• Dzień Kolorowej Skarpetki w naszej szkole – Światowy Dzień Zespołu Downa

    21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa, a jego symbolem stały się dwie różne skarpetki – znak akceptacji, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa. Wiele szkół organizuje w tym dniu różne akcje, aby uwrażliwić uczniów na temat różnorodności i równości. U nas też było kolorowo, skarpetkowo, kreatywnie, nie do pary. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele przyszli do szkoły w różnych, kolorowych skarpetkach, aby pokazać wsparcie dla osób z Zespołem Downa. Mówiliśmy o tolerancji i akceptacji, młodsi uczniowie obejrzeli krótką prezentację dotyczącą tego zagadnienia, rozwiązywali karty pracy. Robiliśmy wspólne fotki w kolorowych skarpetkach, aby stworzyć szkolną galerię wsparcia.Przyznacie, że fajnie wyszło!

  • OSZCZĘDZANIE i FINANSE ...., o tym się uczyli...

    W ramach zajęć TUS, czyli Treningu Umiejętności Społecznych, prowadzonych przez naszą panią Anię - szkolnego pedagoga, uczniowie klasy szóstej rozmawiali o oszczędzaniu i finansach. Cele zajęć: zrozumienie podstawowych zasad oszczędzania i zarządzania budżetem, identyfikacja emocji i przekonań związanych z pieniędzmi, praca nad nawykami finansowymi, budowanie strategii radzenia sobie z trudnościami finansowymi. Młodzież pracowała różnymi metodami m.in. były ćwiczenia indywidualne i grupowe, dyskusje i dzielenie się doświadczeniami czy tworzenie planów oszczędzania. Tego typu zajęcia mogą pomóc uczestnikom w rozwijaniu zdrowych nawyków finansowych, redukowaniu stresu związanego z pieniędzmi oraz budowaniu większej pewności siebie w zarządzaniu budżetem. Tak więc są bardzo na miejscu i jakże potrzebne. Podczas zajęć TUS młodzież ćwiczy różne elementy funkcjonowania w społeczeństwie. W naszej szkole Trening ma formę spotkań klasowych – wówczas, dzięki interakcjom pomiędzy uczestnikami, jest najskuteczniejszy.

  • KANGUR MATEMATYCZNY - wzięliśmy udział !

    Celem Konkursu „Kangur matematyczny” jest propagowanie kultury matematycznej w jak najszerszych kręgach uczniów szkół wszystkich typów. Konkurs ma charakter jednorazowego testu: bez eliminacji, testów wstępnych, testu finałowego. Zadania oraz termin są ustalane przez stowarzyszenie „Kangourou Sans Fronti`eres”. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut. Uczniowie we wszystkich krajach tego samego dnia przystępują do konkursu oraz rozwiązują te same zestawy pytań dla poszczególnych poziomów, co z pewnością wpływa na atrakcyjność konkursu. W tym roku konkurs odbył się 20. marca. W szkole podstawowej konkurs jest przeprowadzany w czterech kategoriach: Żaczek — klasy 2., Maluch — klasy 3. i 4. , Beniamin — klasy 5. i 6. oraz Kadet — klasy 7. i 8. Do tegorocznych zmagań w naszej szkole przystąpiło: 4. uczniów w kategorii Maluch, 9. uczniów w kategorii Beniamin oraz 4 uczniów w kategorii Kadet. Szkoda, że wyniki „Kangura” dopiero w maju, bo my już nie możemy się doczekać.

  • " NIE ZMARNUJ SWOJEGO ŻYCIA ".

    Dziękujemy za zaproszenie. Bardzo cenne spotkanie, nowe doświadczenie...

  • DZIEŃ LICZBY π

    14. marca obchodzony był Międzynarodowy Dzień Liczby π. Właśnie tego dnia uczniowie klasy 8. na lekcjach matematyki, realizując temat : „Długość okręgu”, obliczali przybliżoną wartość liczby π. Stali się uczestnikami eksperymentu matematycznego, który polegał na dokonaniu pomiarów długości średnicy koła i długości jego brzegu. Uczniowie pracowali w parach. Ósmoklasiści musieli wykazać się kreatywnością, sprytem i sprawnością manualną. Takie umiejętności przydały im się podczas wyliczania długości brzegu koła przy użyciu sznurka. Zadanie wykonali wszyscy. Po dokonaniu pomiarów nadszedł czas na wyliczenie przybliżonej wartości szukanej liczby. Po wykonaniu działania matematycznego, jakim było podzielenie długości okręgu przez długość średnicy, najbliżej właściwej odpowiedzi było dwóch uczniów: Błażej i Antek. Wyniki zależały od precyzyjnych pomiarów. Jak widać ci uczniowie dokonali najdokładniejszych pomiarów. A potem przyszedł czas na wyprowadzenie wzoru na długość okręgu i rozwiązywanie zadań - jak na matematykę przystało.

  • AKTYWNOŚCI SZKOLNEGO KOŁA PTTK

    Kolejne dwa wyjazdy z członkami Szkolnego Koła PTTK to kontynuacja przygody z Górami Świętokrzyskimi. Podczas tych podróży uczniowie zdobyli dwa szczyty zaliczane do Korony Gór Świętokrzyskich i małymi kroczkami przybliżają się do dużego osiągnięcja – zdobycia odznaki tego pasma gór. Podczas pierwszej wyprawy pokonali 13,5 km, zdobyli szczyty Wrześni (370 m n.p.m.), Stołowej (423 m n.p.m.) oraz góry Włochy (427 m n.p.m.) zaliczanej do Korony Gór Świętokrzyskich. Podążając szlakami tych gór, podróżnicy natknęli się na ścieżkę przyrodniczo-historyczną odsłaniającą fragment historii tego regionu. Odwiedzili miejsca pamięci bohaterów walk wyzwoleńczych oraz poznali historię obozu „Barabasza”. Drugi wyjazd w Góry Świetokrzyskie to głównie zdobycie Sikorzy (361 m n.p.m.) zaliczanej do Korony Gór Świętokrzyskich. Udało się również wspiąć na szczyty gór Jabłonna (319 m n.p.m.) oraz Żarnowicka (316 m n.p.m.). Podczas tej wyprawy aura okazała się zmienna. Początek wyprawy był bezwietrzny i ciepły. Z czasem robiło się chłodniej, a na koniec zaczął padać deszcz ze śniegiem. Nie wpłynęło to na samopoczucie podróżników, a towarzystwo i wyznaczone cele wpływały pozytywnie na atrakcyjność wyprawy. Przypominamy, że młodzi podróżnicy rywalizują w różnych konkurencjach. Dla osób o największej liczbie kilometrów i zdobytych szczytów przygotowane są nagrody i dyplomy.

     

     

  • ZAJĘCIA SZACHOWE

    Od kilku lat w naszej szkole prowadzone są zajęcia szachowe. Uczniowie klas drugiej i trzeciej poznają zasady gry w szachy. Ta wyjątkowa gra kształtuje twórcze myślenie, rozwija obie półkule mózgowe, wpływa na koncentrację, poprawia pamięć, pomaga zapanować nad emocjami, uczy wygrywać i przegrywać. W trakcie zajęć dzieci rozwiązują karty pracy z dostosowanym do nich stopniem trudności, rywalizują z różnymi przeciwnikami,a jednocześnie uczą się szacunku dla przeciwnika. Młodzi szachiści z klasy drugiej mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności. Został zorganizowany trening z uczniami klasy czwartej, którzy w poprzednich latach uczestniczyli w tego typu zajęciach. Młodsi gracze nie byli na przegranej pozycji. Bardzo dobrze radzili sobie ze starszymi kolegami. Odpierali ataki, zbijali figury szachowe, a nawet szachowali króla. Taka forma rywalizacji była doskonałą nauką gry w szachy oraz wpłynęła mobilizująco na młodych szachistów. Wszyscy dobrze się bawili.

  • NOC WYZWAŃ

    Uczniowie klasy VII w wyjątkowy sposób świętowali Dzień Kobiet. W nocy z 14ego na 15ego marca 2025r. uczestniczyli w Nocy Wyzwań w budynku szkoły. Pierwotnie impreza miała rozpocząć się na placu szkolnym grą terenową oraz wspólnym śpiewaniem przy ognisku. Niestety, plany musiały ulec zmianie ze względu na deszcz i niską temperaturę na zewnątrz.Nie wpłynęło to jednak na atmosferę i atrakcyjność wyzwania. Impreza rozpoczęła się od wspólnego śpiewania. Uczniowie chętnie brali udział w konkursach: karaoke i "Tak to leciało". Podczas karaoke uczniowie wybierali sobie utwory, które mieli jak najgłośniej zaśpiewać, a w turnieju "Tak to leciało" losowali utwory, których tekst wyświetlał się na ekranie. W pewnym momencie muzyka i tekst się urywała, a uczestnicy zabawy mieli podać kilka kolejnych brakujących słów utworu. Kolejne zabawy odbyły się w sali gimnastycznej. Uczniowie podzieleni na zespoły uczestniczyli w sztafecie sprawnościowej. Za pomocą cytryny umieszczonej w rajstopie uczniowie przewracali butelki z wodą. Nie można było używać rąk, a pończocha była umieszczona... na głowie. Rywalizacja była naprawdę zacięta. Kolejna zabawa polegała na przebijaniu balonów . Stworzone dwuosobowe zespoły miały związane dwie nogi. Do pozostałych wolnych kończyn przywiązano balony. Celem zabawy było ocalenie balona przed przebiciem. Ta konkurencja wymagała dobrej koordynacji ruchowej. Między zabawami sprawnościowymi młodzież odpoczywała podczas gier planszowych lub na wcześniej przygotowanych materacach. Inną atrakcją sprawiającą wiele radości były quizy z wiedzy ogólnej przeprowadzone przy użyciu padów classwise. Rywalizacja dostarczyła wiele emocji. Ponadto uczniowie rywalizowali w konkurencjach tanecznych. W "Just Dance" w rytm muzyki odtwarzali kroki taneczne, natomiast w tańcu na arkuszu papieru musieli dopasować swoje kroki do zmniejszającego się obszaru do tańczenia. Jedną z ostatnich zabaw było rapowanie dowolnego tekstu do dowolnie wybranego podkładu muzycznego. Ta nocka zostanie na długo w pamięci uczestników. Wszyscy bawili się świetniei nie zmrużyli nawet na chwilę oka. Impreza zakończyła się o 7ej rano w sobotę. Po takim wyzwaniu nadszedł czas na odsypianie.

  • W ŚWIECIE TEATRU

    W grupie "Krasnoludków" i "Słoneczek" realizowana była tematyka "W świecie teatru". Podsumowaniem zajęć były dwa przedstawienia dla przedszkolaków: "Brzydkie kaczątko" oraz "Szewczyk Dratewka". Dzieci utrwaliły zasady zachowania w teatrze oraz poznały pojęcia związane ze sztuką teatralną: aktor, scena, widownia, kurtyna, scenografia, garderoba, rekwizyty pacynki, kukielki, marionetki itp. Przedszkolaki przećwiczyły również zajmowanie właściwych miejsc na widowni według otrzymanego biletu. Dzieci były bardzo zainteresowane i zaciekawione zaprezentowanymi baśniami. Uważnie śledziły akcję utworów, a świadczyła o tym cisza na przedszkolnej widowni. Projekt „W świecie teatru” okazał się wspaniałą przygodą, w której dzieci mogły współtworzyć teatralną magię.

  • Warsztaty pszczelarskie

    13 marca 2025 roku uczniowie klas 4–6 mieli niecodzienną okazję zanurzyć się w fascynujący świat pszczół, uczestnicząc w specjalnych warsztatach pszczelarskich! Prelekcja, zorganizowana przez Lokalną Grupę Działania „Razem dla Radomki” we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w ramach inicjatywy „Mazowieckie Dobre Praktyki Pszczelarskie”, została poprowadzona przez doświadczonych pszczelarzy, Agnieszkę i Roberta Zalewskich, właścicieli pasieki „Pszczela Symfonia”. Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję: Poznać tajniki pracy z pszczołami: zrozumieć ich znaczenie w ekosystemie; dowiedzieć się, jak powstaje miód; zapoznać się z narzędziami pszczelarza. Dzieci zadawały mnóstwo ciekawych pytań, dowiadując się o zwyczajach pszczół i procesie zbierania nektaru. Ich entuzjazm był ogromny! Dzięki współpracy dyrekcji szkoły, lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich oraz wszystkich zaangażowanych, warsztaty miały niepowtarzalną atmosferę, wzmacniając więzi lokalnej społeczności. Dziękujemy wszystkim za udział i wsparcie!

  • Wyjazd uczniów klas I-III do kina

    Dnia 13.03.2025r. uczniowie klas I-III  mieli okazję uczestniczyć w wyjeździe do kina na film „Pies na medal” . Była to wyjątkowa okazja do wspólnego spędzenia czasu oraz przeżycia wzruszającej i pełnej przygód historii o niezwykłym psie i jego bohaterstwie. Film ukazuje ważne wartości, jakimi są lojalność, przyjaźń, odwaga, a także uczy, jak ważna jest odpowiedzialność za zwierzęta. Uczniowie z zainteresowaniem śledzili losy głównego bohatera, a wiele scen wzbudziło w nich silne emocje – od śmiechu po wzruszenie. Po seansie dzieci chętnie dzieliły się swoimi wrażeniami, a rozmowy na temat przygód filmowego psa trwały jeszcze po powrocie do szkoły. Wyjazd do kina był nie tylko świetną rozrywką, ale także cenną lekcją wartości, które warto pielęgnować na co dzień. To był udany wyjazd!

  • WIELKI SUKCES NASZYCH CHŁOPCÓW

    W poniedziałek, 10.03.2025r., w hali sportowej w Przytyku odbył się finał Turnieju Siatkarskiego o Puchar Burmistrza Miasto i Gmina Przytyk.W rozgrywkach rywalizowało prawie 50 młodych uczestników z klas 6-8. Poziom gry był wysoki, a NASI CHŁOPCY dali z siebie wszystko i.....ZGARNĘLI WSZYSTKIE TRZY PIERWSZE MIEJSCA!!!! I tak: I miejsce - CZARNI WRZOS - Szymon Broda, Erwin Pieczeniak, Bartłomiej Drabik - kl. 8; II miejsce - RDM KASTI - Paweł Krzemiński, Damian Senator, Dominik Kalita - kl. 8, Gabriel Mnich - kl. 7 III miejsce - OPOROWCY - Piotr Krzemiński, Błażej Oparcik, Antoni Ziółek - kl. 8 Na szczególne wyróżnienie zasługuje SZYMON BRODA (kl. 8 , który został ogłoszony NAJLEPSZYM ZAWODNIKIEM TURNIEJU !!! Ogromnie się cieszymy i serdecznie Wam wszystkim GRATULUJEMY!!!! WRZOSKA SIATKÓWKA

    NASZĄ DUMĄ!!!!

  • ZNAMY SZKOLNEGO MISTRZA ORTOGRAFII 2025!

    Z radością ogłaszamy, że tegorocznym Szkolnym Mistrzem Ortografii został  KACPER ZIĘBA - uczeń klasy V. Serdecznie gratulujemy znakomitej znajomości zasad ortografii i bezbłędnego radzenia sobie z konkursowymi wyzwaniami!  Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i wspaniałą rywalizację. Pamiętajcie, że każde doświadczenie to krok do doskonałości! Zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu. Na uwagę zasługuje też fakt, iż troje uczniów ( Nikola Radomska kl. V, Adam Woźniak kl. VI oraz Nikola Kwiek kl. VII) zajęło ex aequo II miejsce, popełniając tylko jeden błąd ortograficzny. Wam również szczerze GRATULUJEMY!

  • KONKURS pod hasłem "SMAKI JĘZYKA OJCZYSTEGO" rozstrzygnięty

    07. marca 2025r., oficjalnie ogłoszono wyniki konkursu zorganizowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Przypomnijmy, że był to konkurs międzyklasowy i polegał na przygotowaniu stoiska prezentującego w ciekawy sposób potrawę, o której mowa w utworze literackim polskiego poety lub pisarza. Wszystkie stoiska i potrawy były wspaniałe,  a Jury miało naprawdę duży problem z wyłonieniem zwycięzców. W związku z tym przyznano tylko I i II miejsca. KLASY 0-3:  I miejsce - Klasa I i III,  II miejsce - Klasa II oraz "Krasnoludki" i " Słoneczka". KLASY 4-8: Imiejsce - Klasa V i VIII,II miejsce - Klasa IV, VI i VII. Wszystkim serdecznie GRATULUJEMY !

  • Akademia z okazji DNIA KOBIET

    W naszej szkole DZIEŃ KOBIET świętowaliśmy w wyjątkowy sposób! Uczniowie klasy siódmej i ósmej, pod opieką wychowawców: p. Marcina Kośli oraz p. Karola Wlazło, przygotowali pełną humoru akademię, która dostarczyła wszystkim mnóstwa radości. Główną atrakcją była zabawna inscenizacja oraz specjalny program rozrywkowy  „RANDKA W CIEMNO ”. Na scenie pojawili się uczestnicy tego wyjątkowego show – odważne kandydatki i pełni charyzmy kawalerowie, którzy musieli wykazać się kreatywnością, odpowiadając na nietypowe pytania. Publiczność nie mogła powstrzymać śmiechu , gdy padały zabawne odpowiedzi i niespodziewane zwroty akcji. Wszyscy świetnie się bawili, a atmosfera była pełna pozytywnej energii. Po części artystycznej przyszedł czas na oficjalne życzenia. Samorząd Uczniowski złożył serdeczne gratulacje i podziękowania wszystkim kobietom – zarówno uczennicom, jak i nauczycielkom oraz pracownicom szkoły. Były ciepłe słowa, a także drobne upominki i kwiaty dla PAŃ. Cała uroczystość była pełna uśmiechu i życzliwości, a uczniowie klas 7. i 8. zasłużyli na brawa za zaangażowanie i przygotowanie akademii. To był naprawdę udany Dzień Kobiet! DZIĘKUJEMY!

  • Dla KOBIET o KOBIETACH, czyli inscenizacja pt. "Demeter i Kora"

    Z okazji Dnia Kobiet Klasa Piąta  pod kierunkiem polonistki p. Ewy Bocheńskiej, przygotowała i wystawiła dla całej szkolnej społeczności spektakl inspirowany mitem o Demeter i Korze. Była to niezwykła okazja, aby w ciekawy sposób przybliżyć wszystkim starożytną grecką opowieść o miłości matki do córki i zmianach pór roku. Scenografia przeniosła widzów do świata bogów olimpijskich i podziemnego królestwa Hadesa. Uczniowie wcielili się w role Demeter, Kory (Persefony), Hadesa, Hekate, Hermesa, Heliosa, Zeusa oraz greckich nimf. Dzięki starannie przygotowanym kostiumom i rekwizytom cała historia nabrała wyjątkowego klimatu. Widzowie z zapartym tchem śledzili losy Kory, porwanej przez Hadesa do podziemi oraz jej matki Demeter, która w smutku poszukiwała córki i sprawiła, że ziemia stała się jałowa. Na zakończenie przedstawienia Zeus postanowił, że Kora spędzi część roku w podziemiach, a część na ziemi, co tłumaczyło cykl pór roku. Występ spotkał się z ogromnym entuzjazmem publiczności. Uczniowie wykazali się zaangażowaniem, a ich gra aktorska i przygotowanie do ról zrobiły duże wrażenie. Nauczyciele i rodzice byli dumni z młodych aktorów, a cała klasa mogła cieszyć się sukcesem swojej pracy. PS. Ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy pomagali w przygotowaniach występu, szczególnie dla Piątoklasistów - głównych pomysłodawców i wykonawców spektaklu. WIELKIE BRAWA!!!

  • Tak nasi uczniowie świętowali Dzień Kobiet

    Obchody Dnia Kobiet w klasach to wyjątkowa okazja do wyrażenia wdzięczności i szacunku dla koleżanek oraz nauczycielek. W wielu szkołach chłopcy przygotowują niespodzianki dla dziewczyn – kwiaty, słodkości, drobne upominki lub własnoręcznie wykonane laurki. Często organizowane są również klasowe uroczystości, podczas których uczniowie składają życzenia, a nawet przygotowują krótkie występy artystyczne, jak wiersze czy piosenki. Nie inaczej było i u nas. Chłopcy z każdej klasy, od Przedszkolaka do Ósmoklasisty obdarowywali dziś swoje koleżanki, wychowawczynie, nauczycielki. Były życzenia, upominki , kwiaty , poczęstunki . Były wspólne zabawy, konkursy i gry tematyczne. Uczniowie rozmawiali o sławnych Polkach, noblistkach, kobietach sportowcach, bohaterkach książek. Nie zabrakło również zasad savoir vivre'u związanych z kobietami. Dzień Kobiet to świetna okazja do budowania pozytywnych relacji w klasie, szkole oraz wspólnego świętowania w duchu życzliwości i serdeczności. Dziękujemy naszym chłopczykom, chłopcom, mężczyznom za tak piękny dzień. Doceniamy! Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za obecność, piękne życzenia i wspaniały bukiet . Podziękowania kierujemy również  w stronę Mam, które pomagały dziś w organizacji klasowych spotkań. Było nam bardzo miło!

  • MŁODZIEŻ DZIECIOM ..... PO ANGIELSKU

     04.03.2025r. przedszkolaki i uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w wyjątkowej lekcji języka angielskiego, którą przygotowali szóstoklasiści pod opieką wychowawczyni, pani Aliny Mastalerek. Lekcja miała formę interaktywnego przedstawienia, pełnego emocji i zabawy. Były piosenki, wędrówki w dżungli , gimnastyka z pingwinami i ściganie złodziei prezentu urodzinowego. Przedstawienie zakończyło się happy endem, a na finał wszyscy zaśpiewali przedszkolny megahit "Baby Shark". Fajna to była przygoda!

  • Mini szkolenie - pogadanka zorganizowane przez KRUS PT Radom

    Dnia 04. marca 2025r. uczniowie klasy4. i 5. wzięli udział w mini szkoleniu na temat bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym, które przeprowadziły przedstawicielki Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, jakie zagrożenia mogą występować w gospodarstwie rolnym i jak ich unikać. Panie z KRUS-u omówiły m.in.:bezpieczne korzystanie z maszyn rolniczych, zagrożenia związane z pracą ze zwierzętami, niebezpieczne substancje i środki ochrony roślin, bezpieczne poruszanie się po podwórzu i polu, zasady bezpiecznego poruszania się po jezdni w pobliżu gospodarstw. Dodatkowo uczniowie obejrzeli krótki filmik symulujący grę komputerową, który w ciekawy i nowoczesny sposób przedstawił zasady bezpieczeństwa w gospodarstwie. Dzięki takiej formie przekazu dzieci mogły łatwiej zrozumieć zagrożenia i nauczyć się, jak ich unikać. Dzieci (bardzo aktywne zresztą) miały możliwość podzielenia się zdobytą wiedzą, a tym samym otrzymać w nagrodę różne gadżety. Panie z KRUS-u opowiedziały również  o konkursach organizowanych przez instytucję, w których uczniowie mogą wziąć udział. To doskonała okazja, by poprzez sztukę utrwalić wiedzę na temat bezpieczeństwa i zdobyć atrakcyjne nagrody. Szkolenie było nie tylko edukacyjne, ale także angażujące i ciekawe. Dzięki niemu uczniowie zyskali cenną wiedzę, która może pomóc im unikać niebezpiecznych sytuacji w gospodarstwie rolnym.

  • TŁUSTY CZWARTEK W NASZEJ SZKOLE

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Orła Białego we Wrzosie
    26-650 Przytyk
    Wrzos 6
  • (48) 61-800-28

Galeria zdjęć