Z wielką radością informujemy, że drużyna uczniów naszej szkoły odniosła w Wolanowie spektakularne zwycięstwo w Turnieju Siatkówki o Puchar Starosty Radomskiego! Nasi zawodnicy wykazali się nie tylko znakomitymi umiejętnościami technicznymi, ale także ogromnym duchem walki i doskonałą współpracą zespołową. W emocjonujących meczach pokonali wszystkie rywalizujące drużyny: z Wolanowa, Sławna, Rudy Wielkiej, Przytyka i Wierzbicy, zdobywając zasłużony tytuł MISTRZÓW! To duży sukces, który jest owocem wielu treningów oraz zaangażowania zarówno uczniów, jak i ich opiekuna, p. Karola Wlazło. GRATULUJEMY naszym młodym siatkarzom i życzymy kolejnych sportowych triumfów!
4. kwietnia 2025r.w Amfiteatr. Miejski Ośrodek Kultury w Radomiu odbyły się dwa konkursy recytatorskie: XLII Mały Konkurs Recytatorski oraz 48. Konkurs Recytatorski „Warszawska Syrenka”. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice: Maria Wojciechowska z kl. I - w XLII MKR oraz Nikola Radomska z kl. V i Lena Kaleta z kl. VI w 48. KR "Warszawska Syrenka". Dziewczynki zaprezentowały wysoki poziom umiejętności recytatorskich, wykazując się nie tylko doskonałą dykcją i interpretacją utworów, ale również ogromnym zaangażowaniem i wrażliwością artystyczną. Marysia i Lena zostały zauważone przez Jury i otrzymały wyróżnienie, z czego bardzo się cieszymy. Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom udanego występu i godnego reprezentowania szkoły. Ich udział w eliminacjach powiatowych to dowód na to, że pasja do literatury i sztuki żywego słowa jest wciąż żywa wśród młodzieży. Życzymy dalszych sukcesów i wielu artystycznych inspiracji!
Dzień Świadomości Autyzmu to doskonała okazja, aby zwiększyć wiedzę i zrozumienie na temat autyzmu wśród uczniów i nauczycieli. W związku z tym w naszej szkole miały dziś miejsce różnorodne inicjatywy, które, mamy nadzieję, przyczynią się do budowania empatii, akceptacji i świadomości w społeczności szkolnej. A jakie to były inicjatywy? Ubraliśmy się na niebiesko, bo.....niebieski to symbol solidarności z osobami autystycznymi. W klasach młodszych odbyły się warsztaty sensoryczne, w trakcie których uczniowie mogli lepiej zrozumieć, jak odbierają świat osoby autystyczne. Zorganizowaliśmy projekcje filmowe, poruszające temat autyzmu. Uczniowie tworzyli plakaty, kolorowali symbole kojarzące się z autyzmem rozwiązywali karty pracy o tejże tematyce. Miały miejsce zajęcia integracyjne i zabawy edukacyjne. Obchody Dnia Świadomości Autyzmu w szkole to doskonała okazja do edukacji i integracji. Poprzez różne aktywności można zwiększyć zrozumienie, empatię i wsparcie dla osób w spektrum autyzmu, przyczyniając się do budowania bardziej otwartej i świadomej społeczności szkolnej.
Pogadanka na temat Dnia Świadomości Autyzmu . Malowanie niebieską farbą "Szczęśliwej planety". Wykonanie plakatu "niebieskimi rączkami". Projekcja filmu "W świecie autyzmu". Niebieski spaceR. Tak spędziły ten dzień Przedszkolaki w naszej szkole.
Mamy już kwiecień, który jest miesiącem budowania świadomości autyzmu. W sieci zauważa się wiele treści na temat ASD, różnorodnych akcji i wydarzeń. Zatrzymuję się i zadaję sobie pytanie, czego potrzebują osoby oraz rodziny w spektrum autyzmu? Mam taką nadzieję, że wszystkie te wydarzenia przyczynią się do akceptacji i pomocy ludziom rozwijającym się w spektrum każdego dnia. Dziś omawiałam temat neuroróżnorodności z uczniami klasy VI - czytaliśmy książkę pt. "Inny niż wszyscy". Rozmawialiśmy o przeczytanej treści, sytuacjach szkolnych, trudnościach i radościach uczniów. Młodzież zapisywała ważne według niej informacje na temat Oskara, głównego bohatera książki. Na następnych zajęciach z j.polskiego uczniowie stworzą notatkę opisującą Oskara. Lekcja z książką pt. "Inny niż wszyscy" skłoniła nas do refleksji na temat inności i "normalności". Jedną z ważniejszych dla mnie puent były słowa uczennicy: "Każdy z nas ma w sobie coś nienormalnego, ale jest tak samo ważny". Czymże jest zatem normalność? Wasza Pedagog
3. kwietnia 2025 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Przytyku odbył się Międzyszkolny Turniej Szachowy. Uczestniczyli w nim uczniowie klas drugich i trzecich ze szkół podstawowych Gminy Przytyk. Łącznie w turnieju rywalizowało ze sobą szesnastu uczniów. Naszą szkołę reprezentowali Nikodem Kalita i Jakub Wąsik z klasy drugiej oraz Marcel Gagacki i Natalia Chrzanowska z klasy trzeciej. Rywalizacja turniejowa przeprowadzona była w systemie szwajcarskim. Uczestnicy rozegrali ze sobą po siedem partii. Uczniowie naszej szkoły uplasowali się dość wysoko. 6. miejsce zajął Jakub Wąsik, który w ostatniej rundzie przegrał rywalizację o podium. Jednak jak na pierwszy, tak poważny turniej, to i tak duże osiągnięcie. Tuż za nim na 7. miejscu uplasował się Nikodem Kalita, który w turnieju uzyskał tę samą liczbę wygranych partii. Pozostali uczestnicy również spisali się dzielnie i godnie reprezentowali naszą szkołę w turnieju.
3. kwietnia nasi ósmoklasiści mieli okazję uczestniczyć w Giełdzie Szkół zorganizowanej przez Publiczna Szkoła Podstawowa im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku, gdzie uczniowie szkół średnich zaprezentowali swoje placówki i kierunki kształcenia. To doskonała okazja, by z pierwszej ręki dowiedzieć się, jakie możliwości czekają na młodzież po ukończeniu podstawówki! Stoiska pełne informacji, rozmowy ze starszymi kolegami i nauczycielami, a także inspirujące prezentacje pomogły naszym uczniom lepiej poznać ofertę szkół średnich i zastanowić się nad swoją przyszłością edukacyjną. Dziękujemy organizatorom oraz wszystkim szkołom, które tak kreatywnie zaprezentowały swoje możliwości! Ósmoklasiści, trzymamy za Was kciuki w wyborze dalszej drogi!
Rekolekcje Wielkopostne 2025 już za nami. W tym roku nauki rekolekcyjne głosił ks. Mariusz Chamerski - Duszpasterz Młodzieży Diecezji Radomskiej. Nasi uczniowie przez trzy dni aktywnie uczestniczyli w rekolekcjach w kościele, a po naukach i Mszy Świętej, oglądali w szkole filmy edukacyjne z głębokim religijnym przesłaniem.
28. marca 2025r. w PSP Wrzos odbyły się zawody w piłkę nożną na szczeblu gminnym oraz międzygminnym. W rywalizacji wzięły udział drużyny z 6 szkół: Przytyka, Mniszka, Sławna, Mazowszan, Kowali - Stępociny oraz Wrzosu. Chłopcy rozgrywali mecze w dwóch kategoriach wiekowych: młodsi (klasy 5-6); starsi (klasy 7-8). Atmosfera była niesamowita – pełna sportowej walki, zaangażowania i ducha fair play! Po zaciętych meczach i wielu pięknych akcjach na boisku, klasyfikacja końcowa wygląda następująco: Drużyny młodsze: Mniszek, Wrzos, Mazowszany. Drużyny starsze: Sławno, Przytyk, Kowala - Stępocina. Do finału powiatu awansowały drużyny, które zajęły 1. miejsca. Gratulujemy wszystkim uczestnikom zaciętej walki do ostatniego gwizdka! Dziękujemy reprezentantom, ich opiekunom, sędziom, kibicom. To był dzień pełen sportowych emocji! Do zobaczenia na kolejnych turniejach!
Uczniowie klasy 2 realizują projekt "Natalka i Antek w świecie Wielkiej Matematyki" - moduł "Matematyka w restauracji". W trakcie lekcji dzieci, poprzez praktyczne działania związane z wizytą (planowaną lub realną) w restauracji, uczą się dostrzegać związki matematyki z życiem codziennym. Zauważają, że w funkcjonowaniu restauracji obecna jest właśnie m.in. matematyka. Dodatkowo uczą się zasad funkcjonowania społecznego oraz kultury zachowania. Ponadto do ich zadań należy zaplanowanie wizyty w pobliskiej restauracji, tj. zebranie informacji na temat miejsca, do którego można się wybrać, zaplanowanie czasu, liczby potrzebnych stolików oraz budżetu. Dzisiaj natomiast Drugoklasiści zorganizowali w swojej sali klasową kawiarenkę. Mieli okazję wcielić się w rolę prawdziwych restauratorów, kelnerów oraz cukierników. Celem tego przedsięwzięcia było rozwijanie umiejętności współpracy, przedsiębiorczości oraz nauka zasad savoir-vivre'u w miejscach publicznych. Dzieci, wspólnie z nauczycielem, ustaliły menu, podzieliły się zadaniami oraz stworzyły listę potrzebnych produktów. Ponadto udekorowały klasę w stylu kawiarenki. Z pomocą wychowawczyni uczniowie przygotowali menu – kolorowe galaretki, słodkości, koktajle itp. Jednym słowem, klasa zamieniła się w przytulną kawiarenkę, w której dzieciaczki pełniły różne role – jedni obsługiwali gości, inni zajmowali się kasą, a jeszcze inni dbali o estetyczne podanie zamówień. Tym samym dzieci miały okazję rozwijać umiejętności społeczne, nauczyć się podstawowej obsługi klienta i zarządzania pracą zespołową. Dodatkowo była to świetna okazja do integracji oraz zabawy w atmosferze wzajemnej współpracy.
Projektowa lekcja języka polskiego w kl. IV - "W magicznej szafie"
Kreatywne warsztaty już za nami, powstały pierwsze niebieskie cudeńka , ale....wielka prośba do wszystkich, którzy chcą wspomóc nasz kiermasz charytatywny, (odbędzie się on 25. kwietnia, w trakcie "Niebieskich Igrzysk") - jeśli macie czas i dobre chęci, prosimy o wykonanie niebieskich różności: maskotek, gniotków, pacynek itp., i przyniesienie do szkoły do . kwietnia 2025r. Liczymy na ciekawe pomysły, kreatywność i Wasze dobre serca . Pieniążki z kiermaszu zostaną przekazane Placówce Opiekuńczo - Wychowawczej "Dom Dziecka Łaziska".
"Słoneczka" i "Krasnoludki" uczestniczyły 28 marca w wycieczce do Radomia. Obejrzały w Multikino Radom film pt. "Basia. Jestem w sam raz". Razem z Basią dzieciaczki odwiedziły centrum handlowe, plac zabaw i muzeum. Film poprzedzony został filmikiem edukacyjnym "Straż pożarna" w ramach akcji "Bezpieczny przedszkolak". Kolejnym etapem wiosennej wyprawy był poczęstunek w restauracji Maciejka Pizzeria & Trattoria Pizza smakowała wszystkim: "dużym" i "małym", a szczególnie ta z serem i szynką oraz Margherita. "Słoneczka" i "Krasnoludki" miło spędziły ten ciepły, słoneczny piątek i podobnie jak u Basi - "wszystko było w sam raz".
26 marca Wolanowie odbył się 𝗧𝘂𝗿𝗻𝗶𝗲𝗷 𝗦𝗶𝗮𝘁𝗸𝗮𝗿𝘀𝗸𝗶 𝗔𝗸𝗮𝗱𝗲𝗺𝗶𝗶 𝗣𝗼𝗸𝗼𝗹𝗲ń 𝗪𝗞𝗦 𝗖𝘇𝗮𝗿𝗻𝗶 𝗥𝗮𝗱𝗼𝗺. Nasi uczniowie wrócili z niego z SUKCESAMI! Oto wyniki: Chłopcy: I miejsce - 1.grupa ,VII miejsce - 2.grupa. Dziewczyny:V miejsce W turnieju walczyły ekipy z Wolanowa, Przytyka, Wierzbicy i Sławna. Naszym reprezentantom serdecznie gratulujemy!
26.marca grupa dziewczynek z klasy VI rozmawiała o przyjaźni, o tym, jak ważna jest w życiu. Uczennice wyraziły swoje zdanie na temat zalet i wad swoich przyjaciółek, a na koniec każda z uczestniczek zajęć mogła wykonać dla swojej "psiapsi" bransoletkę:) Nawiązujemy relacje. Budujemy zaufanie. Poznajemy współuczestników, rówieśników. Poznajemy samych siebie. Czy znamy swoje mocne strony? Czy znamy swój potencjał? Czy potrafimy mówić o swoich talentach? Czy potrafimy korzystać z własnego potencjału? W jakich sytuacjach jest on nam wsparciem? Budując samoświadomość, budujemy własną wartość...
25. marca 2025r. w naszej szkole gościło Trio muzyków ( Pavel Samokhin, Armen Karapetyan, Piotr Muszyński). Panowie zabrali całą naszą szkolną społeczność w "muzyczną podróż Orient - Expressem". W programie znalazły się m.in.przeboje muzyki ormiańskiej i ukraińskiej w wykonaniu wokalno - instrumentalnym (MANUSZAK, TYŻ MENE PIDMANUŁA, GARAHISAR, CZERWONA RUTA), taniec z szablami; nauka kroków w tańcach kaukaskich (RUMBA KAUKASKA, LEZGINKA); wspólne granie z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych; wspólny taniec MARAKUJA. To było ciekawe doświadczenie i niezwykłe widowisko!
Pierwszy Dzień Wiosny to doskonała okazja, aby zorganizować dla uczniów wyjazd integracyjny. My zdecydowaliśmy się na połączenie seansu filmowego w kinie z aktywną rozrywką, grą w kręgle . To świetny sposób na wspólne spędzenie czasu, relaks i zabawę poza szkolnymi murami. Uczestnikami wyjazdu byli uczniowie klasy IV, V, VII i VIII, a ich opiekunami: p. Gabriela Marchewka, p. Grażyna Seta, p. Marcin Kośla, p. Karol Wlazło oraz p. Ewa Bocheńska. Pierwszym punktem programu był film pod tytułem " 100 dni do matury" . Bezpośrednio po nim uczniowie udali się na posiłek w McDonald's/ KFC, a potem wyruszyli do kręgielni , aby tam w zespołach rywalizować w rzutach kulą. Świetna to była rozrywka, gdyż gra w kręgle uczy współpracy, zdrowej rywalizacji i sprawia mnóstwo frajdy. Toteż młodzież dobrze się bawiła, w przerwach "przegryzając" pizzę . Po pełnym emocji dniu uczniowie wrócili do szkoły , wymieniając się wrażeniami, a przy tym odpoczęli od nauki i zintegrowali, ciesząc się wspólnie spędzonym czasem. Nawet na wyjeździe nie zapomnieliśmy o Dniu Kolorowej Skarpetki .
Pierwszy Dzień Wiosny , czyli 21. marca, jest często nazywany Dniem Wagarowicza. Tradycyjnie kojarzy się z ucieczkami uczniów ze szkoły, ale w wielu placówkach zamiast tego organizuje się atrakcyjne wydarzenia, aby zachęcić dzieci i młodzież do pozostania na lekcjach.Tak też było i u nas. Co prawda większość uczniów wyjechała w tym dniu na wycieczkę, w szkole została tylko garstka młodzieży. Mimo to, uczniowie klasy 6ej, pod okiem wychowawczyni, p. Alinki Mastalerek oraz p. Ani pedagog, świetnie się bawili i miło spędzili czas. Chłopcy przygotowali emocjonujące zabawy: Familiadę i Aukcję, były gry w sali gimnastycznej i na boisku szkolnym. A na zakończenie była pizza w plenerze. Dzięki takim inicjatywom Dzień Wagarowicza staje się okazją do integracji, radości i nauki poprzez zabawę – bez konieczności uciekania ze szkoły!
Pierwszy Dzień Wiosny to wyjątkowy czas dla najmłodszych uczniów, pełen radości, zabawy i kolorowych atrakcji. W klasach I-III często organizuje się różnorodne aktywności, które pomagają dzieciom poczuć nadejście nowej pory roku. Tak też właśnie nasi uczniowie uczcili ten dzień: kreatywnie, radośnie i bardzo aktywnie. Pierwszoklasiści rozwiązywali wiosenne karty pracy, robili prace plastyczne i gaiki. Uczniowie klasy drugiej usilnie zmagali się ze swoją lekturą. Trzecioklasiści "uderzyli" w wiosenne kulinaria i robili fantazyjne kanapki, pastę jajeczną oraz wiosenny twarożek. Ponadto wzięli udział w akcji ,,Zielono mi" i sadzili cebulki. Natomiast wspólnie: uczestniczyli w konkurencjach sportowych w sali gimnastycznej; wyruszyli na symboliczny pochód z gaikami i marzanną, którą spalili, aby tradycji stało się zadość; na koniec dokazywali na świeżym powietrzu, gdyż pogoda była cudowna. Tak więc obchody Pierwszego Dnia Wiosny w klasach I-III to czas pełen atrakcji, śmiechu i integracji. To również doskonała okazja, aby w przystępny sposób przybliżyć dzieciom zmiany zachodzące w przyrodzie i zachęcić je do aktywności na świeżym powietrzu.
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY według Przedszkolaka "Krasnoludki" i "Słoneczka" przez cały miniony tydzień przygotowywały się do powitania Wiosny. Dzieci uczyły się wierszyków i piosenek o tematyce wiosennej, szukały oznak wiosny podczas spacerów po najbliższej okolicy. Zdobytą wiedzę Przedszkolaki potrafiły odzwierciedlić w ciekawych i różnorodnych pracach plastycznych. Ponadto były zagadki, zabawy muzyczno - ruchowe i wspólny taniec "Clap, clap song" na cześć nowej pory roku. Punktem kulminacyjnym było wyjście na spacer, aby w wiosennym korowodzie pożegnać zimę i przywitać wiosnę . Wszystkich prowadziła Marzanna, zimowa panna, która powróci dopiero w grudniu.Nasi najmłodsi uczniowie pamiętali również o Dniu Kolorowej Skarpetki , również obchodzonym 21. marca. Dziecięce kolorowe skarpetki to prosty, ale wymowny gest solidarności z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami. Podsumowując, dziś było wiosennie, kolorowo️ , wesoło.