Pierwszy Dzień Wiosny, KLASIE CZWARTEJ PSP im. Orła Białego we Wrzosie upłynął pod znakiem gier i zabaw na naszym szkolnym boisku. Ich zwieńczeniem było ognisko i pieczenie kiełbasek, które smakowały w ten dzień wyjątkowo.
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY u naszych Przedszkolaków wyglądał tak: dzieci rozwiązywały wiosenne zagadki, układały puzzle, tańczyły do muzyki "Wiosna" Antonio Vivaldiego, wykonywały rysunki na temat "Witaj wiosno!" A na zakończenie przemaszerowały z MARZANNĄ wokół szkoły i pożegnały zimę na rok.
21. marca przypadał Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Aby uczcić ów dzień, uczniowie PSP im. Orła Białego we Wrzosie przyszli do szkoły w skarpetkach nie do pary, na znak solidarności z osobami z trisomią. Był to też idealny czas na rozmowy z najmłodszymi o tym, że każdy z nas jest inny.
21 marca, w Pierwszy Dzień Wiosny, uczniowie klasy siódmej, ósmej i kilku chłopców z klasy szóstej PSP im. Orła Białego we Wrzosie, wraz z opiekunami: p. Ewą Bocheńską, p. Gabrielą Marchewką i p. Karolem Wlazło, odwiedzili Warszawę. Był to iście edukacyjno - integracyjny wyjazd.Wycieczkowicze wiele zwiedzili i dużo się nauczyli. A co znalazło się w programie?? Powązki Wojskowe , a na nich mogiły bohaterów oraz autora "KAMIENI na SZANIEC"; poza tym - spacerując Aleją Zasłużonych - odwiedziliśmy groby wielu znanych osobistości ze świata literatury, filmu, sportu, polityki, muzyki np. śp. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Jerzego Kawalerowicza, Emiliana Kamińskiego, Pawła Królikowskiego, Kamili Skolimowskiej, Kazimierza Deyny, KORY z Manaamu, ofiar katastrofy smoleńskiej i wiele innych...Muzeum Powstania Warszawkiego; Liceum Batorego, dokładniej: II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego - to szkoła z historią i tradycjami, do której uczęszczali Alek, Rudy, Zośka, poeta K.K. Baczyński oraz wielu innych zasłużonych, chociażby słynny aktor Daniel Olbrychski. W "Batorym" uczniowie mieli okazję zwiedzić szkołę pod przewodnictwem jej trzech uczennic oraz uczestniczyć w krótkiej lekcji historyczno - literackiej ( o Akcji pod Arsenałem) w Izbie Pamięci Rudego, czyli szkolnym muzeum. Na trasie zwiedzania znalazły się również miejsca związane z akcjami Małego Sabotażu: Plac Unii Lubelskiej – słynna kotwica namalowana przez Rudego na Pomniku Lotnika, Krakowskie Przedmieście – najgłośniejsza akcja Małego Sabotażu, czyli usunięcie przez „Alka” Dawidowskiego niemieckiej tablicy z pomnika Mikołaja Kopernika, mieszkanie Rudego przy Al. Niepodległości, Aleja Szucha, Muzeum Więzienia Pawiak. Dodatkową i ostatnią atrakcją wycieczki było zwiedzanie Polskiego Radia. Uczniowie mieli tu okazję obserwować realizację audycji „na żywo” w studiach Czwórki, Polskiego Radia Kierowców i Polskiego Radia Dzieciom, odwiedzili również studia emisyjne, newsroom i posłuchali słów kilka o pracy różnych redakcji i dziennikarzy radiowych. A przy tym..... spotkali znane z ekranu TV twarze, jak np. szefa CBP Roberta Szwarca (Zbigniew Kozłowski) z serialu "Gliniarze". Tak więc atrakcji full, emocji ogrom, masa edukacji....., a i wiosenna pogoda dopisała. Ech.....te wyjazdy !! Ach.....ta stolica !!
Ten dzień, tj. 21 marca uczniowie klasy 7ej i 8ej oraz nieliczni z kl. 6ej PSP im. Orła Białego we Wrzosie spędzili wyjątkowo: obecnością w miejscach związanych ze słynnymi polskimi poetami m.in. Krzysztofem Kamilem Baczyńskim, Julianem Tuwimem, Władysławem Broniewskim. Pamięć o tych wybitnych twórcach uczciliśmy chwilą zadumy nad ich grobami.....
Zbliża się Dzień Kolorowej Skarpetki i z tej okazji nasza pedagog - p. Ania wraz z wychowawcami klasy drugiej i trzeciej zorganizowała warsztaty sensoryczne "Skarpetkowe Gniotki". Zabawki te mają na celu wspierać proces integrowania zmysłów: wzroku, dotyku, ale również rozwijać procesy poznawcze dziecka oraz stymulować rozwój emocjonalny. Ale co najważniejsze - był to czas integracji, dobrej zabawy i frajdy z własnoręcznie zrobionych zabawek:) Wychowawczynie również ciężko pracowały, klejąc i szyjąc, czyli jednym słowem - warsztaty były udane:)
W nocy, z 15-ego na 16-ego marca 2024, dzieci, tym razem z klasy IV, spędziły po raz pierwszy Noc Wyzwań w szkole. Na tę wyjątkową okazję przyniosły ze sobą swoje koce, poduszki, pożywienie, a szkoła udostępniła salę gimnastyczną oraz sprzęt elektroniczny, nagłośnienie i materace. Oczywiście nie zabrakło też pizzy. Pod opieką wychowawcy, p. Grażyny Sety i opiekuna Samorządu Uczniowskiego, p. Marcina Kośli rywalizowali w rożnego rodzaju wyzwaniach tj. karaoke, zabawach ruchowych z wykorzystaniem konsoli XBOX 360 Kinect, układaniu puzzli na czas, Turnieju Gier Planszowych (Goki, Dobble, Janga, gry edukacyjno-logiczne Smart Games IQ). Brali też udział w konkursach sprawnościowych: przekładanie koszulki, unihokej z cytryną, tworzenie mumii z papieru toaletowego czy wyścig z bączkiem. Ponadto oglądali film animowany i rozwiązywali test dotyczący jego treści. Wśród zadań, które czekały na uczniów, znalazły się: czytanie wierszyków logopedycznych na czas, odśpiewywanie fragmentu bajki, układanie konstrukcji z klocków Lego czy test ze znajomości instytucji z terenu Gminy Przytyk. Integracja przebiegła rewelacyjnie i w przyjemnej atmosferze. Mimo zmęczenia, dzieci wykazały się niesamowitą kreatywnością i determinacją. Tradycyjnie Noc Wyzwań była spędzona bez zmrużenia oka.
3 marca 2024 roku członkowie Szkolnego Koła PTTK we Wrzosie po raz kolejny wybrali się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie . Uczniowie wraz z opiekunami przebyli około 13 km czerwonym szlakiem turystycznym z Oblęgorka do miejscowości Kuźniaki. Po drodze poszukiwali oznak wiosny. Zobaczyli kwitnące zawilce i przylaszczki. Podziwiali piękno krajobrazu z wieży widokowej oraz oglądali eksponaty na ścieżce edukacyjno-przyrodniczej w Oblęgorku. Zdobyli dwa szczyty - Perzową Górę o wys. 395 m n.p.m. oraz Górę Sieniewską o wys. 449 m n.p.m. Nasi podróżnicy mieli okazję zwiedzić pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, zobaczyć piec hutniczy w Kuźniakach oraz skałki i kapliczkę św. Rozalii.Dla młodych wędrowców było to ciekawe i ekscytujące wyzwanie.
Nasz szkoła jest otwarta na różne inicjatywy. Jedną z nich było zorganizowanie Nocy pełnej wyzwań dla młodzieży naszej szkoły. Uczniowie klasy VI świętowali w tym roku Dzień Kobiet w sposób wyjątkowy. 8 marca 2024 przynieśli swoje koce, poduszki, gry planszowe, pożywienie, a szkoła udostępniła sale, sprzęt elektroniczny, nagłośnienie i materace. Chłopcy i dziewczynki rywalizowali w grupach w różnych formach zabawy tj. :karaoke , zabawy ruchowe z wykorzystaniem konsoli XBOX 360 Kinect , układanie puzzli na czas , turniej Gier Planszowych, (Wsiąść do pociągu, Goki, Dobble, Sen, Janga itp.) ,konkursy sprawnościowe : przekładanie koszulki, unihokej z jajkiem, zjadanie jabłka na sznurku, rozwiązywanie testu dotyczącego oglądanego filmu . To już kolejna bardzo aktywna noc spędzona w szkole przez naszych uczniów. Co jest wyjątkowe, nikt nie zmrużył oka do godziny 6ej rano. Taka to właśnie jest integracja we Wrzosie. Niebawem kolejne wyzwania czekają na uczniów innych klas.
UWAGA UWAGA! Poznajcie naszych SZKOLNYCH MISTRZÓW ORTOGRAFII !!! W tym roku jest ich aż czworo! Jesteśmy z nich niezmiernie dumni, gdyż zwyciężyli w IV Szkolnym Konkursie Ortograficznym i tegoroczne dyktando napisali bezbłędnie! A oto nasze Orły Ortografii: Michał Kosiec kl. 8, Oliwia Kołodziejczyk kl. 8, Milena Wiaderek kl. 7, Kacper Zięba kl. 4.Warto zwrócić uwagę na fakt, iż Michał Kosiec utrzymał mistrzostwo po raz trzeci z rzędu! Jednak w tym roku dołączyło do niego aż troje uczniów, w tym jeden dopiero z klasy czwartej! Tym większa radość , gdyż rośnie nam nowe pokolenie "pogromców ortografii". Serdecznie Wam GRATULUJEMY!! Gratulujemy również innym uczniom, którzy zajęli w tym konkursie drugie i trzecie miejsce. A są to: Adam Woźniak kl. 5 II miejsce,Julia Nolberska kl. 7 III miejsce, Katarzyna Senator kl. 7 III miejsce ( ex aequo). I kto powiedział, że polska ortografia to twardy orzech do zgryzienia?? Na pewno nie dla nich!
Drogie Panie i Szanowni Panowie! Niech każdy się dowie, jak dziś DZIEŃ KOBIET świętowała PSP im. Orła Białego we Wrzosie. A było co świętować! Chłopcy z każdej klasy, już od samego rana, uwijali się, aby jak najrychlej złożyć życzenia płci przeciwnej i wręczyć symbolicznego kwiatuszka zarówno swoim Koleżankom, jak i Nauczycielkom.Od samego rana po szkole " biegał " też nasz Szanowny Przewodniczący Rady Rodziców, pan Szymon Antoniewicz, który nie zapomniał o żadnej z Pań i wręczał kwiaty, ubarwione pięknymi życzeniami. Z tego miejsca składamy za to ogromne podziękowania. Trzeba przyznać, Panie Szymonie, że ma Pan gest!. Nasi Panowie Nauczyciele, pracownicy szkoły również stanęli na wysokości zadania, przygotowali dla wszystkich dorosłych Pań akademię ~ niespodziankę oraz smakowity poczęstunek. Nie obyło się oczywiście bez kwiatów i życzeń. Panowie: Marcinie, Karolu, Stanisławie - chylimy czoła i bardzo dziękujemy. Odbył się też Turniej Wiedzy o Kobietach, w którym udział wzięli przedstawiciele klas starszych : dziewczęta contra chłopcy. Jak myślicie, kto wygrał?? ....No przecież, że tak BABY GÓRĄ Konkurencje, z jakimi przyszło się zmierzyć naszym uczniom to m.in. rozpoznawanie na zdjęciu znanych kobiet, odgadywanie kobiecych imion ukrytych w piosenkach, oddzielanie żółtka od białka, rozpoznawanie przypraw ( czyli sprawdzenie umiejętności kulinarnych), układy taneczne w wykonaniu dziewczyn oraz chłopaków. Ubaw był niesamowity. Furorę zrobili chłopcy ucharakteryzowani na kobiety i pląsający po parkiecie. A "Jezioro Łabędzie" w wykonaniu "męskich baletnic" to był, bez wątpienia, gwóźdź programu. Po turnieju przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli wszystkim Paniom piękne życzenia i obdarowali słodkim upominkiem . Zwieńczeniem występów było oficjalne wręczenie dyplomów i nagród ZWYCIĘZCOM trzech konkursów: ortograficznego, recytatorskiego i plastyczno - religijnego. Dzień Kobiet świętowano również na wybranych lekcjach, na których odbywały się tematyczne rozgrywki i zabawy. Bardzo dziękujemy wszystkim Panom i Chłopcom za to, że o nas pamiętali oraz uświetnili nam dzisiejsze święto. Dziękujemy za życzenia i prezenty. Specjalne podziękowania padły z ust Pani Dyrektor Jolanty Kowalik, która stwierdziła, że świat bez kobiet byłby strasznie nudny, ale bez mężczyzn też nie dałoby się żyć !!
Od września 2023 roku uczniowie klasy trzeciej, pod kierunkiem wychowawcy, p. Ewy Pasek, realizowali innowację pod hasłem: " KSIĄŻKA TO OKNO NA ŚWIAT ". W ramach tejże innowacji miało miejsce wiele działań i zajęć rozwijających umiejętności polonistyczne oraz czytelnicze naszych trzecioklasistów. A co się dokładnie działo ??? To tak w największym skrócie:uczniowie ~ uczniom: trzecioklasiści, na wybranych zajęciach, czytali swoim młodszym kolegom z zerówki i pierwszej klasy; rodzice i nauczyciele ~ dzieciom: chętne mamy oraz wybrani nauczyciele czytali uczniom ich ulubione książki, baśnie, opowiadania - to były super chwile!! własna książka od podstaw: uczniowie tworzyli własne książki (układali teksty, przygotowywali ilustracje, projektowali okładki ); zajęcia plastyczno - techniczne: w ich ramach dzieci stworzyły piękne zakładki do książek; Dzień Języka Ojczystego z książką w tle: obchody DJO w klasie trzeciej były wyjątkowe i skupiały się głównie na podsumowaniu innowacji, ale też obfitowały w językowo - czytelnicze "rozkminki", z którymi uczniowie świetnie sobie poradzili. Innowacja dobiegła już końca i z pewnością wzbogaciła wiedzę oraz umiejętności polonistyczne uczniów klasy trzeciej. Dziękujemy p. Agnieszce Puchniarz oraz p. Beacie Pietrzak ( naszym Mamom ) za zaangażowanie w realizację tego projektu, współpracę ze szkołą i uczniami. Szczególnie zaś dziękujemy Pani Ewie Pasek za tego typu pomysł edukacyjny oraz owocną realizację innowacji. Oby takich więcej!!
4 marca 2024r., w PSP im. Orła Białego we Wrzosie odbyło się spotkanie w ramach kampanii "Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny" kierowanej do przedszkolaków i pierwszoklasistów, z zakresu bezpiecznego poruszania się po drogach. Spotkanie poprowadzili: p. Karol Rokita oraz Dyrektor WORDU - p. Marcin Ciężkowski. Nasze dzieciaczki miały okazję wysłuchać prelekcji oraz obejrzeć filmiki ukazujące, jak należy zachowywać się na drodze, aby uniknąć niebezpieczeństwa. Same również przygotowały i przedstawiły mini prezentację na ten temat. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali specjalne opaski ledowe, dzięki którym będą widoczni i bezpieczni.
2 marca, uczniowie PSP im. Orła Białego we Wrzosie ~ chłopcy z klasy 6ej i 7ej reprezentowali naszą szkołę, a przede wszystkim wrzoską parafię, w eliminacjach XXII Mistrzostw Ministrantów w Halowej Piłce Nożnej Diecezji Radomskiej w kategorii: Lektor Młodszy, rozgrywanych w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Chłopaki walczyli dzielnie, pokazali klasę na boisku i dali z siebie wszystko. Brawa i gratulacje!!!
To nietypowe "święto" zostało zapoczątkowane w 2014 roku przez członków organizacji The Tiptree World Bread Awards z Wielkiej Brytanii, zrzeszającej różne podmioty branży piekarskiej. Jej głównym celem jest promowanie sztuki wyrobów różnego rodzaju pieczywa, w tym także tostów. Ten wyjątkowy dzień wypada każdego roku w ostatni czwartek lutego. Z tej racji w naszej szkole uczniowie klasy przygotowali dla swoich kolegów i koleżanek tosty z serem i wędliną. Tym razem w kuchni rządzili panowie. Ich zadaniem było wykonanie około 200 tostów. Po raz pierwszy zmierzyli się z tak odpowiedzialnym wyzwaniem. Spisali się na medal. Tosty smakowały wyśmienicie, a ich aromat roznosił się po szkole przez cały dzień. Było bardzo SMACZNIE!!!
SZANOWNI RODZICE Z ogromną radością chcielibyśmy Was zaprosić do udziału w naszej cyklicznej GRUPIE WSPARCIA DLA RODZICÓW. Rozumiemy, jak ważne jest mieć wsparcie oraz miejsce do dzielenia się doświadczeniami, obawami i sukcesami z innymi, którzy przechodzą przez podobne wyzwania. Chcemy stworzyć bezpieczną i wspierającą przestrzeń, gdzie Rodzice mogą dzielić się swoimi przeżyciami, wymieniać informacje oraz wzajemnie wspierać się w codziennych wyzwaniach. Spotkania Grupy Wsparcia odbywać się będą we wtorki, w godzinach od 14.00 do 15.30. To czas dla Was, Drodzy Rodzice, gdzie macie okazję dyskutować o różnorodnych tematach, od praktycznych porad po emocjonalne wsparcie. Spotykamy się w Publicznej Szkole Podstawowej im.Orła Białego we Wrzosie! Najbliższe spotkanie 5 marca 2024r. W trakcie naszych spotkań poruszamy różnorodne tematy, takie jak: edukacja i rozwój dziecka, bunt, uzależnienia, problemy z emocjami, strategie radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami. Jak dołączyć do Grupy Wsparcia? Rodzicu, jeśli jesteś zainteresowana/y udziałem w naszej Grupie Wsparcia, prosimy o kontakt telefoniczny 532299840. Chętnie udzielimy Ci dodatkowych informacji oraz potwierdzimy szczegóły spotkania. Cieszymy się na wspólne doświadczenia, wzajemne wsparcie i budowanie silniejszej społeczności rodziców. Spotkania prowadzi p. Anna Włodarczyk - pedagog szkolny - przy udziale zapraszanych na spotkania specjalistów i gości. Serdecznie zapraszamy. Zadzwoń i poinformuj Nas o swojej obecności. Czekamy właśnie na Ciebie. Anna Włodarczyk ~ pedagog
Ich wymarzony pokój...., czyli ciekawe zajęcia technikii i nasi kreatywni trzecioklasiści.
22.02.2024r., w PSP im. Orła Białego we Wrzosie odbyło się szkolenie na temat: "Jak wspierać dziecko". Spotkanie poprowadziła psycholog, ekspert profilaktyki społecznej p. Wioletta Zychnowska.Na szkoleniu poruszone zostały ważne kwestie wychowawcze i problemy, z którymi rodzice borykają się każdego dnia. Mowa była m.in. o mass mediach, różnego rodzaju zagrożeniach, cyberprzemocy, uzależnieniach od internetu . Szkoląca zwróciła również uwagę na konsekwencje prawne wyżej wymienionych aspektów . Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy byli dziś obecni na szkoleniu. Dobro, zdrowie i bezpieczeństwo Waszych pociech, a naszych uczniów jest najważniejsze.
Dzieło uczniów klasy trzeciej ~ zakładki do książek, ręcznie robione. Przyznacie, że piękne