Oto jak klasa III wykorzystała naturalne dary jesieni realizując cykl zajęć plastyczno- technicznych pod hasłem "Skarby jesieni"
24 października 2023r. w PSP PRZYTYK odbyły się zawody sportowe w Unihokeja. Były to eliminacje gminne w ramach XXVI MAZOWIECKICH IGRZYSK MŁODZIEŻY SZKOLNEJ. Jesteśmy niezwykle dumni i bardzo zadowoleni, gdyż nasi CHŁOPCY pokonali swoich przeciwników, a tym samym zwyciężyli w pięknym stylu!!! Otóż: Młodsi chłopcy w podstawowym czasie gry zremisowali z przytyckimi zawodnikami 4:4, jednak w rzutach karnych WYGRALI 2:0, zatem ostateczny wynik to 6 : 4 dla nas!!! Starsi chłopcy natomiast wygrali 2 : 0 Dziewczęta zaś zostały pokonane przez swoje przeciwniczki 2:1, ale walczyły dzielnie. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że wszystkie mecze były bardzo zacięte i wyrównane. Gratulujemy i dziękujemy naszym młodym sportowcom oraz trenerowi - p. Karolowi Wlazło.
W tym roku szkolnym klasa II rozpoczęła naukę gry na nowym instrumencie zwanym "Bum Bum Rurki". Pani Renata Kot postanowiła wprowadzić nową formę realizacji zajęć muzycznych i....uczniom ten pomysł bardzo się spodobał. To doskonałe narzędzie pobudza kreatywność, a właśnie o to nam chodzi, by dzieci szukały nowych inspiracji. Z dumą oświadczamy, że uczymy się na rurkach kolęd, by wszystkich zaskoczyć naszym "świątecznym graniem" i nie zamierzamy na tym poprzestać, gdyż nauka przez zabawę jest tym, co lubimy najbardziej.
Szkolne Koło Wolontariatu działające w PSP im. Orła Białego we Wrzosie organizuje ZBIÓRKĘ nowych kompletów poszewek na pościel i prześcieradeł dla podopiecznych Domu Dziecka w Jasieńcu Iłżeckim Dolnym, z którym nasza szkoła jest zaprzyjaźniona. Wiemy, że są one tam bardzo potrzebne i z pewnością sprawią dużą radość. Jeśli więc ktoś ma w domu nieużywane prześcieradła, poszewki na kołdry i poduszki bądź ma gest, aby takowe zakupić, bardzo prosimy o przyniesienie do szkoły, do opiekunów SKW - p. Ewy Bocheńskiej lub p. Anny Włodarczyk. Wzory i kolory pościeli dowolne! Warto jednak zwrócić uwagę na rozmiary. I tak: Prześcieradła w rozm. 200x220 Pościel w rozm. 160x200. Uwaga!!! Akcja trwa do końca listopada 2023r. ! Liczymy na Państwa pomóc i WIELKIE SERCA!
...... znów pozytywne szaleństwo Nowy rok szkolny już na dobre rozpoczęty, a my powróciliśmy do naszych "TANECZNYCH PRZERW" . Przyciągają one rzesze uczniów, którzy przy świetnej muzyce bardzo dobrze się bawią. Dba o to oczywiście p. Marcin kośla , który był pomysłodawcą tego przedsięwzięcia. W tamtym roku " Taneczne przerwy " cieszyły się w naszej szkole dużym powodzeniem. Tak jest i tym razem. Tańczą młodsi, tańczą starsi, nawet pan Kośla poszedł w tany. Jest fajnie, wesoło i aktywnie!
My też uczciliśmy XXIII DZIEŃ PAPIESKI : Wspólną modlitwą; Pracami plastycznymi z wizerunkiem św. Jana Pawła II; Pogadankami na lekcjach religii; Oglądaniem projekcji filmowych dotyczących życia i pontyfikatu naszego Papieża - Polaka; Śpiewaniem ulubionych pieśni św. Jana Pawła II. Ojcze Święty - PAMIĘTAMY !!!
KLASA III znów działa, tym razem kulinarnie.Czy może być coś smaczniejszego niż tradycyjna szarlotka ze świeżych jesiennych jabłuszek?? A w życiu !!! Dziś w naszej szkole było pysznie, aromatycznie i swojsko !!! Uczniowie świetnie sobie poradzili z wypiekami, no i Laboratoria Przyszłości wykorzystali. Brawa dla trzecioklasistów i wychowawczyni!
Tylko spójrzcie na to piękne, jesienne otoczenie naszej szkoły! Po prostu KOLOROWY RAJ !!! KLASA III zażywa jesiennej witaminki D3, a przy okazji tworzy kompozycje i bukiety z liści.
To już kolejna (trzecia) wycieczka klasy VI i VII w ramach Programu Edukacyjnego " Śladami powstania styczniowego w regionie radomsko - świętokrzyskim ". Tym razem (17 października 2023r.) uczniowie PSP im. Orła Białego we Wrzosie odwiedzili OPATÓW i JAWOR SOLECKI. A tam mogli podziwiać:Bramę Warszawską; Rynek Opatowski i pomnik majora Ludwika Zwierzdowskiego; Kolegiatę Rzymskokatolicką pw. św. Marcina; Zespół klasztorny OO. Bernardynów i krzyż powstańczy na dziedzińcu; Podziemną Trasę Turystyczną w Opatowie; Pomnik ku czci płk. Dionizego Czachowskiego - miejsce jego śmierci w Jaworze Soleckim. Jak zawsze wyjazd był bardzo udany, pogoda dopisała, humory również. A w niedalekiej przyszłości czeka na naszych uczniów jeszcze MAŁOGOSZCZ i LEŚNICA, ale to już w listopadzie. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszych wojaży.
DZIEŃ NAUCZYCIELA jest okazją do wyrażenia wdzięczności za wysiłek i wielkie serce wkładane w pracę z uczniami. W tym dniu pamiętamy o wszystkich pracownikach szkoły. I właśnie z tej okazji 13 października 2023 roku cała nasza szkolna społeczność spotkała się na uroczystym apelu przygotowanym przez uczniów klasy 4. i 8. pod kierunkiem p. Gabrieli Marchewki i p.Grażyny Sety. Młodzi artyści zaprezentowali krótką inscenizację, w której słowem oraz pieśnią uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych belfrów. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli życzenia wszystkim pracownikom szkoły i wręczyli słodkie upominki . Na zakończenie głos zabrała p. dyr. Jolanta Kowalik, która podziękowała Gronu Pedagogicznemu za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Ciepłe słowa podziękowania skierowała także do pracowników administracji i obsługi. Również przedstawiciele Rady Rodziców: p. Szymon Antoniewicz oraz p. Magdalena Kosiec, złożyli nauczycielom najlepsze życzenia, wręczając na ręce Pani Dyrektor kosz słodkości.Było miło, świątecznie, sympatycznie, no i.....słodko oczywiście
Spacerek w blasku jesiennego słońca. Dary jesieni zebrane i wykorzystane. Fotki w plenerze porobione. Kasztanowe wytwory prezentują się następująco...
Jesień to piękna, barwna pora roku. Dla naszych uczniów stała się inspiracją do wykonania ciekawych, kolorowych kompozycji z wykorzystaniem przede wszystkim dyni i ziemniaka. Spójrzcie, jakie cuda wyczarowali nasi drugoklasiści i jak pięknie udekorowali szkołę. Brawa!!
5 października, na naszym boisku, odbyły się zawody w piłkę nożną dziewcząt. Rozegrały się one w dwóch kategoriach wiekowych: dziewczęta z klas IV - VI, dziewczęta z klas VII - VIII. Gościliśmy zawodniczki z PSP im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku, które okazały się dziś lepsze i pokonały nasze uczennice. Jednak ta mała porażka nas nie zniechęca. Dziewczyny walczyły dzielnie i ....jakby nie patrzeć, zajęły II miejsce! Nie jest źle, gramy dalej!!!
Kolejna wycieczka w ramach projektu " Śladami powstania styczniowego na ziemi radomskieji świętokrzyskiej" za nami !! 4 października uczniowie klasy 6 i 7 pojechali na wycieczkę do Wąchocka oraz Skarżyska - Kamiennej. Celem wyjazdu było poznanie i zwiedzenie najważniejszych obiektów znajdujących się w tych miejscowościach ze szczególnym naciskiem na motyw powstania styczniowego w tamtejszych rejonach. W WĄCHOCKU młodzież zwiedziła: Klasztor i ogrody Cystersów, Muzeum Cystersów, Pomnik gen. Mariana Langiewicza - jednego z dyktatorów powstaniastyczniowego WYKUS - tam też nasi uczniowie dotarli, a jest to wzniesienie Płaskowyżu Suchedniowskiego, znajdujące się 5 km od Starachowic. Wypis stanowił bazę polskich partyzantów. Podczas powstania styczniowego stacjonowali tu powstańcy dowodzenia przez gen. Mariana Langiewicza. Polana Langiewicza - to kolejne miejsce odwiedzone przez naszą młodzież. Znajduje się ono w Lasach Siekierzyńskich, na terenie Sieradowickiego Parku Krajobrazowego. Tam również obozowały oddziały powstańcze dowodzone przez gen. Langiewicza. A na koniec Muzeum im. Orła białego w Skarżysku - Kamiennej. Ten obiekt wzbudził największe zainteresowanie uczniów. Mieści się on w murowanym budynku dawnego dozorcostwa huty i na placu. Jest to drugie co do wielkości i ilości eksponatów muzeum wojskowe w Polsce. Znajdują się w nim również podziemia i sale z ciekawymi eksponatami z innych dziedzin z historii Skarżyska-Kamiennej. Udany był to wyjazd, uczniowie dużo zobaczyli, wiele się nauczyli, a to dzięki naszemu wspaniałemu przewodnikowi, panu Mariuszowi Wiśniewskiemu. DZIĘKUJEMY!!! Kolejna wycieczka już 17 października, tym razem do Opatowa i Jawora Soleckiego.
1 października 2023 roku uczniowie należący do Szkolnego Koła PTTK udali się po raz kolejny w Góry Świętokrzyskie. Siedemnastokilometrowa trasa nie sprawiła trudności młodym podróżnikom. Celem naszej wędrówki było poznanie wojennej historii tego regionu oraz odwiedzenie ważnych miejsc pamięci. Podążając żółtym szlakiem, natknęliśmy się na zbiorową mogiłę osób zamordowanych przez SS-manów w egzekucji na Brzasku. 29 czerwca 1940r. aresztowanych przewieziono do lasku, rozstrzelano i zakopano w zbiorowej mogile. Akcja była wymierzona w polską inteligencję. Zginęło w niej około 760 osób. To nie jedyne takie miejsce w Górach Świętokrzyskich. Na tym obszarze dość aktywnie działały grupy partyzanckie. Kolejnym punktem naszej wędrówki był wojenny cmentarz partyzancki żołnierzy Armii Krajowej na zboczu Skarbowej Górze. W skromnych mogiłach spoczywa niemal 35 żołnierzy AK walczących pod dowództwem między innymi: Jana Piwnika „Ponurego”, Antoniego Hedy „Szarego” i Waldemara Szwieca „Robota”. Początki cmentarza związane są z tragicznymi wydarzeniami z 1943 r., kiedy to w potyczce koło gajówki Mościska zginęło 5 partyzantów ze zgrupowania „Robota”. Poznanie tak dramatycznych wydarzeń z tego regionu pozostanie na długo w naszej pamięci. Kolejna wyprawa w Góry Świętokrzyskie już 5 listopada 2023r. Zapraszamy!!!
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Orła Białego we Wrzosie w czerwcu 2023 roku przystąpiła do konkursu „Pracownia Kompetencji Cyfrowych” organizowanego przez NASK - operatora Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). W ramach konkursu została przeprowadzona akcja szkoleniowa, która miała na celu rozwój ponadpodstawowych kompetencji cyfrowych uczniów, w tym umiejętności ściśle informatycznych. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy informatycznej, pobudzenie kreatywności uczniów oraz promowanie interdyscyplinarnej współpracy w szkole. Uczniowie poszczególnych grup wiekowych przystąpili do przygotowanych kursów oraz wykonali prace konkursowe. Uczniowie klas 1-3 zrealizowali moduł kursu „Internetowa szkoła Słonia Spacjusza” pt. „Internet to nie wszystko” i wykonali projekt kolorowanki. Praca dotyczyła sposobów na zachowanie równowagi pomiędzy aktywnościami podejmowanymi w Internecie i poza nim. Kolorowanka musiała nawiązywać do wiedzy zdobytej w trakcie kursu. Uczniowie klas 4-6 zrealizowali moduł kursu „Przygody Profesora i N@tki, czyli jak mądrze korzystać z Internetu” pt. „Uprzejmy internauta” i wykonali projekt plakatu z hasłem promocyjnym. Praca dotyczyła zasad właściwego zachowania w sieci, czyli netykiety oraz sposobów reagowania na trudne sytuacje online, np. hejt. Plakat musiał nawiązywać do wiedzy zdobytej w trakcie kursu. Uczniowie klas 7-8 zrealizowali moduł kursu „Bezpieczni w sieci „Cyberzagrożenia. Nie wpadnij w sieć przestępcy” i wykonali hasło kampanii w mediach społecznościowych wraz z przykładowym postem (treść i grafika). Hasło i post powinny być kierowane do nastolatków i dotyczyć rodzajów cyberzagrożeń oraz sposobów ochrony przed atakami w Internecie. Post musiał nawiązywać do wiedzy zdobytej w trakcie kursu. W wyniku rozstrzygnięcia konkursu Publiczna Szkoła Podstawowa im. Orła Białego we Wrzosie otrzymała nagrodę w kategorii uczniów klas 1-3. Do naszej szkoły trafi mobilna pracownia komputerowa (MPK), która obejmuje: 16 laptopów wraz z przenośną szafą, oprogramowanie umożliwiające zarządzanie przez nauczyciela pracami uczniów oraz interaktywny monitor . Dziękujemy uczniom za zaangażowanie. Niech ta pracownia posłuży Wam przez wiele lat.
Eliminacje powiatowe do XXVI Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej odbyły się 3 października 2023 w Jedlińsku. A oto wyniki zawodników naszej szkoły. Chłopcy rocznik 2010 - 2009 - IV miejsce !Chłopcy rocznik 2011 i młodsi - V miejsce ! Brawa chłopaki Podziękowania dla trenera - p. Karola Wlazło.
Nasi CHŁOPCY: Godnie reprezentują szkołę! Są świetnymi wolontariuszami! Wygrywają zawody, zdobywają puchary i medale! Są sprawni i aktywni! Nie boją się wyzwań, wędrują górskimi szlakami! Są grzeczni na wycieczkach! Potrafią dobrze się bawić! Biorą czynny udział w życiu szkoły! Przygotowują apele, występują w przedstawieniach! Dbają o swoje Koleżanki, są pomocni i przyjaźni ! Wygrywają konkursy klasowe, szkolne, pozaszkolne! Są po prostu THE BEST !! ....co zresztą widać na załączonych fotkach. Wszystkim naszym CHŁOPCOM: uczniom, absolwentom, nauczycielom, pracownikom szkoły życzymy SAMYCH WSPANIAŁOŚCI!! Dziękujemy, że jesteście!!
Uczniowie klasy IV naszej szkoły mają już laptopy !!! Wręczył je dziś oficjalnie tj. 29 września Pan Wójt Gminy Przytyk - Dariusz Wołczyński, po uroczystej akademii z okazji 5. rocznicy nadania szkole imienia Orła Białego. Czwartoklasiści w całej Polsce otrzymali laptopy w ramach rządowego projektu "Laptop dla ucznia" . Życzymy Wam, Kochani, owocnej pracy i bezpiecznej edukacji!
To, co działo się 29 IX 2023r. w naszej szkole, na długo zostanie w pamięci nie tylko uczniów i pracowników, ale również tych, którzy gościli w naszej szkole. W tym ważnym dla nas dniu swoją obecnością zaszczycił nas Wójt Gminy Przytyk - pan Dariusz Wołczyński oraz przedstawiciele Rady Rodziców - dziękujemy za przybycie. A było tak: podniosły nastrój, uroczyste chwile, kwiaty pod pomnikiem Orła, piękne przedstawienie, historia polskiego godła, hymn narodowy i hymn szkoły, pokaz tanecznych, wokalnych i recytatorskich talentów, okolicznościowe przemówienia, cudowna sceneria, duma z uczniów, mnóstwo wzruszeń i wspomnień czar. Tak, to wszystko w naszej szkole !!! Wielkie brawa dla pań, które przygotowały całą oprawę tego dnia: Moniki Bis i Renaty Kot (scenografię, choreografię, uczniowskie występy). ORZEŁ BIAŁY ~ DUMA NASZEJ SZKOŁY !