Nasz BAJKOWY KOROWÓD zamienił się w...... improwizowany BAL PRZEBIERAŃCÓW. Ojjj, działo się wtedy w sali gimnastycznej. To była niecodzienna "Taneczna Przerwa", istny szał!!! Ten dzień, który na długo zapamiętamy, był doskonałą okazją do świetnej zabawy , rozwijania zainteresowań czytelniczych, ruchowych, tanecznych i z pewnością sprawił dzieciom wiele radości.
Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają, bawią, a także kształtują myślenie i pobudzają wyobraźnię. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to święto, które przypada 5. listopada. W naszej szkole obchodzone było kilka dni temu. Z tej okazji prawie wszyscy uczniowie od tych najmłodszych (z oddziału przedszkolnego) po najstarszych - ósmoklasistów - przebrali się za wybrane postacie z ulubionych bajek, baśni, legend, opowiadań, filmów, a nawet gier komputerowych. Na szkolnych korytarzach zrobiło się barwnie, tłoczno i wesoło. Każde przebranie było jedyne w swoim rodzaju. Świetne stylizacje, ciekawe atrybuty czy tematyczne książki, jakie uczniowie ze sobą przynieśli, pokazały, że mamy bardzo pomysłową, kreatywną i chętną do zabawy młodzież. Oglądano i podziwiano siebie nawzajem, fajne były zgadywanki: kto kim jest ?? Nieraz odgadnięcie sprawiało nie lada problem. Uczniowie ciekawie opowiadali o swoich bohaterach, pozowali do zdjęć, niektórzy nawet na tle wybranej postaci.
Ostatnio nasza szkoła przystąpiła do IV Międzynarodowej Edycji VIII Ogólnopolskiej Akcji Bicia Rekordu w Czytaniu na Przerwie. Wzięli w niej udział zarówno uczniowie , nauczyciele , jak i pozostali pracownicy szkoły, słowem cała nasza szkolna społeczność. Akcja ta miała na celu przede wszystkim promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Ponadto chcieliśmy pokazać uczniom, że czytanie jest ciekawe oraz zachęcić ich do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu. Nasz dzień, z Przerwą na Czytanie w tle, bogaty był w przeróżne towarzyszące tej akcji działania: uczniowie na lekcjach, nie tylko języka polskiego, czytali wybrane fragmenty przyniesionych przez siebie do szkoły ulubionych książek; w kilku klasach odbyły się konkursy czytelnicze; w każdej klasie miały miejsce prezentacje postaci literackich pod hasłem " Twoja postać brzmi znajomo" - uczniowie przebrani za ulubioną postać literacką prezentowali swoje stroje i ciekawie opowiadali o danej postaci; następnie przebrani uczniowie ( a było ich naprawdę dużo ) utworzyli szkolny korowód bajkowych postaci z książką w roli głównej; nasze Wolontariuszki z klasy VI czytały bajeczki i baśnie swoim młodszym kolegom z "zerówki"; nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, (i nie tylko), czytali ze swoimi podopiecznymi ich ulubione książeczki, bo przecież wspólne czytanie z klasą to pokazanie, że razem można więcej i lepiej; pani bibliotekarka zachęcała uczniów do czytania w trakcie lekcji bibliotecznej, w której mieli okazję w tym dniu uczestniczyć; odbyły się także sesje fotograficzne pod hasłem "Czytamy wszyscy i wszędzie"; oblegany był również kącik czytelniczy. Mamy nadzieję, że czytanie stanie się codziennym nawykiem nie tylko naszych uczniów, bo jak powiedziała Wisława Szymborska: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Wszystkim uczestnikom, propagatorom i zaangażowanym w organizację oraz przebieg akcji składamy serdeczne podziękowania, zachęcając do czytania książek nie tylko podczas bicia rekordu. Spotykajmy się zatem na przerwach w czytelni, bibliotece i czytajmy, czytajmy, czytajmy....
To był słodki i pachnący naleśnikowo dzień! 16 listopada Samorząd Uczniowski zafundował całej naszej szkolnej społeczności prawdziwą ucztę dla podniebienia. Były naleśniki z dżemem wiśniowym, malinowym, truskawkowym, z powidłami i z nutellą..... Mmmmmm pycha! Taką szkołę to my rozumiemy . Tego dnia kalorii.... nikt nie liczył, no bo po co??. No i przy okazji Laboratoria Przyszłości wykorzystane. Narobiliśmy Wam smaka???
ISKRY NIEPODLEGŁEJ to widowisko Biura "Niepodległa" o wybitnych Polkach i Polakach, którzy zmieniali świat. Umieszczono je w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, dzięki czemu może podróżować po Polsce. Kosmiczny design, cyfrowa opowieść i elementy interaktywne dostępne były dla zwiedzających w Przytyku (przed Urzędem Gminy), w dniach 13-14 listopada 2023r. Wobec tego nie mogło tam zabraknąć młodzieży z PSP im. Orła Białego we Wrzosie. Uczniowie z klas 3-8 mieli wspaniałą okazję podziwiać wnętrze mobilnego pojazdu, przybliżyć sobie historię Polski oraz zasłużonych dla naszej Ojczyzny i świata Polaków. Trzeba przyznać, że na wszystkich ten interaktywny "spektakl" wywarł ogromne wrażenie! Ciekawa to była przygoda!
Dnia 13. listopada 2023r. uczniowie klasy VII i VIII i PSP im. Orła Białego we Wrzosie wzięli udział w pokazach ratowniczych , jednocześnie warsztatach praktycznych z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W części teoretycznej młodzież dowiedziała się o podstawowych zasadach udzielania pierwszej pomocy oraz poznała procedury postępowania w sytuacjach trudnych. Część praktyczna natomiast wzbogaciła uczniów o konkretne umiejętności, bowiem sami mogli wcielić się w rolę ratownika i osoby potrzebującej pomocy, a także ćwiczyli na fantomach elementy resuscytacji. Pokaz został zorganizowany w ramach Projektu Edukacyjnego finansowanego przez Starostwo Powiatowe w Radomiu. Z tego miejsca serdecznie dziękujemy panu Stanisławowi, który poprowadził dla naszych uczniów to ważne szkolenie i pokaz.
To była naprawdę podniosła uroczystość.12 listopada , w ramach obchodów 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepedległości, w kościele parafialnym we Wrzosie odbyły się gminne obchody Dnia Niepodległości. Podczas wydarzenia wspólnie odśpiewaliśmy hymn narodowy oraz złożyliśmy kwiaty na mogiłach powstańców, odsłonięto mural "ranny powstaniec", a uczniowie klas V i VI przedstawili patriotyczny występ. Uczniowie - wolontariusze z naszej szkoły również zaakcentowali swoją obecność pod muralem pt. "Ranny powstaniec". Szanujemy polską historię. Doceniamy działania naszych przodków. Cenimy sztukę, artyzm i piękno.
PATRIOTYCZNE spojrzenie na PSP im. Orła Białego im. Orła białego we Wrzosie
" Dzisiaj wielka jest rocznica,
JEDENASTY LISTOPADA!
Tym, co zmarli za Ojczyznę,
hołd wdzięczności POLSKA składa ".
Wrzoscy uczniowie ( wolotariusze ) również złożyli hołd "tym, co zmarli za Ojczyznę", tym, którzy ginęli w wojnach, bitwach, powstaniach... Przed Świętem Niepodległości, młodzież PSP im. Orła Białego we Wrzosie uroczyście złożyła wieńce i zapaliła znicze pod pomnikiem upamiętniającym bitwę pod Wirem w 1863 roku oraz na dwóch mogiłach powstańczych znajdujących się na cmentarzu parafialnym we Wrzosie. Tego typu symboliczne gesty są wyrazem szacunku, ale i dowodem patriotyzmu. Uczniowie, jesteśmy z Was dumni !!!
Uroczysty apel odbył w PSP im. Orła Białego we Wrzosie z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.Uczniowie klasy V i VI, pod kierunkiem p. Aliny Mastalerek i p. Marcina Kośli przygotowali piękny montaż słowno - muzyczny. Wiersze i cudownie zaśpiewane pieśni o tematyce patriotycznej poruszyłyz pewnością serca każdego, kto oglądał dzisiejszy występ. Nie zabrakło oczywiście ważnych, historycznych motywów i naszych narodowych symboli. Całości dopełniała piękna patriotyczna dekoracja sceny i szkoły.
10 listopada o godzinie 11.11 cała społeczność PSP im. Orła Białego we Wrzosie uroczyście odśpiewała " Mazurka Dąbrowskiego" - polski hymn narodowy - kolejny już raz biorąc udział w akcji "Szkoła do hymnu" . Było to wydarzenie bardzo podniosłe i uroczyste!! W ten sposób oddaliśmy cześć naszej NIEPODLEGŁEJ OJCZYŹNIE.
Ojjj, są powody do radości !!! 8. listopada zawodnicy PSP im. Orła Białego we Wrzosie , uczniowie klasy VII , zajęli w Jedlińsku zaszczytne II miejsce w Finale Powiatu w ramach XXVI Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Wygrali z Iłżą 5.0, i zremisowali z Czarną 2:2. WIELKIE BRAWA CHŁOPCY. GRATULUJEMY i bardzo się cieszymy !! Świetna robota i oczywiście SZACUN dla Pana Karola. Tak trzymać !
Środa, 8. listopada, był pysznym, owocowym dniem w klasie II . O owocach nasi uczniowie wiedzą bardzo dużo. Każdy zdaje sobie sprawę, jak ważne jest jedzenie owoców – nie tylko dlatego, że są smaczne, ale przede wszystkim – zawierają mnóstwo witamin, które chronią i wzmacniają nasz organizm. Dlatego też dzieci postanowiły zrobić pyszne i zdrowe owocowe sałatki. Samo ich przyrządzanie było wielką frajdą, a dzieci przygotowały się do tego bardzo solidnie. Każde przyniosło z domu potrzebne akcesoria i różne owoce. Po wcześniejszym ich umyciu, drugoklasiści ochoczo zabrali się do pracy. Obierali, kroili, mieszali ile tylko sił w małych rączkach. Byli też tacy uczniowie, którzy od owoców bardziej preferują warzywa, zatem robili pyszne, kolorowe, smakowite kanapeczki, co widać na załączonych zdjęciach. Samodzielnie zrobione sałatki i kanapki wszystkim smakowały wyśmienicie. A na koniec pani wychowawczyni - Renata Kot - miała dla swoich podopiecznych słodką niespodziankę - pyszne, jogurtowe babeczki, które były dopełnieniem dzisiejszych "kuchennych rewolucji". Mniammmm
7. listopada 2023r. reprezentanci PSP im. Orła Białego we Wrzosie - uczniowie klasy VI - wzięli udział w zawodach sportowych w Unihokeja (Finał Powiatu), w ramach XXVI Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. . Zmierzyli się z przeciwnikami z Suskowoli, Jedlanki, Iłży i ostatecznie zajęli IV miejsce, czego im oraz trenerowi, panu Karolowi Wlazło, gratulujemy !!! Bo przecież sam występ w finale to już duże osiągnięcie! Brawa!
" Raz, dwa, trzy - teraz Wy ! UCZEŃ - jak to pięknie brzmi !" 7. listopada 2023 roku nasze PIERWSZACZKI zostały pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. Uroczystość ta była podniosła, a wzięli w niej udział zaproszeni specjalnie na tę okazję goście: p. Dariusz Wołczyński - Wójt Gminy Przytyk, ks. Wojciech Dobczyński - proboszcz Parafii Wrzos, p. Robert Bukowski - dyrektor Banku Rzemiosła/oddział w Przytyku, p. Izabela Soból - przedstawiciel Ośrodka Zdrowia w Przytyku, p. Szymon Antoniewicz i p. Magdalena Kosiec - przedstawiciele Rady Rodziców PSP we Wrzosie. Uroczystość, według scenariusza przygotowanego przez p. Stanisławę Nowosielską - wychowawcę klasy , poprowadziły uczennice klasy czwartej: Antonia Oparcik i Nikola Radomska. W części artystycznej, głównymi występującymi byli oczywiście nasi wspaniali PIERWSZOKLASIŚCI wspierani przez swoich starszych kolegów. Część oficjalna natomiast to najważniejszy dla uczniów KLASY I moment odśpiewania hymnu narodowego, ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowania na pełnoprawnego ucznia. "Obrzędu" pasowania symbolicznym ołówkiem dokonała p. JOLANTA KOWALIK - dyrektor PSP Wrzos. Ale na tym nie koniec, uczniowie zostali również pasowani przez uczennicę klasy 6. - Julię Markowską ( symboliczną Królową Książkę), na czytelnika szkolnej biblioteki. Pierwszoklasiści otrzymali od przybyłych gości, rodziców, pani Dyrektor, swojej wychowawczyni, pani bibliotekarki i p. Barbary Ogińskiej - wychowawcy przedszkolnego - mnóstwo ciepłych życzeń oraz prezentów . Po uroczystości wszyscy zgromadzili się na słodkim poczęstunku przygotowanym przez rodziców Pierwszoklasistów. Zarówno za poczęstunek, jak i włączenie się w organizację tego wydarzenia składamy Państwu serdeczne podziękowania, a NASZYM UCZNIOM życzymy dużo radości z codziennej podróży w cudowny świat nauki oraz wielu przyjaciół. Pani Wychowawczyni zaś życzymy zadowolenia ze swoich wychowanków.
Uczniowie klasy 4. wzięli udział w kolejnej odsłonie zajęć z cyklu " Niecodzienne lekcje z PANEM KLEKSEM". Tym razem musieli wykazać się szczegółową wiedzą o lekturze Jana Brzechwy. Były zatem quizy, konkursy, rebusy, zgadywanki, alfabetyczne "rozkminki", tematyczne rysunki...., a wszystko na wagę piegów, które otrzymywali zwycięzcy poszczególnych konkurencji. Uczniowie świetnie sobie radzili, sporo pamiętali, usilnie pracowali z tekstem lektury, pieczołowicie tworzyli rysunki, toteż.....pod koniec lekcji ich buzie zapełniły się kolorowymi piegami, co widać na załączonych fotkach. Byli i tacy, którzy otrzymali " złoty pieg" - przeznaczony dla szczególnie zasłużonych i zwycięzców. A jaki wniosek nasuwa się po tego typu lekcjach?? Edukacja poprzez zabawę to jednak fajna sprawa!!!
Jak działa wyobraźnia uczniów KLASY CZWARTEJ. A działa bez zarzutu! Dzisiejsze lekcje języka polskiego w PSP im. Orła Białego we Wrzosie były tego namacalnym dowodem. WITAJCIE W NASZEJ BAJCE. Łatwo się domyśleć, patrząc na poniższą fotorelację, że lekturą zamkniętą dziś przez uczniów w pudełku była "AKADEMIA PANA KLEKSA" . A na czym polegał sam projekt ??? Otóż, po przeczytaniu książki zadaniem uczniów było stworzenie alternatywnej rzeczywistości umieszczonej w wybranej wielkości pudełku . Miały się w nim znaleźć przedmioty, zdjęcia, rysunki, informacje itp. nawiązujące do treści książki. Uczniowie na lekcji, w ramach omówienia lektury, mogli zaprezentować "skarby", które zgromadzili w swoich pięknie udekorowanych pudełkach. A skarbów tych było mnóstwo! Każdy miał szansę opowiedzenia o tym, co przedstawia jego pudełko oraz mógł argumentować dobór wybranych przedmiotów. Okazało się, że uczniowie (i pani) mogli liczyć na wiele zaskoczeń i nieoczekiwanych skojarzeń. Wszyscy super "odrobili" pracę domową i otrzymali zasłużone szóstki . Znalazło się nawet takie pudełko, które czwartoklasiści jednogłośnie nazwali "magicznym", gdyż wydawało się nie mieć dna, tyle było w nim lekturowych skarbów ( w tym miejscu należą się brawa dla Ninki, to właśnie jej dzieło). Prezentację i wystawę lekturowych pudełek obejrzeli również zaproszeni na tę niecodzienną lekcję uczniowie klasy . Niech wiedzą, co ich czeka za rok, a co! Warto zaznaczyć, iż na lekcji pojawiły się także motywy muzyczne , gdyż na zakończenie projektu uczniowie zaśpiewali kilka piosenek znanych z filmu o panu Kleksie. No cóż, młodzieży bardzo spodobała się taka forma omówienia lektury, a pani polonistka ma już pomysł na kolejną ciekawą lekcję z "Akademią pana Kleksa". ;-).
Zbliżają się dni zadumy, refleksji, wspominania zmarłych i odwiedzania ich grobów. Wolontariusze z PSP im. Orła Białego we Wrzosie , uczniowie klasy , już dziś zadbali o to, aby na ich cmentarzu parafialnym nie było zaniedbanych mogił. Pracowali w pocie czoła i uporządkowali około 40 opuszczonych, zapomnianych grobów. Młodzież pochyliła się również nad mogiłami dawnych dziedziców, właścicieli pobliskich miejscowości i oczywiście bohaterów - powstańców poległych pod Wirem w 1863 roku. To się nazywa właściwa postawa młodego wolontariusza !! DZIĘKUJEMY!! Groby zasłużonych odwiedzili dziś również nasi młodsi uczniowie, którzy pamiętali o złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy. W tym miejscu warto przytoczyć słowa wybitnej, polskiej noblistki - Wisławy Szymborskiej: "Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci".
Trzeba przyznać, że uczniowie klasy V bardzo dobrze znają lekturę Ferenca Molnara, a niektórzy mają fajne pomysły i wyobraźnię, szczególnie Lena, Ala i Krystian, którzy na lekcję j.polskiego przygotowali lekturowe pudełka. A co w nich umieścili, to widać na załączonych fotkach. Zerknijcie. Swoje prace zaprezentowali kolejni uczniowie: Julka, Amelka, Michał i Wiktor. Brawa!
30 X uczniowie klasy drugiej, wraz z wychowawczynią, panią Renatą Kot, posadzili pod swoim klasowym oknem cebulki krokusów i szafirków. Wiosną będą mogli podziwiać wsadzone przez siebie roślinki