• TROCHĘ AFRYKI we Wrzosie, czyli spotkanie z MISJONARKĄ...

    12. kwietnia oraz 15. kwietnia w naszej szkole gościła Siostra Ewa Kurobiowska ze Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek. Przybyła do nas, by opowiedzieć o swoim powołaniu oraz posłudze misyjnej. Siostra Ewa 11 lat była misjonarką w Tanzanii ( Afryka Wschodnia) , a wcześniej 5 lat w Australii. Bardzo ciekawie opowiadała o swojej pracy na drugim końcu świata, o tamtejszej kulturze, mentalności, obyczajach. Przywiozła ze sobą regionalne stroje, które nasi uczniowie mogli przymierzyć, a jednocześnie przetestować sposób chodzenia i dźwigania ciężarów na głowie. Wszyscy byli bardzo zaciekawieni tymi egzotycznymi opowieściami i zadawali mnóstwo pytań, na które Siostra szczegółowo odpowiadała. Bardzo dziękujemy Siostrze Ewie za przyjęcie naszego zaproszenia, przybycie oraz świadectwo z tej trudnej posługi, jakiej są misje w najdalszych zakątkach świata. Jesteśmy pełni podziwu. Szczęść Boże.

  • DRZEWO DO SAMEGO NIEBA

    Praca z lekturą może przyjąć różne formy, czasem bardzo nietypowe, a jednocześnie ciekawe i atrakcyjne. Tak to właśnie nietypowo i atrakcyjnie było dziś w klasie drugiej. Uczniowie omawiali lekturę pt. "Drzewo do samego nieba". To książka niepozorna, ale bardzo ciekawa. Uczy wrażliwości, przyjaźni, kreatywności. Pokazuje, jak ważna dla wszystkich jest przyroda. Dzięki tej lekturze dzieci dowiedziały się również, jak żyli ludzie w latach 70 - tych. Zdobytą wiedzę uczniowie wykorzystali, tworząc piękne Lapbooki o książce. Wzięli również udział w krótkiej sondzie podwórkowej, gdzie wypowiadali się na temat lektury. Fajnie to wyszło. Ciekawe doświadczenie.

  • FINAŁ 47. KONKURSU RECYTATORSKIEGO " WARSZAWSKA SYRENKA"

    NIKOLA RADOMSKA, uczennica klasy czwartej  reprezentowała 14. kwietnia 2024r. naszą szkołę w Finale 47. Konkursu Recytatorskiego " Warszawska Syrenka", który odbył się w Mazowieckim Instytucie Kultury w WARSZAWIE , przy ul. Elektoralnej 12. Istotą tegoż Konkursu jest pobudzanie aktywności artystycznej, ujawnianie młodych talentów recytatorskich, ale również wyrobienie nawyku czytania, rozwój czytelnictwa i popularyzacja literatury. Recytatorzy przechodzą przez kilka szczebli eliminacji – szkolne, gminne, powiatowe, a laureaci ostatniego etapu biorą udział w przesłuchaniach finałowych w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie. Tak też było i z naszą Nikolą. Po wcześniejszym udziale w kilku eliminacjach, dotarła do Warszawy, gdzie zaprezentowała utwór Jana Brzechwy " Pchła Szachrajka " ( fragmenty). Bardzo się cieszymy z osiągnięć naszej młodej recytatorki, jesteśmy dumni i trzymając mocno kciuki , czekamy na wyniki, a te już za wkrótce .Warto wspomnieć, że już kolejny raz Nikola reprezentuje PSP WRZOS w stolicy, w tamtym roku , mniej więcej o tej porze, też tam była. Dodatkowe brawa za to!

  • WPADNIJCIE DO NAS NA SŁÓWKO

    13 kwietnia, obchodzony jest DZIEŃ SCRABBLE! Święto tej najpopularniejszej słownej gry planszowej przypada w dniu urodzin jej wynalazcy - amerykańskiego architekta Alfreda Moshera Buttsa. Gra powstała w 1931 roku, a więc już od 90 lat rozwija i bawi amatorów układania słów na planszy z liter punktowanych według częstotliwości występowania.W   naszej szkole DZIEŃ SCRABBLE obchodziliśmy 12 kwietnia. Nasza pani pedagog, w ramach swoich zajęć z uczniami klas młodszych, grała w Scrabble, zarówno w szkole, jak i w plenerze. Dla dzieci był to świetny relaks . Chętnie się bawiły z polskimi wyrazami, jednocześnie poszerzając słownictwo.Zachęcamy wszystkich do częstszej gry w Scrabble! Edukacja plus dobra zabawa gwarantowane!

  • NIECODZIENNA WYCIECZKA DO WARSZAWY

    11. kwietnia 2024r., uczniowie klasy piątej i szóstej  z licznym gronem opieki ( p. dyr. Jolanta Kowalik, p. sekretarka Agnieszka Czubak, p. Alina Mastalerek, p. Marcin Kośla, p. Alina Wachnicka, ks. Wojciech Dobczyński - proboszcz parafii Wrzos , ks. kan. Jan Kieczyński) wyruszyli na wycieczkę do stolicy na specjalne zaproszenie kapelana Prezydenta RP , ks. Zbigniewa Krasa. Nasza młodzież, jej opiekunowie oraz wrzoscy księża zwiedzili Pałac Prezydencki i uczestniczyli w specjalnej Mszy Świętej w kaplicy prezydenckiej, co było dla wszystkich głębokim przeżyciem i niecodziennym doświadczeniem. Ponadto nasi wycieczkowicze mieli okazję zobaczyć wystawę "Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo" przy Stadionie Narodowym oraz pospacerować z przewodnikiem po Starym Mieście (plac zamkowy, kolumna króla Zygmunta, pomnik Syrenki, plac Kanonia, Barbakan). Wszyscy wrócili z wyjazdu zadowoleni i pełni wrażeń. No bo przecież nie co dzień można gościć w Pałacu Prezydenckim...

  • Międzygminne Zawody w Piłkę Nożną Chłopców

    9 i 10 kwietnia 2024r., na boisku przy PSP im. Orła Białego we Wrzosie, miały miejsce Międzygminne Zawody w Piłkę Nożną Chłopców. W pierwszym dniu rywalizowali uczniowie z klas 4-6 ( Przytyk ~ Mniszek ), w kolejnym: siódmo - i ósmoklasiści ( Wrzos ~ Sławno). Tym razem nasz rywal okazał się mocniejszy i - niestety - zawodnicy PSP WRZOS odpadli z rywalizacji. Najważniejsze, że potrafili przyjąć porażkę z godnością.

  • NAUCZYCIELE UCZNIOM ......i słowo - klucz - AKCEPTACJA

    9. kwietnia w  miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Nasi nauczyciele wcielili się w aktorów i wystąpili dla najmłodszej publiczności, uczniów klas 0-3. Z racji ostatnio obchodzonego Dnia Świadomości Autyzmu, "zaświecili na niebiesko" i wystawili przedstawienie pt. " Niebieski Kapturek". Inscenizacja ta miała na celu uświadomienie naszym uczniom, jak w społeczeństwie funkcjonuje osoba autystyczna oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości oraz potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Mamy nadzieję, że ów występ przyczynił się również do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.W drugiej części spotkania zaprezentowali się nasi szkolni recytatorzy, którzy brali ostatnio udział w gminnych oraz powiatowych konkursach. Mieli dziś okazję wystąpić również przed swoją publicznością, która nagrodziła ich wielkimi brawami. Zwieńczeniem wszystkich występów było krótkie przemówienie i podziękowania naszej Pani Dyrektor skierowane do wszystkich występujących. Na koniec, korzystając z okazji, p. Monika Sobczak ( katechetka) wręczyła uczennicy klasy 4 - Nikoli Radomskiej - dyplom za zwycięstwo w Konkursie Wiedzy Religijnej zatytułowanym " Bł. Carlo Acutis – młody zdobywca nieba ". Nikoli serdecznie gratulujemy! A poniżej prezentujemy obsadę spektaklu pt. " Niebieski Kapturek ": Kapturek - p. Renata Kot, Babcia - p. Monika Bis, Gajowy- p. Marcin Kośla,  Ptaszek - p. Stanisława Nowosielska, Królik - p. Agata Kalbarczyk, Narratorzy - p. Anna Włodarczyk i p. Ewa Bocheńska.

  • AKCJA GOFRY! AKCJA ZDZICHU!

    Dzisiaj dziewczyny z klasy ej zorganizowały akcję pieczenia i sprzedaży gofrów , a celem było zebranie pieniędzy na utrzymanie Zdzisia , klasowej świnki morskiej. Pomimo wielu przeszkód, jakie zgotowała akurat dziś szkolna instalacja elektryczna, akcja zakończyła się sukcesem, co zresztą widać na załączonych zdjęciach . Bardzo dziękujemy dziewczętom za tego typu przedsięwzięcie oraz pani Alince Mastalerek, wychowawczyni klasy 5ej, która czuwała nad przebiegiem dzisiejszej akcji. Ojjjj, rosną nam prawdziwe biznesmenki. Brawo dziewczyny!

  • Nasi Ósmoklasiści na Targach Szkół

    5 kwietnia 2024r. uczniowie klasy ósmej PSP im. Orła Białego we Wrzosie, pod opieką wychowawczyni - p. Gabrieli Marchewki, wzięli udział w Targach Szkół zorganizowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną w ramach projektu "Regionalne Centra Kariery". W Hali MOSiR w Radomiu szkoły ponadpodstawowe ( licea, technika, zespoły szkół) zaprezentowały bogate oferty edukacyjne skierowane do tegorocznych ósmoklasistów.

  • Dwa Konkursy Recytatorskie i podwójna wygrana !!!

    Dw 5 kwietnia 2024r., pięcioro uczniów  naszej szkoły: Aneta Kacprzak kl. 2, Antonia Oparcik kl. 4 ,Nikola Radomska kl. 4, Lena Kaleta kl. 5, Marcin Nadgrodkiewicz kl. 5 wzięło udział w ważnym, corocznym wydarzeniu, które ma miejsce w Miejskim Ośrodku Kultury " Amfiteatr " w Radomiu. Nasi młodzi adepci literatury zaprezentowali swoje recytatorskie umiejętności w dwóch konkursach: XLI Małym Konkursie Recytatorskim oraz 47. Konkursie Recytatorskim „Warszawska Syrenka”. Uczniowie pięknie recytowali przygotowane przez siebie utwory, a Jury w składzie: p. Adolf Krzemiński, p. Marian Popis i p. Czesława Jakubska oceniło występy i zakwalifikowało najlepsze wykonania. A oto nasze SUKCESY: NIKOLA RADOMSKA kl. 4 - laureat XLI MKR, ANETA KACPRZAK kl. 2 - wyróżnienie w XLI MKR, NIKOLA RADOMSKA kl. 4 - nagrodzona i zakwalifikowana do finału 47. KR" Warszawska Syrenka". Marcin Nadgrodkiewicz kl. 5 - wyróżnienie w 47. KR " Warszawska Syrenka ". Tak więc, nasza uczennica, Nikola Radomska, podwójna zwyciężczyni, będzie reprezentować PSP WRZOS w Koncercie Laureatów w Radomiu (28 maja) oraz....w Warszawie, na Przeglądzie Laureatów, już 14ego kwietnia! Gratulujemy Nikoli z całego serca! Gratulujemy również pozostałym naszym recytatorom! Wszyscy byliście świetni i możecie być z siebie dumni ! Trzymajcie formę, bo...... kolejne konkursy już na Was czekają...

  • W magicznej szafie - czyli projekt na języku polskim

    Dziś lekcja języka polskiego w klasie IV była nietypowa. Otóż jako zwieńczenie omawiania lektury pt. " Lew, czarownica i stara szafa" uczniowie zaprezentowali własnoręcznie przygotowane "magiczne szafy". Wszyscy stanęli na wysokości zadania, wykazali się dużą pomysłowością, wyobraźnią i zmysłem twórczym, czego efekty można podziwiać na poniższych zdjęciach. Niektórzy uczniowie, oprócz prezentacji swoich szaf, dodatkowo wcielili się w głównych bohaterów lektury i przebrani, odgrywali scenki opisane w książce. Było ciekawie i barwnie.Ta lektura z pewnością zostanie przez młodzież na długo zapamiętana. Dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniach

  • Idzie nowe....

    Kolejna ważna dla mieszkańców naszej gminy inwestycja została zakończona Dziś odbył się odbiór rozbudowanej Publicznej Szkoły Podstawowej we Wrzosie. Inwestycja, dzięki której placówka wzbogaciła się o dodatkowe 3 sale dydaktyczne to koszt 2 364 726,97 zł. Rozbudowa szkoły została wsparta środkami zewnętrznymi z rządowego Funduszu Polski Ład w kwocie 2 246 490,62 zł. W odbiorze inwestycji wzięli udział radni Tomasz Drabik oraz Dariusz Grotek, sołtys Marian Idzikowski, Katarzyna Wencel Zastępca Burmistrza reprezentująca moją osobę podczas odbioru, pracownicy urzędu, a także Jolanta Kowalik Dyrektor PSP we Wrzosie, inspektorzy oraz wykonawca prac.

  • Śniadanko wielkanocne

    Śniadanko wielkanocne w grupie przedszkolnej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Orła Białego we Wrzosie wyglądało tak...

  • Szkolenie z ekspertem

    26. marca, w naszej szkole odbyło się szkolenie dla młodzieży z klas 4-8 oraz nauczycieli. Poprowadziła je pani Wioletta Zychnowska - wieloletnia policjantka, obecnie psycholog, ekspert profilaktyki społecznej. Warsztaty szkoleniowe dotyczyły następujących treści: prawo karne; bezpieczeństwo dzieci, młodzieży, nauczycieli; budowanie swojej tożsamości ( praca nad samooceną, definiowanie własnych mocnych stron, budowanie relacji bez agresji i przemocy ); jak radzić sobie z emocjami ( przemoc, cyberprzemoc, agresja, mass media - zagrożenia).

  • Świąteczne inspiracje uczniów klasy trzeciej!

    Robili pisanki. Siali rzeżuchę i owies. Sami zobaczcie!

  • Rozgrywki piłkarskie

    26. marca, w PSP im. Orła Białego we Wrzosie miały miejsce Międzyszkolne Rozgrywki Chłopców w Piłkę Nożną - etap gminny. Zawodnicy PSP Wrzos rywalizowali z PSP Przytyk.Finalnie nasi starsi chłopcy ( kl. 7, wygrali z Przytykiem : ( Szymon Narożnik - szacun) i tym samym awansowali do zawodów międzygminnych. Niestety, młodsi nie mieli tyle szczęścia i dziś odpadli z zawodów. Naszym chłopcom z klasy 7ej i 8ej gratulujemy super gry i zwycięstwa. Panu Karolowi również! Młodszym radzimy: nie zrażajcie się dzisiejszą porażką, głowa do góry! Przed Wami jeszcze sporo rozgrywek. Oczywiście pozdrawiamy naszych gości z PSP Przytyk.

     

  • PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT DRUGOKLASISTÓW!

    " Zasiały dzieciaczki owies, owies......" ,owies i rzeżucha posiane, palmy gotowe,  stroiki, gaiki i biedronki zrobione.

  • WYCIECZKA PRZYRODNICZA Klas I-III

    Wiosna sprzyja wyprawom, wędrówkom, zabawom na świeżym powietrzu, toteż uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami tak właśnie spędzili Pierwszy Dzień Wiosny. Zajęcia w tym dniu były luźne i przyjemne. Dzieci wyruszyły na wycieczkę przyrodniczą nad rzekę. Szukały oznak nowej pory roku i okazało się ich całkiem sporo! A potem, korzystając z pięknej pogody, spędziły czas na siłowni i placu zabaw.

  • Zabawa w podchody klasy V

    PODCHODY w okolicach PSP im. Orła Białego we Wrzosie , czyli jak Pierwszy Dzień Wiosny świętowali uczniowie klasy V ! 21. marca, w lesie obok naszej szkoły, piątoklasiści z opiekunami: p. Aliną Mastalerek i p. Aliną Wachnicką, bawili się w podchody. Grupa pionierów dzielnie przedzierała się przez chaszcze, znacząc trasę strzałkami i zostawiając za sobą ukryte w różnych miejscach koperty z zadaniami. Tropiciele podążali za znakami i z zapałem wykonywali zadania: ustawiali się w kształcie słowa LOVE, biegali wokół polany, rozwiązywali zadania matematyczne i z języka polskiego, szukali różnych gatunków drzew , a nawet wykonali taniec wojenny. Było dużo emocji, zwłaszcza, że większość uczniów brała udział w pochodach pierwszy raz w życiu. Na końcu trasy na uczestników czekała nagroda: ognisko i słodkości

  • Wiosnę powitali na rowerach

    21. marca 2024 roku uczniowie klasy VI PSP im. Orła Białego we Wrzosie wraz z wychowawcą, p. Marcinem Koślą, wybrali się na wycieczkę rowerową. Trasa wyprawy przebiegała przez dwie gminy: PRZYTYK i ZAKRZEW, a głównym jej celem była miejscowość TACZÓW. Jest to wieś, z której pochodził jeden z bardziej znanych rycerzy polskiego średniowiecza MIKOŁAJ POWAŁA, rycerz, który brał udział w bitwie pod Grunwaldem, w 1410 roku. Zatrzymując się w pobliżu budynku Ochotniczej Straży Pożarnej, podróżnicy znaleźli się na terenie kompleksu Parku Historycznego. Idąc po parku, nie da się ominąć zespołu rzeźb plenerowych „Spotkanie u Powały”: Dobrogosta Czarnego (starosty radomskiego), rycerza Mszczuja ze Skrzynna (w czasie bitwy pod Grunwaldem zdobył pektorał Mistrza Ulricha von Jungingena), biskupa Mikołaja Trąbę (pierwszego Prymasa Polski), króla Władysława Jagiełłę oraz Mikołaja Powałę z Taczewa. Znajdując się przy Kaplicy Bogurodzicy, którą zaprojektował radomski architekt Tadeusz Derlatka, można zobaczyć obraz przedstawiający Matkę Boską Taczowską, namalowany przez Adama Gugałę. Kapliczkę poświęcono w 600. rocznicę bitwy pod Grunwaldem tj. w 2010 r. W pobliżu kapliczki znajduje się obraz „Bitwa pod Grunwaldem”, gdzie otwierana jest jego kopia autorstwa Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego (współpracownicy J. Styki i W. Kossaka przy „Panoramie racławickiej”, przedstawia tytułową bitwę pod Grunwaldem). To tyle o tym ciekawym miejscu. A jeśli chodzi o sam rajd.....cała trasa wycieczki liczyła 37 km. Wszyscy uczniowie wykazali się determinacją i pokonali tę wymagającą trasę. Nie obyło się bez przebicia opony, wymiany roweru, zablokowanych lub spadających łańcuchów, prowadzenia rowerów przez kilkaset metrów po piaszczystym terenie. Jednak mimo tych niedogodności, nasi szóstoklasiści dojechali do szkoły we Wrzosie według planu. Po zakończeniu wycieczki wszystkim dopisywały humory. Niektórym zostało jeszcze kilka kilometrów drogi powrotnej do domu.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Orła Białego we Wrzosie
    26-650 Przytyk
    Wrzos 6
  • (48) 61-800-28

Galeria zdjęć