13 maja 2024r. uczniowie klas 1- 4 wybrali się do parku rozrywki "Mandoria" w Rzgowie k. Łodzi. To największy w Polsce całoroczny park rozrywki pełen atrakcji dla dzieci. Nasi Milusińscy mieli wspaniałą okazję przekonać się o niezwykłości tego miejsca. Podróż autokarem nie trwała zbyt długo. Gdy wycieczkowicze przekroczyli wrota renesansowego Miasta Przygód, byli urzeczeni jego wyglądem. Dzieci, tuż po wejściu, zaczęły odkrywać różnorodne atrakcje. Pomogła im w tym mapa Mandorii. Były tam roller-coastery, karuzele, zjeżdżalnie, zderzające się auta, tratwa wodna, statek piracki, labirynt, strzelnica, place zabaw, wirujące beczki, marchewki, wydry wodne, łódki, tor przeszkód, ławka błaznów i wiele, wiele innych. Dzieci były zachwycone. Z niektórych atrakcji korzystały po kilka razy. Ogromne wrażenie zrobił Skarbiec i lustrzany labirynt, Galeon-okręt unoszący się nad portem oraz Mroczny Dwór - kolejka jeżdżąca w ciemnościach. Po świetnej zabawie był obiadek, deserek lodowy, walka na poduchy i malowanie kolorowych tatuaży. Wrzoskie młodziki okazały się doskonałymi odkrywcami. Udało im się odkryć niemal wszystkie tajemnice Mandorii. Pamiątki dopełniły niesamowitych i cudownych wrażeń. To był już drugi wypad uczniów do Mandorii, ale marzy im się już kolejny, zwłaszcza, że będą nowe atrakcje.
Nasz udział w Gminnym Turnieju Szachowymw Przytyku i wyróżnienie dla MAI PIETRZAK z klasy trzeciej. Gratulujemy!
8. maja 2024r. miały miejsce warsztaty psychologiczne, w których wzięli udział uczniowie klasy czwartej, piątej i siódmej. Poprowadziła je p. Anna Włodarczyk - pracownik wydziału MSCDN w Radomiu, nauczyciel konsultant w zakresie wsparcia psychologiczno - pedagogicznego. Na spotkaniu poruszana była tematyka przemocy psychicznej, odtrącenia rówieśniczego oraz zaburzeń odżywiania.
Klasa II wykonała dziś jedno z wielu zadań projektowych. Sprzyjająca pogoda zachęciła uczniów do wyjścia na świeże powietrze. Zajęcia plastyczne w plenerze poprzedziła krótka obserwacja nieba i chmur. Potem już ochoczo zabrali się do tworzenia. Zajęcia w plenerze? Zdecydowanie na tak. Radość uczniów bezcenna.
7 maja, w naszej szkole mieliśmy niezwykłą przyjemność gościć alpaki w ramach zajęć z alpakoterapii. Dzieci miały niepowtarzalną okazję spędzić czas z tymi uroczymi zwierzętami, które nie tylko dostarczyły mnóstwo radości, ale także przyczyniły się do terapeutycznego doświadczenia. Alpakoterapia to nie tylko zabawa, ale również szansa na rozwój umiejętności społecznych, emocjonalnych i motorycznych naszych uczniów. Dziękujemy alpakom za wspaniałe spotkanie i niezapomniane chwile!
30. kwietnia w naszej szkole miała miejsce niecodzienna inscenizacja ukazującprzyjęcie chrztu przez księcia Polan Mieszka I. Przedstawienie przygotowali wybrani uczniowie z klasy 4, 5 i 6ej pod kierunkiem p. Ewy Bocheńskiej i p. Aliny Wachnickiej. Młodzież zrekonstruowała ważne dla Polski wydarzenie tj. Chrzest Mieszka I ~ Chrzest Polski, uważane za początek chrystianizacji naszej Ojczyzny. Niekiedy uważa się je również za symboliczny początek państwa polskiego i polskiego Kościoła katolickiego.Chrzest Polski datuje się na rok , prawdopodobnie miał miejsce 14. kwietnia. Chociaż nie jest to pewne, gdyż źródła średniowieczne różnią się zarówno w opisie okoliczności, w jakich doszło do chrztu, jak też podają różne daty tego wydarzenia. Na uroczystości, poza całą społecznością szkolną, obecny był ks. kanonik Jan Kieczyński z parafii Wrzos. Słowo końcowe wygłosiła pani dyr. Jolanta Kowalik, która podziękowała za przygotowanie inscenizacji i nawiązała do zbliżających się świątecznych dni majowych: Święta Pracy, Dnia Flagi, Konstytucji 3 Maja. Pani Dyrektor wspomniała również o 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, które miało miejsce 1. maja 2004 r.
W dniu 26 kwietnia br. w budynku Centrum Kultury i Biblioteka w Przytyku odbyła się dziewiąta edycja Konkursu Recytatorskiego Poezji Jana Kochanowskiego. Było to pierwsze z wydarzeń organizowanych w ramach wielowymiarowej imprezy plenerowej "Kochanowski: Przystanek - Wesele". Do uczestnictwa w konkursie zgłosiło się 28 uczniów z 4 szkół podstawowych z naszego regionu, m.in. nasi recytatorzy: Lena Kaleta kl. 5, Michał Czajka kl. 5, Krystian Waleski kl. 5, Weronika Ruszczyk kl. 7.Miło nam poinformować, że dziewczęta, Lena i Weronika, zdobyły wyróżnienia w swoich kategoriach wiekowych. Każdy uczestnik otrzymał dyplom i pamiątkowe nagrody. Gratulujemy wszystkim recytatorom! Mierzenie się w XXI wieku z wymagającą, renesansową poezją Jana z Czarnolasu, to nie lada wyczyn.
25. kwietnia, nasi Ósmoklasiści wzięli udział w pokazach szkół średnich, które zaprezentowały się w PSP Przytyk. A były to: Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Władysława Stanisława Reymonta w Radomiu, Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu, TEB Edukacja, Profesja Ośrodek Kształcenia Zawodowego, Zespół Szkół Zawodowych im. mjr. H. Dobrzańskiego w Radomiu, Zespół Szkół Budowlanych im. Kazimierza Wielkiego w Radomiu, Zespół Szkół Samochodowych w Radomiu,Zespół Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu, Szkoły 72. Pułku Piechoty ZDZ w Radomiu. Serdecznie dziękujemy Publicznej Szkole Podstawowej im.Przyjaciół Dzieci w Przytyku za gościnę, możliwość obejrzenia szkolnych stoisk i cenne rozmowy.
24-25 kwietnia 2024r., to dla naszych wrzoskich sportowców intensywny czas rozgrywek w piłkę siatkową. 24 kwietnia chłopcy z klasy siódmej i ósmej zajęli II miejsce w Turnieju Piłki Siatkowej Chłopców o Puchar Starosty Radomskiego, rozgrywanym w Wolanowie. Kolejnego dnia nasi zawodnicy ponownie stanęli na drugim podium w Turnieju Partnerstwa Regionalnego Czarni w Radomiu. Tym razem były to rozgrywki w drużynach mieszanych. Warto nadmienić, że wrzoscy uczniowie mieli również swój udział w sukcesie na miarę pierwszego miejsca, gdyż grali też w zwycięskich drużynach. Gratulujemy serdecznie zarówno naszym zawodnikom, jak i panu Karolowi Wlazło.
24 kwietnia dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziła pani Agnieszka Bębenek z Ośrodka Zdrowia w Przytyku. Na zajęciach Pani pielęgniarka przedstawiła dzieciom zasady postępowania, które chronią przed zachorowaniem. Przedszkolaki utrwaliły wiadomości na temat higieny osobistej i zdrowego odżywiania. Dzieci zaprosiły również Panią pielęgniarkę do krótkiej inscenizacji piosenki "Idą witaminki". Pani Agnieszka wspaniale odegrała swoją rolę. Na zakończenie przedszkolaki otrzymały odznakę Dzielnego Pacjenta i kolorowanki z warzywami i owocami
Doświadczenie to najlepszy sposób na zdobycie wiedzy i na odkrywanie świata. Klasa druga postanowiła przeprowadzić eksperyment ,,barwienia kwiatów". Do doświadczenia uczniowie użyli 7 białych tulipanów, kolorowej bibuły oraz wody. Już po pierwszym dniu niektóre tulipany zmieniły kolor płatków. Im dłużej kwiaty piły zabarwioną wodę, tym bardziej zmieniał się ich wygląd. Nie tylko płatki przebarwiały się, ale też liście i łodyga. Kwiaty, które stały w czystej wodzie wyglądały świeżo, zaś te, które zmieniły kolor wyglądały na "oklapłe". Ten z pozoru banalny eksperyment wzbudził wielkie zainteresowanie i ciekawość dzieci. Ale to nie wszystko! Drugoklasiści doszli do wniosku, że jesteśmy tym, co jemy i pijemy, że wszystko, co spożywamy ma wpływ na nasz wygląd i zdrowie.
Na dodatkowych zajęciach z matematyki w klasie IV uczniowie ćwiczyli rysowanie okręgów i kół przy użyciu cyrkla. Wykonywali rysunki , które składały się tylko z kół i okręgów, a do dyspozycji mieli wyłącznie cyrkiel i kolorowe kredki. Powstały różne kolorowe kompozycje. Podsumowaniem wspólnego działania było tworzenie ilustracji nazywanych „ziarnami życia”. „Ziarno życia”, to geometryczny kształt, na który składają się równomiernie rozmieszczone, nakładające się na siebie okręgi. Wielokrotność okręgów buduje kwiatowy wzór. Zdjęcia dowodzą, że uczniowie klasy IV sprostali temu zadaniu. Podczas zajęć bawiliśmy się świetnie, przy okazji poszerzając swoją wiedzę o okręgach. Żaden okrąg nam teraz niestraszny.
23. kwietnia 2024r. młodzież z klasy siódmej i ósmej PSP im. Orła Białego we Wrzosie, pod opieką p. Ewy Bocheńskiej oraz p. Karola Wlazło wybrali się na wycieczkę " Śladami Jana Kochanowskiego " trasą: Zwoleń ~ Czarnolas ~ Sycyna. uczniowie zobaczyli i zwiedzili: Centrum Regionalne przy Nekropolii Jana Kochanowskiego w Zwoleniu ( Muzeum w Zwoleniu ), Kościół w Zwoleniu, a w nim kaplicę Kochanowskich i kryptę z sarkofagiem poety, Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie ( a tu: spacer, zabawy i ognisko w czarnoleskich ogrodach), Sycynę - miejsce urodzenia Jana, gdzie znajdują się fundamenty dworu Kochanowskich, popiersie poety oraz Kapliczka Chocimska z 1621r. Wycieczka była bardzo udana, a piękna, słoneczna pogoda sprzyjała podróżowaniu.
Tak Dzień Ziemi świętowały nasze przedszkolaki: słuchały wierszy i piosenek o tematyce ekologicznej, rozwiązywały zagadki przyrodnicze, utrwaliły wiadomości związane z segregacją śmieci, wykonały w parach pracę plastyczną pt. "Świat jest piękny". Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy za aktywny udział w zabawach związanych z Dniem Ziemi.
Kolejna lektura i kolejny ciekawy projekt na języku polskim, tym razem w klasie ósmej. Wystarczyły dwie godziny lekcyjne, a efekty pracy można podziwiać na poniższych fotkach. Ósmoklasiści połączyli dziś wiedzę literacką ze swoimi plastycznymi umiejętnościami. Przynieśli na lekcję różnokolorowe T - shirty i przybory malarskie, no i pracowali, tworzyli, rysowali, malowali, kolorowali....Zadaniem uczniów było stworzenie na koszulkach specjalnych "nadruków" - symboli z lektury "Mały Książę" Antoine'a de Saint- Exupery'ego zaopatrzonych odpowiednim cytatem z tejże książki lub pasującym stwierdzeniem. Trzeba przyznać, że wyszło to wszystko wyśmienicie, a wystawę koszulek na wieszaku podziwiało wiele osób. Można i tak podsumować omówienie lektury. Całkiem nietypowo!
22. kwietnia zostały zorganizowane inspirujące warsztaty plastyczne , które poprowadził wykwalifikowany animator kultury, pan Michał Grabowski z MAZOWIECKIEGO CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ "ELEKTROWNIA" w Radomiu. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie klasy czwartej, którzy mieli możliwość m.in. poznania tajników mieszania farb i kolorów, rozwijania kreatywności oraz umiejętności manualnych. Wykorzystali je, tworząc prace o tematyce związanej z Ziemią, jej pięknym krajobrazem i ciekawymi zakątkami. W ten oto sposób uczciliśmy w szkole Dzień Ziemi, która jest naszą wspólną "Matką" i trzeba o nią dbać zawsze i wszędzie.
6. kwietnia 2024r. , w Publicznym Przedszkolu w Przytyku odbył się finał powiatowego Konkursu Recytatorskiego "Wiosenna poezja". Naszą szkołę reprezentowały cztery dziewczynki: Amelka Neska, Ala Prus, Zuzia Szatan i Marysia Wojciechowska. Zuzia Szatan znalazła się wśród laureatów i zajęła drugie miejsce. Gratulujemy. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Dziękujemy naszej Pani Basi za przygotowanie dzieciaczków do konkursu i opiekę.
6. kwietnia 2024r., w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu odbył się finał diecezjalny konkursu wiedzy religijnej "Bł. Karol Acutis - młody zdobywca nieba". Do udziału w nim Wydział Katechetyczny Kurii Diecezji Radomskiej zaprosił uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Naszą szkołę w finale reprezentowała uczennica klasy czwartej - NIKOLA RADOMSKA, która sumiennie przygotowywała się do kolejnych eliminacji pod kierunkiem katechetki, p. Moniki Sobczak. Uczniowie zmierzyli się w konkursie poświęconym błogosławionemu, który jest patronem internetu. Obecnie staje się jednym z najpopularniejszych świętych Kościoła, który inspiruje i przyciąga młodzież. Co ciekawe, bł. Carlo Acutis, to, co dzisiaj nazywamy jego świętością, tworzył, będąc w wieku uczestników tegoż konkursu i to najbardziej do dzieci i młodzieży przemawia. Carlo potrafił wiele cudownych rzeczy zrealizować dla innych i z innymi, ale przede wszystkim z Panem Bogiem i dla Boga. To, że było tylu chętnych do udziału w konkursie, jest najlepszym dowodem, że rzeczywiście ta postać interesuje i intryguje. W konkursie wzięło udział 480 uczniów. W etapie finałowym uczestniczyły 44 osoby, które musiały rozwiązać test. Jak podkreślają organizatorzy, rywalizacja była wyrównana. Z tego miejsca gratulujemy Nikoli finałowych zmagań i - jak zawsze - jesteśmy dumni
Dnia 16.04.2024r. uczniowie klas młodszych , pod opieką wychowawców, wybrali się na wycieczkę do Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu na spektakl pt. "Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca ".Celem wyjazdu było rozbudzanie zainteresowań kulturą, wyzwalanie pozytywnych emocji i uczuć. Dzieci dowiedziały się, jak bezpiecznie podróżować autokarem oraz poznały zasady zachowania w teatrze. Spektakl bardzo się spodobał młodym widzom, a poniżej krótko o jego fabule. Główny bohater to Nosorożec , którego największym pragnieniem było latanie. Kiedy budzi się ze snu, jest załamany, gdyż wie, że stado nie zaakceptuje jego marzenia i zostanie wyśmiany. Próbuje zatem walczyć ze swoją naturą i chce być lepszą wersją siebie. Wtedy los się do niego uśmiecha i poznaje wróbla , mistrza dziedziny, o której marzy. Wróbel, jako jedyny, chce wesprzeć przyjaciela, gdy pozostałe zwierzęta szydzą z marzeń Nosorożca. Sztuka porusza wątek akceptacji siebie i umiejętności docenienia swojej odmienności. Uczy, że należy skupić się na swoich zaletach i nie przejmować się słabymi stronami, pielęgnować swoją inność, marzyć i wierzyć , ale też należy wiedzieć, kiedy odpuścić i nie popadać w rozpacz z powodu porażek. Nosorożec musi nauczyć się, że nie ma szans oderwać się od ziemi. Nie oznacza to jednak, że ma przestać marzyć.Kto wie, może kiedyś wsiądzie na pokład samolotu lub rakiety? Cóż dodać na zakończenie? Dzieci były zafascynowane miejscem, w którym się znalazły, podobała im się gra aktorów. Było barwnie, wesoło, głośno! Po prostu ŚWIETNIE!