CZERWONA RUTA), taniec z szablami; nauka kroków w tańcach kaukaskich (RUMBA KAUKASKA, LEZGINKA); wspólne granie z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych; wspólny taniec MARAKUJA. To było ciekawe doświadczenie i niezwykłe widowisko!

  • Wiosenny wyjazd uczniów

    Pierwszy Dzień Wiosny to doskonała okazja, aby zorganizować dla uczniów wyjazd integracyjny. My zdecydowaliśmy się na połączenie seansu filmowego w kinie z aktywną rozrywką, grą w kręgle . To świetny sposób na wspólne spędzenie czasu, relaks i zabawę poza szkolnymi murami. Uczestnikami wyjazdu byli uczniowie klasy IV, V, VII i VIII, a ich opiekunami: p. Gabriela Marchewka, p. Grażyna Seta, p. Marcin Kośla, p. Karol Wlazło oraz p. Ewa Bocheńska.  Pierwszym punktem programu był film pod tytułem " 100 dni do matury" . Bezpośrednio po nim uczniowie udali się na posiłek w McDonald's/ KFC, a potem wyruszyli do kręgielni , aby tam w zespołach rywalizować w rzutach kulą. Świetna to była rozrywka, gdyż gra w kręgle uczy współpracy, zdrowej rywalizacji i sprawia mnóstwo frajdy. Toteż młodzież dobrze się bawiła, w przerwach "przegryzając" pizzę . Po pełnym emocji dniu uczniowie wrócili do szkoły , wymieniając się wrażeniami, a przy tym odpoczęli od nauki i zintegrowali, ciesząc się wspólnie spędzonym czasem. Nawet na wyjeździe nie zapomnieliśmy o Dniu Kolorowej Skarpetki .

  • Klasa VI i jej pomysł na Pierwszy Dzień Wiosny

    Pierwszy Dzień Wiosny , czyli 21. marca, jest często nazywany Dniem Wagarowicza. Tradycyjnie kojarzy się z ucieczkami uczniów ze szkoły, ale w wielu placówkach zamiast tego organizuje się atrakcyjne wydarzenia, aby zachęcić dzieci i młodzież do pozostania na lekcjach.Tak też było i u nas. Co prawda większość uczniów wyjechała w tym dniu na wycieczkę, w szkole została tylko garstka młodzieży. Mimo to, uczniowie klasy 6ej, pod okiem wychowawczyni, p. Alinki Mastalerek oraz p. Ani pedagog, świetnie się bawili i miło spędzili czas. Chłopcy przygotowali emocjonujące zabawy: Familiadę i Aukcję, były gry w sali gimnastycznej i na boisku szkolnym. A na zakończenie była pizza w plenerze. Dzięki takim inicjatywom Dzień Wagarowicza staje się okazją do integracji, radości i nauki poprzez zabawę – bez konieczności uciekania ze szkoły!

  • Tak WIOSNĘ powitały dzieci z klas I-III

    Pierwszy Dzień Wiosny to wyjątkowy czas dla najmłodszych uczniów, pełen radości, zabawy i kolorowych atrakcji. W klasach I-III często organizuje się różnorodne aktywności, które pomagają dzieciom poczuć nadejście nowej pory roku. Tak też właśnie nasi uczniowie uczcili ten dzień: kreatywnie, radośnie i bardzo aktywnie. Pierwszoklasiści rozwiązywali wiosenne karty pracy, robili prace plastyczne i gaiki. Uczniowie klasy drugiej usilnie zmagali się ze swoją lekturą. Trzecioklasiści "uderzyli" w wiosenne kulinaria i robili fantazyjne kanapki, pastę jajeczną oraz wiosenny twarożek. Ponadto wzięli udział w akcji ,,Zielono mi" i sadzili cebulki. Natomiast wspólnie: uczestniczyli w konkurencjach sportowych w sali gimnastycznej; wyruszyli na symboliczny pochód z gaikami i  marzanną, którą spalili, aby tradycji stało się zadość; na koniec dokazywali na świeżym powietrzu, gdyż pogoda była cudowna. Tak więc obchody Pierwszego Dnia Wiosny w klasach I-III to czas pełen atrakcji, śmiechu i integracji. To również doskonała okazja, aby w przystępny sposób przybliżyć dzieciom zmiany zachodzące w przyrodzie i zachęcić je do aktywności na świeżym powietrzu.

     

     

  • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY według Przedszkolaka

    PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY według Przedszkolaka "Krasnoludki" i "Słoneczka" przez cały miniony tydzień przygotowywały się do powitania Wiosny. Dzieci uczyły się wierszyków i piosenek o tematyce wiosennej, szukały oznak wiosny podczas spacerów po najbliższej okolicy. Zdobytą wiedzę Przedszkolaki potrafiły odzwierciedlić w ciekawych i różnorodnych pracach plastycznych. Ponadto były zagadki, zabawy muzyczno - ruchowe i wspólny taniec "Clap, clap song" na cześć nowej pory roku. Punktem kulminacyjnym było wyjście na spacer, aby w wiosennym korowodzie pożegnać zimę i przywitać wiosnę . Wszystkich prowadziła Marzanna, zimowa panna, która powróci dopiero w grudniu.Nasi najmłodsi uczniowie pamiętali również o Dniu Kolorowej Skarpetki , również obchodzonym 21. marca. Dziecięce kolorowe skarpetki to prosty, ale wymowny gest solidarności z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami. Podsumowując, dziś było wiosennie, kolorowo️ , wesoło.

  • Dzień Kolorowej Skarpetki w naszej szkole – Światowy Dzień Zespołu Downa

    21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa, a jego symbolem stały się dwie różne skarpetki – znak akceptacji, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa. Wiele szkół organizuje w tym dniu różne akcje, aby uwrażliwić uczniów na temat różnorodności i równości. U nas też było kolorowo, skarpetkowo, kreatywnie, nie do pary. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele przyszli do szkoły w różnych, kolorowych skarpetkach, aby pokazać wsparcie dla osób z Zespołem Downa. Mówiliśmy o tolerancji i akceptacji, młodsi uczniowie obejrzeli krótką prezentację dotyczącą tego zagadnienia, rozwiązywali karty pracy. Robiliśmy wspólne fotki w kolorowych skarpetkach, aby stworzyć szkolną galerię wsparcia.Przyznacie, że fajnie wyszło!

  • OSZCZĘDZANIE i FINANSE ...., o tym się uczyli...

    W ramach zajęć TUS, czyli Treningu Umiejętności Społecznych, prowadzonych przez naszą panią Anię - szkolnego pedagoga, uczniowie klasy szóstej rozmawiali o oszczędzaniu i finansach. Cele zajęć: zrozumienie podstawowych zasad oszczędzania i zarządzania budżetem, identyfikacja emocji i przekonań związanych z pieniędzmi, praca nad nawykami finansowymi, budowanie strategii radzenia sobie z trudnościami finansowymi. Młodzież pracowała różnymi metodami m.in. były ćwiczenia indywidualne i grupowe, dyskusje i dzielenie się doświadczeniami czy tworzenie planów oszczędzania. Tego typu zajęcia mogą pomóc uczestnikom w rozwijaniu zdrowych nawyków finansowych, redukowaniu stresu związanego z pieniędzmi oraz budowaniu większej pewności siebie w zarządzaniu budżetem. Tak więc są bardzo na miejscu i jakże potrzebne. Podczas zajęć TUS młodzież ćwiczy różne elementy funkcjonowania w społeczeństwie. W naszej szkole Trening ma formę spotkań klasowych – wówczas, dzięki interakcjom pomiędzy uczestnikami, jest najskuteczniejszy.

  • KANGUR MATEMATYCZNY - wzięliśmy udział !

    Celem Konkursu „Kangur matematyczny” jest propagowanie kultury matematycznej w jak najszerszych kręgach uczniów szkół wszystkich typów. Konkurs ma charakter jednorazowego testu: bez eliminacji, testów wstępnych, testu finałowego. Zadania oraz termin są ustalane przez stowarzyszenie „Kangourou Sans Fronti`eres”. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut. Uczniowie we wszystkich krajach tego samego dnia przystępują do konkursu oraz rozwiązują te same zestawy pytań dla poszczególnych poziomów, co z pewnością wpływa na atrakcyjność konkursu. W tym roku konkurs odbył się 20. marca. W szkole podstawowej konkurs jest przeprowadzany w czterech kategoriach: Żaczek — klasy 2., Maluch — klasy 3. i 4. , Beniamin — klasy 5. i 6. oraz Kadet — klasy 7. i 8. Do tegorocznych zmagań w naszej szkole przystąpiło: 4. uczniów w kategorii Maluch, 9. uczniów w kategorii Beniamin oraz 4 uczniów w kategorii Kadet. Szkoda, że wyniki „Kangura” dopiero w maju, bo my już nie możemy się doczekać.

  • " NIE ZMARNUJ SWOJEGO ŻYCIA ".

    Dziękujemy za zaproszenie. Bardzo cenne spotkanie, nowe doświadczenie...

  • DZIEŃ LICZBY π

    14. marca obchodzony był Międzynarodowy Dzień Liczby π. Właśnie tego dnia uczniowie klasy 8. na lekcjach matematyki, realizując temat : „Długość okręgu”, obliczali przybliżoną wartość liczby π. Stali się uczestnikami eksperymentu matematycznego, który polegał na dokonaniu pomiarów długości średnicy koła i długości jego brzegu. Uczniowie pracowali w parach. Ósmoklasiści musieli wykazać się kreatywnością, sprytem i sprawnością manualną. Takie umiejętności przydały im się podczas wyliczania długości brzegu koła przy użyciu sznurka. Zadanie wykonali wszyscy. Po dokonaniu pomiarów nadszedł czas na wyliczenie przybliżonej wartości szukanej liczby. Po wykonaniu działania matematycznego, jakim było podzielenie długości okręgu przez długość średnicy, najbliżej właściwej odpowiedzi było dwóch uczniów: Błażej i Antek. Wyniki zależały od precyzyjnych pomiarów. Jak widać ci uczniowie dokonali najdokładniejszych pomiarów. A potem przyszedł czas na wyprowadzenie wzoru na długość okręgu i rozwiązywanie zadań - jak na matematykę przystało.

  • AKTYWNOŚCI SZKOLNEGO KOŁA PTTK

    Kolejne dwa wyjazdy z członkami Szkolnego Koła PTTK to kontynuacja przygody z Górami Świętokrzyskimi. Podczas tych podróży uczniowie zdobyli dwa szczyty zaliczane do Korony Gór Świętokrzyskich i małymi kroczkami przybliżają się do dużego osiągnięcja – zdobycia odznaki tego pasma gór. Podczas pierwszej wyprawy pokonali 13,5 km, zdobyli szczyty Wrześni (370 m n.p.m.), Stołowej (423 m n.p.m.) oraz góry Włochy (427 m n.p.m.) zaliczanej do Korony Gór Świętokrzyskich. Podążając szlakami tych gór, podróżnicy natknęli się na ścieżkę przyrodniczo-historyczną odsłaniającą fragment historii tego regionu. Odwiedzili miejsca pamięci bohaterów walk wyzwoleńczych oraz poznali historię obozu „Barabasza”. Drugi wyjazd w Góry Świetokrzyskie to głównie zdobycie Sikorzy (361 m n.p.m.) zaliczanej do Korony Gór Świętokrzyskich. Udało się również wspiąć na szczyty gór Jabłonna (319 m n.p.m.) oraz Żarnowicka (316 m n.p.m.). Podczas tej wyprawy aura okazała się zmienna. Początek wyprawy był bezwietrzny i ciepły. Z czasem robiło się chłodniej, a na koniec zaczął padać deszcz ze śniegiem. Nie wpłynęło to na samopoczucie podróżników, a towarzystwo i wyznaczone cele wpływały pozytywnie na atrakcyjność wyprawy. Przypominamy, że młodzi podróżnicy rywalizują w różnych konkurencjach. Dla osób o największej liczbie kilometrów i zdobytych szczytów przygotowane są nagrody i dyplomy.

     

     

  • ZAJĘCIA SZACHOWE

    Od kilku lat w naszej szkole prowadzone są zajęcia szachowe. Uczniowie klas drugiej i trzeciej poznają zasady gry w szachy. Ta wyjątkowa gra kształtuje twórcze myślenie, rozwija obie półkule mózgowe, wpływa na koncentrację, poprawia pamięć, pomaga zapanować nad emocjami, uczy wygrywać i przegrywać. W trakcie zajęć dzieci rozwiązują karty pracy z dostosowanym do nich stopniem trudności, rywalizują z różnymi przeciwnikami,a jednocześnie uczą się szacunku dla przeciwnika. Młodzi szachiści z klasy drugiej mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności. Został zorganizowany trening z uczniami klasy czwartej, którzy w poprzednich latach uczestniczyli w tego typu zajęciach. Młodsi gracze nie byli na przegranej pozycji. Bardzo dobrze radzili sobie ze starszymi kolegami. Odpierali ataki, zbijali figury szachowe, a nawet szachowali króla. Taka forma rywalizacji była doskonałą nauką gry w szachy oraz wpłynęła mobilizująco na młodych szachistów. Wszyscy dobrze się bawili.

  • NOC WYZWAŃ

    Uczniowie klasy VII w wyjątkowy sposób świętowali Dzień Kobiet. W nocy z 14ego na 15ego marca 2025r. uczestniczyli w Nocy Wyzwań w budynku szkoły. Pierwotnie impreza miała rozpocząć się na placu szkolnym grą terenową oraz wspólnym śpiewaniem przy ognisku. Niestety, plany musiały ulec zmianie ze względu na deszcz i niską temperaturę na zewnątrz.Nie wpłynęło to jednak na atmosferę i atrakcyjność wyzwania. Impreza rozpoczęła się od wspólnego śpiewania. Uczniowie chętnie brali udział w konkursach: karaoke i "Tak to leciało". Podczas karaoke uczniowie wybierali sobie utwory, które mieli jak najgłośniej zaśpiewać, a w turnieju "Tak to leciało" losowali utwory, których tekst wyświetlał się na ekranie. W pewnym momencie muzyka i tekst się urywała, a uczestnicy zabawy mieli podać kilka kolejnych brakujących słów utworu. Kolejne zabawy odbyły się w sali gimnastycznej. Uczniowie podzieleni na zespoły uczestniczyli w sztafecie sprawnościowej. Za pomocą cytryny umieszczonej w rajstopie uczniowie przewracali butelki z wodą. Nie można było używać rąk, a pończocha była umieszczona... na głowie. Rywalizacja była naprawdę zacięta. Kolejna zabawa polegała na przebijaniu balonów . Stworzone dwuosobowe zespoły miały związane dwie nogi. Do pozostałych wolnych kończyn przywiązano balony. Celem zabawy było ocalenie balona przed przebiciem. Ta konkurencja wymagała dobrej koordynacji ruchowej. Między zabawami sprawnościowymi młodzież odpoczywała podczas gier planszowych lub na wcześniej przygotowanych materacach. Inną atrakcją sprawiającą wiele radości były quizy z wiedzy ogólnej przeprowadzone przy użyciu padów classwise. Rywalizacja dostarczyła wiele emocji. Ponadto uczniowie rywalizowali w konkurencjach tanecznych. W "Just Dance" w rytm muzyki odtwarzali kroki taneczne, natomiast w tańcu na arkuszu papieru musieli dopasować swoje kroki do zmniejszającego się obszaru do tańczenia. Jedną z ostatnich zabaw było rapowanie dowolnego tekstu do dowolnie wybranego podkładu muzycznego. Ta nocka zostanie na długo w pamięci uczestników. Wszyscy bawili się świetniei nie zmrużyli nawet na chwilę oka. Impreza zakończyła się o 7ej rano w sobotę. Po takim wyzwaniu nadszedł czas na odsypianie.

  • W ŚWIECIE TEATRU

    W grupie "Krasnoludków" i "Słoneczek" realizowana była tematyka "W świecie teatru". Podsumowaniem zajęć były dwa przedstawienia dla przedszkolaków: "Brzydkie kaczątko" oraz "Szewczyk Dratewka". Dzieci utrwaliły zasady zachowania w teatrze oraz poznały pojęcia związane ze sztuką teatralną: aktor, scena, widownia, kurtyna, scenografia, garderoba, rekwizyty pacynki, kukielki, marionetki itp. Przedszkolaki przećwiczyły również zajmowanie właściwych miejsc na widowni według otrzymanego biletu. Dzieci były bardzo zainteresowane i zaciekawione zaprezentowanymi baśniami. Uważnie śledziły akcję utworów, a świadczyła o tym cisza na przedszkolnej widowni. Projekt „W świecie teatru” okazał się wspaniałą przygodą, w której dzieci mogły współtworzyć teatralną magię.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Orła Białego we Wrzosie
    26-650 Przytyk
    Wrzos 6
  • (48) 61-800-28

Galeria zdjęć