ZASADY REKRUTACJI do klasy I na rok szkolny 2024/2025

Zasady rekrutacji do klasy pierwszej
w Publicznej Szkole Podstawowej im. Orła Białego  we Wrzosiena rok szkolny 2024/2025

Podstawa prawna:

Ø  Ustawa z dnia z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r., poz. 900 ze zm.)

Ø  Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 sierpnia 2019 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów. (Dz. U. 2019 poz. 1737).

Ø  Uchwała Rady Gminy Nr: XXX.202.2017 z dnia 29 marca 2017 r. w sprawie określenia kryteriów branych pod uwagę w postepowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym do klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Przytyk oraz określenia dokumentów niezbędnych do potwierdzenia tych kryteriów.

Ø  Zarządzenie Nr 11.2024Burmistrza Miasta i Gminy Przytyk z dnia 29 stycznia 2024 r. w sprawie ustalenia harmonogramu oraz szczegółowych terminów dokonywania czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz w postępowaniu uzupełniającym do klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Przytyk w roku szk. 2024/2025.

I.          WSTĘP

1.     Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza Komisja Rekrutacyjna, powoływana przez dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej im. Orła Białego we Wrzosie.

2.     Rekrutację do klasy pierwszej szkoły podstawowej przeprowadza się na podstawie zgłoszenia /załącznik nr 1/.

3.     Poniższe zasady nie dotyczą przyjęcia kandydata do szkoły w trakcie roku szkolnego. W tym przypadku decyzję o przyjęciu do szkoły podejmuje dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Orła Białego we Wrzosie.

II.          ZASADY REKRUTACJI

1.     Do klasy pierwszej szkoły podstawowej w roku szkolnym 2024/2025 przyjmowane będą:

a)    dzieci urodzone w 2017 roku ,

b)    dzieci urodzone w 2018 roku , na wniosek rodzica.

2.     Do klasy pierwszej szkoły podstawowej przyjmuje się:

a)    z urzędu – dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły, na podstawie wypełnionego przez rodziców dziecka druku ,,Karta zgłoszenia dziecka do szkoły”.

b)    na wniosek rodziców /prawnych opiekunów – dzieci zamieszkałe poza obwodem szkoły w przypadku, gdy szkoła dysponuje wolnymi miejscami i warunkami organizacyjnymi na podstawie wypełnionego przez rodziców dziecka druku ,,Wniosek o przyjęcie dziecka do szkoły”.

3.     Do obwodu szkolnego należą dzieci zamieszkałe i zameldowane w obszarze szkoły obwodowej.

4.     Dzieci zamieszkałe poza obwodem szkoły przyjmuje się po przeprowadzeniu postepowania rekrutacyjnego.

5.     Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły w rekrutacji do klasy pierwszej są traktowane równorzędnie bez względu na wiek.

III.          Harmonogramoraz szczegółowe terminy dokonywania czynności w postepowaniu rekrutacyjnym do klasy pierwszej szkoły podstawowej prowadzonej przez Gminę Przytyk na rok szkolny 2024/2025:

L.p.

Rodzaj czynności w postepowaniu rekrutacyjnym

Termin dokonania czynności

1.

Składanie zgłoszeń do szkoły przez kandydatów zamieszkałych w obwodzie danej szkoły.

od godz.8.00 - 04.03.2024r.

dogodz.15.00 - 22.03.2024r.

2.

Składanie zgłoszeń do szkoły przez kandydatów zamieszkałych poza obwodem danej szkoły.

od godz.8.00 - 04.03.2024r.do godz.15.00 - 22.03.2024r

3.

Weryfikacja wniosków przez komisję rekrutacyjną.

25.03.2024r.- 27.03.2024r.

4.

Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.

od godz.8.00 - 03.04.2024r.do godz.15.00 - 09.04.2024r.

5.

Złożenie pisemnego potwierdzenia woli zapisu dziecka do szkoły, w której dziecko zostało zakwalifikowane.

od godz.8.00 - 10.04.2024r. do godz.15.00 - 19.04.2024r

6.

Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych oraz informację o ewentualnej liczbie wolnych miejsc.

od godz.8.00 - 22.04.2024r. do godz.15.00 - 24.04.2024r

IV.          KOMISJA REKRUTACYJNA

1. W celu przeprowadzenie rekrutacji do klasy pierwszej dyrektor szkoły powołuje Komisję rekrutacyjną, wyznacza jej przewodniczącego i określa zadania.

2. Zadania szkolnej komisji rekrutacyjnej:

a) przeprowadzenie postępowania zgodnie z przepisami prawa oświatowego na podstawie dokumentów w terminach określonych w punkcie III,

b) ustalenie wyników postępowania rekrutacyjnego i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do szkoły,

c) przyjęcie kandydata do szkoły, jeśli w wyniku postępowania rekrutacyjnego został zakwalifikowany i złożył wymagane dokumenty,

d) ustalenie i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do szkoły, zawierającej: imiona i nazwiska kandydatów uszeregowane alfabetycznie oraz informację o liczbie wolnych miejsc.

V.          PROCEDURA ODWOŁAWCZA

1.     W terminie 3 dni od podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych, rodzic kandydata / opiekun prawny może wystąpić do Komisji rekrutacyjnej z pisemnym wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do szkoły.

2.     Uzasadnienie sporządza Komisja Rekrutacyjna w terminie 3 dni od dnia wystąpienia z wnioskiem o uzasadnienie.

3.     Rodzic kandydata, w terminie 3 dni od dnia otrzymania uzasadnienia może wnieść do dyrektora szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia Komisji Rekrutacyjnej. Obowiązuje forma pisemna.

4.     Dyrektor szkoły rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia Komisji Rekrutacyjnej w terminie 3 dni od dnia otrzymania odwołania.

5.      Na rozstrzygnięcie dyrektora służy skarga do sądu administracyjnego.

ZAŁĄCZNIKI:

1.     Wniosek o przyjęcie dziecka do klasy pierwszej.

2.     Potwierdzenie woli przyjęcia do klasy pierwszej.

• Publiczna Szkoła Podstawowa im. Orła Białego we Wrzosie
    26-650 Przytyk